5'li konferans bugün devam ediyor!

banner37

Kıbrıs müzakerelerinde “Güvenlik ve Garantiler” konusunun ele alınacağı toplantıda Kıbrıs Türk tarafını müzakereci Özdil Nami, Kıbrıs Rum tarafını da müzakereci Andreas Mavroyannis temsil edecek

5'li konferans bugün devam ediyor!
banner99

Kıbrıs müzakerelerinde “Güvenlik ve Garantiler” konusunun ele alındığı Beşli Konferans, 5 gün aradan sonra bugün İsviçre’nin Mont Pelerin kentinde devam ediyor.

Cenevre’de gerçekleşen 3 günlük yoğunlaştırılmış müzakerelerin ardından 12 Ocak’ta Kıbrıs’taki taraflar ve 3 garantörün katılımıyla 12 Ocak’ta başlayan konferansa, Yunanistan’ın hazırlık talebiyle 18 Ocak’a kadar ara verilmişti.

Cenevre'deki mutabakat uyarınca, 5 taraflı çalışma gruplarının katılacağı konferansta Kıbrıs Türk tarafını Müzakereci Özdil Nami, Kıbrıs Rum tarafını da müzakereci Andreas Mavroyannis başkanlığında bir grup temsil edecek.

Üç gün sürmesi bekleniyor

KKTC’den dün sabah ayrılan Özdil Nami başkanlığındaki çalışma grubu geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile uzun bir çalışma toplantısı yaptı. Çalışma grubunun, sürecin sağlıklı işlemesi ve planlandığı şekilde ilerlemesini sağlamak amacıyla konferans süresince Cumhurbaşkanı Akıncı ile yakın istişare içinde olacağı öğrenildi.

Beşli Konferansın, 3 gün sürmesi öngörülen çalışmanın ardından ay sonu veya şubat başı, “Güvenlik ve Garantiler” başlıklarında süreci sonuca götürecek nihai kararın verilmesinin beklendiği siyasi seviyede sürmesi bekleniyor.

Çalışma grupları 5 taraflı oluşturuldu

Mont Pelerin’de bugün devam edecek Beşli Konferans çerçevesinde çalışmalarda bulunacak çalışma grupları, garantörlerin de katılımıyla 5 taraflı oluşturuldu.

Nami’nin başkanlık ettiği Kıbrıs Türk çalışma grubunda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Diplomasi ve Avrupa Birliği Özel Danışmanı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Hukuk İşleri Danışmanı Sülen Karabacak, Dış İlişkiler Uzmanı İpek Borman Genç ve Müzakere Heyeti Üyesi Sertaç Güven yer alıyor.

Güney, konferansa Müzakereci Andreas Mavroyannis ve 4 kişilik ekiple katılıyor.

Türkiye adına ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün başkanlığında bir heyetin yer alması bekleniyor.

Kıbrıslı Rum heyet

Müzakereci Andreas Mavroyannis’in başkanlık edeceği heyette Tumazos Çelebis, Brüksel’de görev yapmakta olan Yarbay Neogitos Pahulidis, akademisyen Aris Konstantinidis, Başkanlık Sarayı'nda diplomat Pandelis Pandelidis ve Mavroyannis’in bürosunda görev yapmakta olan iki diplomat yer alacak.

Gazete, Mont Pelerin’deki görüşmelerde BM’nin taraflara güvenlik konusunda sorular yöneltip yanıtlarını isteyeceğini, tarafların verdikleri yanıtlarla ortak bir tez oluşturulmasına çalışılacağını belirtirken, Mont Pelerin’deki bu görüşmelerden çıkacak sonucun yeni konferansın ne zaman olacağını da belirleyeceğini ve BM’nin konferansın Ocak ayı sonunda yapılması arzusunda olduğunu yazdı.

Tarafların güvenlik beklentileri

Elde edilen bilgiye göre, Mont Pelerin’de bugün devam edecek Beşli Konferans’ta, tarafların, “Güvenlik ve Garanti”yle ilgili beklenti ve önerileri not edilecek.

banner134

Bu arada, konferansın ardından, “Güvenlik ve Garantiler” başlığının, diğer başlıklarla eş zamanlı nasıl yürütüleceğine ilişkin çalışma yöntemiyle ilgili değerlendirme yapılması da bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75