6 bin telefon direğine 4 kişi bakıyor

banner37

ADSL’ler de dahil 100 bini aşkın abonesi olan Telekomünikasyon Dairesi, çok az sayıda personelle hizmet vermeye çalışıyor. 650 işçi kadrosu olan dairenin sahadaki eleman sayısı sadece 170. Arızalar için de bir vinci ve 4 kişilik bir ekibi var. Bu dev kadro (!), Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a kadar her türlü arızadan sorumlu ancak çoğuna yetişemiyor. Vatandaş ise arızasının giderilmesi için haftalarca bekliyor

6 bin telefon direğine 4 kişi bakıyor
banner90
banner99

“KENDİ YAĞIYLA, KENDİ CİĞERİNİ KAVURUYOR”… 18 bini ADSL, 86 bini de sabit telefon olmak üzere 100 binden fazla abonesi olan, fiber optik kablolar, datalar ve 444’lü numaralar gibi ülkenin tüm iletişimini sağlayan Telekomünikasyon Dairesi, deyim yerinde ise “kendi yağıyla, kendi ciğerini kavuruyor”. Çok az sayıda personelle çarkı çevirmeye çalışan daireye en son 13 yıl önce işçi alınmış, geçtiğimiz şubat ayında da buna küçük bir destek verilmiş. 650 işçi kadrosu olan dairenin sahadaki eleman sayısı sadece 170

KİŞİ BAŞINA BİN 500 DİREK DÜŞÜYOR… Dairenin, arızalar için de bir vinci ve 4 kişilik bir ekibi var. 4 kişilik arıza ekibi, ada genelindeki tüm arızalardan sorumlu. Ülkedeki 6 bin telefon direğine de bu dört kişi bakıyor. Bu durumda kişi başına bin 500 direk düşüyor. Bu veriler, Telekomünikasyon Dairesi’nin sahadaki eleman açısından ne kadar kötü durumda olduğunu gösteriyor

KADRO YAŞLANDI, PERSONEL ŞART… Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Enis Elagöz, “Personel alınmazsa daireyi daha kötü günler bekliyor” dedi. Elagöz, teşkilatta yaş ortalamasının da 50’nin üzerinde olduğunu belirtti. Ağır iş yapabilecek personelin de olmadığını söyleyen Elagöz, “Kadromuz yaşlandı. 1-2 yıl içerisinde 50-60 kişi daha emekli olacak. En az bu yıl 30 kişi ve seneye de 30 kişi alınması gerekiyor” dedi.

Erol KANLIADA

   Ülkenin her türlü iletişiminden sorumlu olan Telekomünikasyon Dairesi, “yokluklar” içinde hizmet vermeye çalışıyor.

   18 bini ADSL, 86 bini de sabit telefon olmak üzere 100 binden fazla abonesi olan, fiber optik kablolar, datalar ve 444’lü numaralar gibi ülkenin tüm iletişimini sağlayan Telekomünikasyon Dairesi, deyim yerinde ise “kendi yağıyla, kendi ciğerini kavuruyor.”

   Çok az sayıda personelle çarkı çevirmeye çalışan daireye en son 13 yıl önce işçi alınmış, geçtiğimiz şubat ayında da buna küçük bir destek verilmiş.

   650 işçi kadrosu olan dairenin sahadaki eleman sayısı sadece 170.

   Arızalar için de bir vinci ve 4 kişilik bir ekibi var. 4 kişilik arıza ekibi, ada genelindeki tüm arızalardan sorumlu.

   Ülkedeki 6 bin telefon direğine de bu dört kişi bakıyor. Bu durumda kişi başına bin 500 direk düşüyor.

   Bu veriler, Telekomünikasyon Dairesi’nin sahadaki eleman açısından ne kadar kötü durumda olduğunu gösteriyor.

   Bu dev kadro (!), Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a kadar her türlü arızadan sorumlu ancak çoğuna yetişemiyor.

   Telefon direklerindeki olası kopma ya da hasar durumunda, bu vinç ve ekibin olay yerine gidebilmesi için diğer bölgelerdeki görevlerini tamamlaması gerekiyor. Böyle olunca da vatandaşların telefon veya benzeri iletişim arızaları günlerce, hatta haftalarca beklemek zorunda kalıyor. Arızası giderilmeyen vatandaşlar da daireye ateş püskürüyor.

   Nitekim geçtiğimiz günlerde eldeki tek vincin arızalı olmasından dolayı bir bölgede kırık olan ve onlarca vatandaşın şikayetine neden olan telefon direğine müdahale etmek insan gücüne kaldı.

   4 kişilik ekip, insanüstü bir çabayla, birbirlerinin sırtlarına basarak telefon direğine müdahale etti ve geçici olarak hattı bağladı. Bunu gören vatandaşlar, kızgın oldukları çalışanlara bu kez teşekkürlerini iletti.

Daire çaresiz, vatandaş mağdur

   Ülkemizde, Telekomünikasyon Dairesi’ndeki işçi kadrosunun yeterli olmaması nedeniyle adanın birçok yerinde yaşanan teknik arızalar giderilemiyor.

   Giderilemeyen arızalardan dolayı mağduriyet yaşayan vatandaşlar,  teknik sorunların giderilmesini ve bu tür sıkıntıların bir daha yaşanmamasını istiyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Enis Elagöz, daireye işçi alınmadığı sürece dairenin yeni bir yapılanmaya gidebileceğini söyledi.

