6 ayrı trafik suçundan yargılanacak

banner37

Yönetimindeki araçla bir motosiklet ve bir salon araca çarparak kendisi de dahil biri ağır 5 kişinin yaralanmasına neden olan Osama Talab Moh’d İsmail, ağır teminat şartlarıyla serbest bırakıldı

6 ayrı trafik suçundan yargılanacak
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda geçtiğimiz hafta yönetimindeki araçla önce motosiklete, ardından da bir başka salon araca çarparak, kendisi de dahil biri ağır 5 kişinin yaralanmasına neden olan Osama Talab Moh’d İsmail, aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere dün teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Mahkemede konuşan polis, kazada ağır yaralanan motosikletli Yusuf Çağraş’ın hayati tehlikeyi atlattığını belirtti. Polis, yapılan kamera incelemelerinde zanlının aracı 139 km. hız ile kullandığını, kazanın yaşandığı gün ayrıca St. Hilarion yolunda 123 km hızla, boğaz radarından ise 102 km hızla geçtiğinin tespit edildiğini kaydetti.

Polis, yine zanlının kaza günü kullanımındaki araca ait diğer radar cezalarının zanlıya ait olmadığının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına savcı Fatma Damdelen, tanık olarak Polis Müfettiş Muavini Mustafa Özkantürk’ü dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Polis Müfettiş Muavini Mustafa Özkantürk, zanlı Osama Talab Moh’d İsmail’in Lefkoşa’da 28 Nisan 2021 tarihinde, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerindeki Fuar Kavşağı’nda çift şeritli yolun sol şeridi içerisinde yönetimindeki JU 730 plakalı aracıyla doğu istikametine doğru aşırı süratli ve dikkatsiz bir şekilde seyrettiğini belirterek, o esnada önündeki trafik yoğunluğu nedeniyle sol şerit içerisinde bekleyen Yusuf Çağraş’ın kullandığı PM 847 plakalı motosiklete arkadan çarptığını kaydetti.

Özkantürk, zanlının, çarpmanın ardından yoluna devam ettiğini ve yine o esnada cadde üzerinde batı istikametine doğru seyreden ve Yakın Doğu Bulvarı’na dönüşe geçen Nesibe Karımova’nın yönetimindeki PJ 616 plakalı araca çarptığını dile getirerek, bu çarpmanın ardından ise her iki aracın da yol içerisinde savrulup durduğunu ifade etti.

Kaza sonucu yaralanan PM 847 plakalı motosikletin sürücüsü Yusuf Çağraş, PJ 616 plakalı aracın sürücüsü Nasibe Karımova, aynı araçta yolcu olarak bulunan Miyaser Karımova, 5 yaşındaki Emir Karimova ve zanlının Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını kaydeden Özkantürk, acil serviste gördükleri ilk yardım tedavilerinin ardından Nasibe Karımova ve Emir Karimova’nın taburcu edildiğini belirtti.

banner134
Özkantürk, kazada ağır yaralanan PM 847 plakalı motosiklet sürücüsü Yusuf Çağraş’ın hayati tehlikeyi atlattığının altını çizdi.

Özkantürk, zanlının verdiği gönüllü ifadede suçunu kabul ettiğini belirterek, ayrıca zanlının aracı süratli kullandığı güzergahta yapılan kamera incelemelerinde zanlının aracı 139 km. hız ile kullandığının ve aracın sigortasının ise bulunmadığının tespit edildiğini, ayrıca yolda 35 metre fren izi bulunduğunu söyledi.

Özkantürk, ayrıca zanlının kullanımındaki araca ait Ocak 2021 tarihli radar cezalarının zanlıya ait olmadığının belirlendiğine dikkat çekti.

Zanlıdan gönüllü olarak alınan kan örneğinin analiz için Türkiye’ye gönderileceğini kaydeden Özkantürk, sonucun 3-4 ay içinde geleceğini vurguladı.

Soruşturmanın tamamlandığını belirten Özkantürk, üniversite öğrencisi zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Avukat Hüseyin Koralp, müvekkiline kefil olabilecek dört kişiyi tanık olarak dinletti. Savcı Fatma Damdelen, tanıkları sorguladı.

Zanlının methaldar olduğu suçların ciddiyetine vurgu yapan Yargıç Sağer, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 70 bin TL nakdi teminat yatırması, üç kefilin 250 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşullarıyla tutuksuz yargılanmasına, şartları yerine getirememesi halinde ise, 40 günü aşmamak üzere cezaevine gönderilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75