6 yıllık özlem son buldu

banner37

Özelleştirme Yasası’ndan işe alınan KTHY ve Eti çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için Cumhuriyet Meclisi’ne sunulan “Özelleştirme Yasa Önerisi” UBP, CTP, TDP ve bağımsız milletvekillerinin oyları ile geçti. DP’li milletvekilleri genel kuruldan ayrılarak oylamaya katılmadı

6 yıllık özlem son buldu
banner90
banner8

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) çalışanlarının 6 yıldır beklediği yasa, dün Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan oybirliği ile geçti.

Kamuya aktarılan Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) ve ETİ çalışanlarının haklarını düzenleyen “Özelleştirme Yasa Önerisi”, Hükümette yer alan Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve bağımsızların evet oyu ile oybirliğiyle kabul edildi. Genel Kurulu terk eden Demokrat Partili(DP) milletvekilleri oylamaya katılmadı.

KTHY’liler sabah saatlerinde meclise geldi

Eski KTHY ve ETİ çalışanları dün sabah meclis toplantısının başlayacağı saat 10.00’dan itibaren Cumhuriyet Meclisi’ne geldi.

Çalışanların bir kısmı meclisin bahçesinde, bir kısmı da meclis locasında heyecanlı bekleyişlerini sürdürdü. Yasanın geçmesiyle Cumhuriyet Meclisi genel kurulu salonunda bir anda alkış koparken, ise çok sayıda çalışanın gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Oylamada, olumlu oy kullanan birçok milletvekili KTHY ve ETİ çalışanlarının yanına giderek kendilerine hayırlı olması temennisinde bulundu.

Hava- Sen Başkanı Buran Atakan, Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, Kamu Sen Başkanı Metin Atan ile bir kısım KTHY ve ETİ çalışanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün meclisteki odasına giderek, desteklerinden dolayı teşekkür etti. Ayrıca, yasaya olumlu oy veren CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve diğer milletvekillerini de telefonda arayarak teşekkürlerini iletti.

Denktaş: Olumlu oy vermeyeceğiz. Salondan ayrılacağız

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Ersin Tatar’ın, öneriye ilişkin raporu okumasının ardından Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, KTHY konusunda mağduriyetlerin giderilmesi için mücadele ettiğini söyledi.

Denktaş, “Bir mağduriyet yoktur demiyorum. Bu mağduriyet belli bir noktaya kadar düzeltilebilir. Ancak komitede bu yaklaşımı görmedik. Bu yaklaşım nedeniyle müsteşarım emekliliğini istiyor. Yasa önerisine karşı olumlu oy vermeyeceğiz. Bu inşallah hükümet krizine dönüşmez. Tasarının komiteye geri çekilerek düzeltilmesini öneriyorum” dedi.

Önerinin bu şekliyle mali protokol ve mali disipline uygun olmadığını söyleyen Denktaş, konuya ilişkin üç dört farklı görüş bulunduğunu kaydetti. Mağduriyetlerin bulunduğunu ancak yasanın bu şekilde geçirilmesi halinde 2017’de bir tek istihdam yapılamayacağını dile getiren Denktaş, mali protokolün delinmiş olacağını, dolayısıyla katkı da alınamayacağını söyledi. Denktaş, konuşmasının ardından DP milletvekilleri ile genel kuruldan ayrıldı.

Angolemli: Başka icraatlar için başsavcılığı görmezsiniz

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, KTHY ve ETİ çalışanları ile ilgili yasanın 2010 yılından beri görüşüldüğünü ifade ederek, “Bugün bu yasa geçmesi gerekir” dedi.

Angolemli, “Başka icraatlar için başsavcılığı görmezsiniz, bugün mü görüyorsunuz? Bugün mecliste yasanın ezici çoğunluk ile geçmesi gerekir” dedi. KTHY çalışanlarını daha fazla mağdur etmeye kimsenin hakkı olmadığını kaydeden Angolameli, “Yasa geçmelidir. En önemli konuda meclisi terk etmek olmaz, olmamalıdır” dedi.

Çakıcı: Kaçmak, halka ve çalışana ihanet etmektir

Bağımsız milletvekili Mehmet Çakıcı ise KTHY’nin kapatılması ile çalışanların mağdur olduğunu ifade ederek, “Bu öneri ile bir adım atılmış olacak. Yapılması gereken tüm partilerin burada bulunup ‘evet’ oyu vermesidir. Kaçmak değil. Kaçmak halka ve çalışana ihanet etmektir” şeklinde konuştu.

Hükümetin konuya ilişkin mutabakat içinde olmadığını ifade eden Çakıcı, meclisin çalışanlardan özür dilemesi gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti:

“DP muhalefetteyken çalışanların yanında mücadele etti. Buradan DP kaçamaz. Burayı bırakamaz. Buna DP’nin hakkın yoktur. Verdiği sözlerin tümünü tutması gerekiyor. Bu yasaya DP de sahip çıkması gerekir. CTP’nin de bu yasa görüşülürken burada bulunması ve çalışanların haklarını geri vermesi gerekiyor. Kimsenin taktik yapmaması gerekir. Bu meclis bugün bitmez, çıkamazsınız, gidemezsiniz. Hepiniz çalışanların haklarını geri vermek zorundasınız”.

Şu anda yapılanın sadece bir adım, düzenleme olduğunu, bu öneri ile tam hakların geri verilmeyeceğini anlatan Çakıcı, önemli olanın ne yönde oy verildiği değil, salonda bulunmak olduğunu kaydetti. Mecliste DP’nin tutumunu eleştiren Çakıcı, çalışmanın bugün burada bitmesi gerektiğini söyleyerek, çalışanın hakkının iade edilmesi gerektiğini belirterek salonda bulunan herkese de teşekkür etti.

