5.00 not ortalamasını alan sınıfı geçecek

banner37

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Covid-19 nedeniyle akademik yılı tamamlayabilmek adına, Sınıf Geçme Tüzüğü’nde değişiklik yaptı

5.00 not ortalamasını alan sınıfı geçecek
banner8

1. DÖNEM KARNE NOTLARI, 2. DÖNEM İÇİN DE GEÇERLİ… Bakanlar Kurulu, Koronavirüs’le mücadele kapsamında eğitim öğretim faaliyetlerinin 30 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulması yönünde karar aldı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ise bu karar nedeniyle söz konusu akademik yılın tamamlanmasına karar verdi. Öğrencilerin 1. dönem karnelerindeki notlar 2. dönem olarak da değerlendirilirken, 5.00 not ortalamasını sağlayan öğrenciler başarılı sayılacak. Bu ortalamayı elde edemeyen öğrenciler yılsonu sınavlarına girecek.

SORUMLU GEÇME ŞANSI VERİLECEK… 9,10 ve 11. Sınıf öğrencileri 5.00 not ortalamasını tutturamazsa başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak üst sınıfa geçebilecek. Üst sınıftaki devam eden derslerden başarılı olan öğrenciler, sorumlu oldukları derslerden de başarılı olmuş sayılacak ancak devam etmeyen derslerde ise 2020-2021 Akademik Takviminde belirlenecek dönemlerde düzenlenecek sorumluluk sınavlarına girecek.

Ahmet UÇAR

Koronavirüs’le mücadele kapsamında 2019-2020 Eğitim- Öğretim yılına 10 Mart 2020 tarihinden itibaren ara verilmesinin ardından, normalleşme sürecine girilirken Bakanlar Kurulu, tedbirler çerçevesinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin 30 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulması kararı aldı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ise bu karar nedeniyle söz konusu akademik yılın tamamlanmasına karar verdi.


Akademik yılın tamamlanması çerçevesinde, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı; ilgili sendikalar ve mecliste temsil edilen siyasi parti temsilcileri ile istişare ederek, pandemi dönemine yönelik olarak Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü’nde birtakım değişiklikler yaparak Bakanlar Kurulu’na sundu.


Bakanlar Kurulu’nun hazırlanan tüzüğü onaylamasının ardından 2019-2020 Eğitim - Öğretim yılının tamamlanması noktasında belli koşullar belirlendi.


Söz konusu koşullara göre öğrencilerin 1. dönem sonu karnelerindeki notları ikinci dönem olarak değerlendirilecekken, 5.00 not ortalamasını sağlayanlar mezun olup, karne ve diplomalarını alabilecek.


9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflardaki öğrenciler başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak üst sınıfa geçerken, 5.00 not ortalamasını sağlayamayan öğrenciler yıl sonu sınavlarına girecek.

1. dönem karne notları

2. dönem olarak değerlendirilecek


Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, bakanlığın resmi web sayfasından yapılan değişiklikle ilgili bilgilendirici açıklama yaptı.


Bakanlık, yaptığı açıklamada 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının tamamlanabilme koşullarına göre öğrencilerin 1’inci dönem sonu karne notlarının 2’nci dönem sonu karne notu olarak değerlendirileceğini belirtti.


8’inci sınıfta eğitim gören öğrencilerden yıl sonu başarı ortalaması 5.00 ve üzeri olan öğrencilerin mezun olabileceğini dile getiren Bakanlık, ayrıca yıl sonu başarı ortalaması 5.00’ın altında olan öğrencilerin 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıf yılsonu başarı ortalamasının aritmetik ortalaması 5.00 ve üzeri olan öğrencilerin de mezun olabileceğini kaydetti. Bu koşulları yerine getiremeyen 8. Sınıf öğrencileri için 15-19 Haziran 2020 tarihleri arasında (her iki tarih dahil)  yılsonu sınavlarının düzenleneceğini bildiren Bakanlık, bu sınavlarda gerekli koşullara ulaşan öğrencilerin de mezun olacağını ancak koşulları yerine getiremeyen öğrenciler ise sınıf tekrarı yapacağını açıkladı.

banner134
5.00 not ortalaması bulunan 12. sınıflar mezun olabilecek


Bakanlık, 12’nci sınıfta eğitim gören öğrencilerden yıl sonu başarı ortalaması 5.00 ve üzeri olan öğrencilerin mezun olacağına işaret ederek, ayrıca, yıl sonu başarı ortalaması 5.00’ın altında olan öğrencilerin 9’uncu, 10’uncu, 11’inci ve 12’nci sınıf yılsonu başarı ortalamasının aritmetik ortalaması 5.00 ve üzeri olması durumunda yine mezun olabileceğini belirtti.


Bu koşulları yerine getiremeyen 12. sınıf öğrencileri için 15-19 Haziran 2020 tarihleri arasında her iki tarih de dahil olmak üzere yıl sonu sınavları düzenleneceğini ifade eden Bakanlık,  bu sınavlarda gerekli koşullara ulaşan öğrencilerin de mezun olacağını açıkladı.

9, 10, ve 11. sınıf öğrencileri, sorumlu olarak geçebilecek


Bakanlık, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarda öğrenim gören öğrencilerden yılsonu ortalaması 5.00 olmayanların  başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceğini dile getirerek, “Bu öğrenciler, geçtikleri bir üst sınıfta devam eden derslerden başarılı olmaları halinde, sorumlu oldukları derslerden de başarılı olmuş sayılacak, devam etmeyen derslerde ise 2020-2021 Akademik Takviminde belirlenecek dönemlerde düzenlenecek sorumluluk sınavlarına gireceklerdir” şeklinde açıklama yaptı.

Orta eğitimde karneler 8-11 Haziran’da


Ara sınıf öğrencileri ile mezun olma şartlarını doğrudan yerine getiren 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerinin karne ve diplomalarını 8 – 11 Haziran tarihleri arasında okullarının belirleyeceği programa göre alacağını anlatan Bakanlık, gerekli koşulları doğrudan yerine getiremeyip, düzenlenecek olan yılsonu sınavları sonucunda mezun olma hakkı elde eden 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerinin ise karne ve diplomaları 26 Haziran 2020 Cuma günü alacağını kaydetti.

İlkokul öğrencilerine öğretmen kanaat notu


Bakanlık, yasa gereği ilköğretimde sınıfta kalma söz konusu olmadığından bu öğrencilerin 1’inci dönemdeki karne notları kıstas alınarak 17 günlük eğitim süreci göz önünde bulundurulacağına işaret ederek, bu eğitim sürecinin 2’nci dönemdeki öğretmen kanaati ile birlikte değerlendirilerek yılsonu karne notlarının belirleneceğini açıkladı.

İlk öğretimde karneler 8- 15 Haziran’da


İlkokullarda ise karne ve tamamlama belgelerinin dağıtımının 8 – 15 Haziran tarihleri arasında okullarının belirleyeceği programa göre gerçekleştirileceğine vurgu yapan Bakanlık, mezuniyet törenlerinin ise Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle bu yıl yapılamayacağını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75