58 yıl sonra St. Hilarion'da

banner37

Avustralya’da yaşayan 64 yaşındaki Polonyalı turist, dünyaca ünlü kalemiz St. Hilarion’a 58 yıl önce, 8 yaşında bir çocuk olarak gelmişti…

58 yıl sonra St. Hilarion'da
banner90
banner99

Mustafa GÜRSEL

Adam Paszkowski isimli 64 yaşındaki Polonyalı turist, 1960’da 8 yaşında iken ziyaret ettiği St. Hilarion Kalesi’ne tam 58 yıl sonra, bu kez kızı ve iki torunuyla birlikte geldi.

Paszkowski, kaleyi ziyaret ettiği günün, “Kıbrıs’ın bağımsızlık günü” olduğunu çok net şekilde hatırladığını, çünkü o gün ailedeki tüm çocukların Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı çizdiklerini ve bayrağın üzerine gerçek zeytin dalı koyduklarını anlattı. Paszkowski, tam tarihi hatırlamadığını, ama Ağustos ayı olduğunu söyledi. (Paszkowski’nin kaleyi ziyaret tarihi 16 Ağustos olmalı…)

O zaman plajlar herkesindi

St. Hilarion’da KIBRIS muhabiriyle tanışan ve heyecanla eski Kıbrıs anılarını anlatan Paszkowski, 8 yaşında kaleyi ziyaret ettiğini ve etrafta emniyet için korkuluklar olmadığını söyledikten hemen sonra, 1960’da Girne’deki tüm plajların ücretsiz olduğunu vurguladı.

banner134
“Haftada iki gün, denize girmek için Lefkoşa’dan Girne’ye geliyorduk. O zaman tüm plajlar ücretsizdi. Şimdi hepsi ücretli olmuş” diyen Paszkowski, bir plajda kendisinden giriş için 50 lira istendiğini, bunu kabul etmeyip geri döndüğünü belirtti. Paszkowski, 1960 Girne’sinin bugünkü Girne’den çok daha güzel olduğunu da vurguladı.

Çocukluğunda özgürce denize girdiği plajların bugün ücretli olmasına oldukça içerlemiş olduğu anlaşılan Paszkowski, çocukluk anıları içinde en çok, isimlerini de söyleyerek Girne plajlarını, denizin ve çevrenin güzelliğini,  temizliğini ve doğallığını anlattı.

Paszkowski, 1960 Kıbrıs’ında Girne plajlarının “herkesin olduğuna”  dikkat çekerek, “Şimdi plajların paralı olmasına üzüldüm. Eskisi gibi plajlar herkesin olmalı” dedi.

Amcası Lefkoşa’da İngiliz pilotuydu

Adam Paszkowski, 2. Dünya Savaşı’nda İngiliz ordusuna katılan amcasının Lefkoşa’da Kraliyet Hava Kuvvetleri üssünde (RAF) pilot olarak görev yaptığını, 1960 yazında amcasını ziyaret için geldiklerini söyledi. Kıbrıs’ta bol bol gezip özgürce denize girdiklerini anlatan Paszkowski, Kıbrıs’ı çok sevdiğini ve hiç unutmadığını ifade etti. Paszkowski,  plajların durumu hariç, Kıbrıs’ta 58 yıl önceki “çocukluk anılarıyla buluşmaktan” çok mutlu olduğunu da sözlerine ekledi…

 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75