6 bini aşkın eşya ve mektup çaldı 18 ay hapis yatacak

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, 25 yıllık posta memuru Önder Ilgın’ı “Kamu görevlisi tarafından sirkat”, “Sahtekârlıkla para temini” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlarından suçlu buldu

6 bini aşkın eşya ve mektup çaldı 18 ay hapis yatacak
banner8

Emine UYSAL

Evinden binlerce vatandaşa ait yaklaşık 300 bin TL değerinde 13 PTT çuvalı dolusu 3 bin parça çeşitli türde eşya ve bin adet mektup bulunan 25 yıllık posta memuru Önder Ilgın, 18 ay hapis cezası aldı.

Polis, posta memuru Önder Ilgın’ın, posta aracılığıyla gelen binlerce vatandaşa ait eşyaları çaldığını ve bunların bir kısmını hem Türkiye’de hem de adada satarak, sahtekarlıkla para temin ettiğini belirlemişti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kamu görevlisi tarafından sirkat”, “Sahtekârlıkla para temini” ve “Görevi kötüye kullanma” itham edilen Önder Ilgın, tüm suçlamaları kabul etti.

Polis, 2017 Eylül ayı ile 30 Nisan 2018 tarihleri arasında, Lefkoşa Merkez Postane’de memur olarak çalışmakta olan Değirmenlik’te sakin zanlı Önder Ilgın’ın bahse konu zaman diliminde Ercan Havalimanı’na gelen 13 ayrı sarı renk PTT posta çuvalı içerisindeki, muhtelif elektronik eşya, cep telefonu ve aksesuarları, kol saati, bijuteri ve konfeksiyon malzemesi gibi 3 bin ayrı parçadan oluşan tahmini 300 bin TL değerindeki eşyayı ve bunun yanı sıra bin adet mektubu Posta Dairesi’ne ve posta sahiplerine teslim etmeyerek tasarrufuna geçirip sirkat ettiğini belirlemişti.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı.

banner134
Dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso ve sanığın avukatı hazır bulundu.

 Dava kararını okuyan Yargıç Umut İnan, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.
İnan, Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat suçunun ciddi ve vahim suçlardan olduğuna dikkat çekti.
İnan, sanığın kamu görevlisi olarak çalıştığı Posta Dairesi’nde 2017 ile 2018 yılları arasındaki uzun süreçte sirkate konu eşyaları sirkat etmesinin suçun vahametini artırdığına işaret etti.

İnan, suçların ciddiyeti dikkate alındığında, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olan kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İnan, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek, oybirliği ile 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kâmil Yorgancıoğlu
Kâmil Yorgancıoğlu - 3 hafta Önce

Adam yükünü aldı geleceğini temin etti onsekiz ay ne iyi halden 12ay 'da dışarıda teşekürler güzel ceza verdiniz saygılar sunarım Allah'a emanet olun

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75