Daha kötü günler gelecek!

   Elagöz, “Personel alınmazsa daireyi daha kötü günler bekliyor” dedi.

   2007 yılının ardından en son şubat ayında işçi alındığını ifade eden Elagöz, teşkilatın 650 kişilik işçi kadrosu varken, günümüzde aktif 288 kişinin çalıştığını, bunun 170’inin sahada görev aldığını kaydetti.

   Elagöz, teşkilatta yaş ortalamasının da 50’nin üzerinde olduğunu belirtti.

   Ağır iş yapabilecek personelin de olmadığını söyleyen Elagöz, “Kadromuz yaşlandı. 1-2 yıl içerisinde 50-60 kişi daha emekli olacak. En az bu yıl 30 kişi ve seneye de 30 kişi alınması gerekiyor” dedi.

“4 kişi bütün ülkeye bakıyor”

   Teşkilatta, şu anda, ülke genelinde oluşan bir soruna müdahale edebilecek bir araç ve bir grubun olduğunu anlatan Elagöz, bu grubun da 4 kişiden oluştuğunu vurguladı.

   KKTC’de 6 binden fazla direğin olduğunun altını çizen Enis Elagöz, direk sökme, hazırlama, kablo onarımı ve bağlanması gibi işlemlere sadece bu 4 kişinin baktığını ifade ederek, “Bir ekiple biz bunu nasıl yapalım bu koca ülkede? Bu adamları Karpaz’dan Yeşilırmak’a gönderirsem tabii ki de yetişemezler” şeklinde konuştu.

   Her sene olduğu gibi bu sene de bakanlıktan araç talep ettiklerini aktaran Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Enis Elagöz, şöyle devam etti:

   “Şu an 1 ekip tüm ülkeye bakıyor ama 4 bölgede, yani Lefkoşa, Güzelyurt, Girne ve Gazimağusa’da ekip olması gerekiyor.

   Yani benim Lefkoşa’dan Mağusa’ya adam göndermemem gerekiyor.

   Şu an 2 araç talep ettik. Bu araçlar verilirse Güzelyurt ve Gazimağusa’ya gönderilecek. Lefkoşa’dan Girne’yi kontrol edebiliriz diye düşünüyorum.”

   Bu tür sorunlarla boğuştuklarını söyleyen Elagöz, “Bu tür sorunlar nedeniyle gelişemiyoruz ve yeni yerlere alt yapı götüremiyoruz. Biz ancak arızalarla uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Soysan: kadronun acilen

doldurulması gerekiyor

   Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (TEL-SEN) Başkanı Tamay Soysan da Telekomünikasyon Dairesi’nin 86 bin civarında sabit telefon hattı, 18 bin civarında da ADSL bağlantısı olmak üzere 100 bini aşkın abonesi olduğunu, dairedeki işçi kadrosunun ise yetersiz kaldığından arızalara yetişemediğini söyledi.

   Sabit telefon hattı ile ADSL bağlantıları dışında fiber optik kablolar, datalar ve 444 numaralı hatların bulunduğunu ifade eden Soysan, “Dairedeki işçi ve araç sayısı çok yetersiz kalıyor” dedi.

   Soysan, Telekomünikasyon Dairesi’nde boş kadro olduğuna dikkat çekerek, kadronun acilen doldurulması gerektiğini vurguladı.

   “Telekomünikasyon Dairesi’ne en az 7 mühendis, 15 memur, 20-25 teknisyen alımı yapılmalı” diyen Soysan, TEL-SEN geçmişten bugüne kadar sürekli olarak işçi alımı için mücadele verdiğini iletti.

   Soysan, Telekomünikasyon Dairesi’nin ciddi yatırımlarla desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Fiber optikte yaşanan sıkıntının

nedeni iki dairenin anlaşamaması”

   Telekomünikasyon Dairesi’nin 2010 yılından beri özelleştirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Soysan, “En başından özelleştirmeye karşı çıkıyoruz ve bunun olmaması için elimizden geleni yapmaya özen göstereceğiz” diye konuştu.

   Ülkede ara sıra yaşanan fiber optik kablolardaki sıkıntıların Karayolları Dairesi’nin Telekomünikasyon Dairesi’yle iş birliği yapmamasından kaynaklandığını belirten Soysan, sözlerine şöyle devam etti:

   “Karayolları Dairesi, Telekomünikasyon Dairesi ile işbirliği yapmaması nedeniyle yaptıkları kazı çalışmalarında fiber optik kablolara istemeden zarar veriyorlar.

   Daha sonra ise Telekomünikasyon Dairesi’ni bilgilendirip fiber optik kabloların onarılmasını sağlıyorlar.

   Fakat işbirliği yapılsa, bu sorunlar en baştan yaşanmayabilir. En azından bundan sonra bu konuda işbirliği yapılabilir.”

   Telekomünikasyon Dairesi için derhal teknisyen, muhasebeci, mühendis vs. olmak üzere birçok işçi alımı yapılması gerektiğine vurgu yapan TEL-SEN Başkanı Tamay Soysan, “Telekomünikasyon Dairesi’nin vatandaşların yaşadığı sorunlara daha çabuk çare olabilmesi için işçi alımı şart” dedi.

   Soysan, işçi alımının yanında araç alımının yapılması gerektiğini de söyledi.

   Telekomünikasyon Dairesi’nin haberleşme açısından çok önemli bir rol oynadığını belirten Soysan, daireye gereken önemin artık verilmesi gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75