Tatar: Yasanın mali boyutu yoktur

UBP Milletvekili ve öneri sahibi Ersin Tatar, doğru olanı yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, KTHY’nin kuruluş itibarı ile bir devlet kuruluşu olarak addedilmesinin doğru olduğunu belirtti.

Serdar Denktaş ile görüşmesinde barem içi artışların makul olduğunu ve hakkın verilmesi gerektiğini kendisine söylediğini anlatan Tatar, “Bütçeden önce, Maliye Bakanlığı olarak sıkıntı yaratılacaksa görüşlerinizi iletin diye konuyu kendilerine yazılı verdim. Bugüne kadar bana resmi olarak bir şey gelmiş değil. KTHY çalışanlarının özelleştirme yasası ve kamu çalışanlarının maaş ve ücretleri yasası (göç yasası) kapsamında işe alındılar. Burada siyasi bir irade söz konusudur. Bu yasayı meclisin geçirmesi gerekir. Bunun mali boyutu yoktur. Maliye de bunu kabule etmiştir” dedi.

Erhürman: CTP salonda kalıp olumlu oy kullanacaktır

banner134
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, görüşülen yasa önerisinin CTP’nin önerisi olmadığını ifade ederek, “Bugün meclis CTP’nin kimseye söylemeden evet biz nisabı sağlayacağız demesiyle açıldı” dedi.

Kendilerinin destekledikleri yasalar olduğu için nisabı sağladıklarını anlatan Erhürman, bu olduğunda ele alınacak konunun Lefke olduğunu, KTHY yasalarının sonra gündeme geldiğini hatırlattı. Erhürman, kimsenin CTP üzerinden siyaset yapmasına izin vermeyeceklerini kaydederek, “CTP bugün salonda kalacaktır” dedi.

Bugün itibarı ile hangi siyasetçinin ayak içerisinde olduğunu ve CTP’ye saldırmak için nasıl vakit kolladığının ortaya çıktığını kaydeden Erhürman, CTP’nin, KTHY ve ETİ çalışanları yasa önerisine olumlu oy vereceklerini söyledi.

Özgürgün: Anayasal bir sıkıntı yoktur

Son sözü alan Başbakan Hüseyin Özgürgün, UBP’nin tutarlı bir parti olduğunu ifade ederek, “Başbakan olarak protokolün altına ben imza attım. Ancak, mağduriyetleri giderme konusunda gerekirse inisiyatif alacağım. Engel oluşursa çözmek için çalışacağım. Olmazsa da görevi bırakırım” dedi.

Özgürgün, yasada KTHY ve ETİ çalışanlarının mağduriyetlerini giderici bir düzenleme yapıldığını kaydederek, Başsavcılığın son gün görüşünü komiteye gelerek belirttiğini, Anayasal bir sıkıntı olmadığının da belirtildiğini söyledi.

Özgürgün şöyle konuştu:

“Ben hem Sayıştay, hem de Başsavcıyla konuştum. Sayıştay Başkanı bu önerinin son şekliyle mali soruna yol açacak bir durum yaratmayacak dedi. Eğer burada ifade edildiği gibi bir tehlike olduğuna inansak zaten o noktada olmazdık. Sayıştay ve Başsavcılığın olumlu görüşüyle de paralel olarak öneriye oyları olumludur. Hükümet ortağı bizimle aynı fikirde olmak zorunda değildir. Bunun hükümeti bitirecek noktaya gelmemesini ümit ederim”.

Özgürgün, “Böyle bir yasa dolayısıyla hükümet krizine neden olmak istemezdik ama biz UBP olarak CTP-UBP döneminde de bu yasanın çıkması gerektiği konusunda oybirliğiyle grup kararı aldık” dedi.

“Yapmayacağımız bir tek şey vardır, ülkenin önünü tıkamayız” diyen Özgürgün, “Seçimse seçim, eğer tıkandıysa bunun da önünü açarız ama aldığımız karardan dönmeyiz” şeklinde konuştu.

DP’nin katılmadığı yasa, madde madde oylamanın ardından öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Önerinin içeriği:

Mecliste onaylanan Özelleştirme Yasa Önerisi’nin gerekçesi şöyle:

“Özelleştirme Yasası ile KTHY, ETİ ve CAS çalışanları kamuda istihdam edilmiş ancak bazı hakları konusunda diğer kamu çalışanları ile eşitsizlikler ve adaletsizlikler yaratılmıştır. Kamuda iş huzurunu ve verimini de olumsuz etkileyen bu eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla işbu yasa önerisi hazırlanmıştır. Kamu görevlilerine tanınan izin haklarının, eğitim, sınav ve tahsisat haklarının Özelleştirme Yasası altında istihdam edilenlere de tanınması; askerlik ve mücahitlik hizmetlerinin dikkate alınması; emekli olduktan sonra 61 yaşına kadar çalışabilmeleri; gelir eşitsizliğini gidermek amacıyla maaş intibaklarının “Kamu Çalışanlarının Aylık (maaş-ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası”na paralel olması, KTHY’nin tasfiyesi tarihinde değil, uçuşların durduğu tarihteki çalışanlarına, 10 gün içinde istihdam talebinde bulunabilecekleri yeni bir hak verilmesi bu yasa önerisinin başlıca amaçlarıdır”

Ropörtajlar:

Buran Atakan

“Öncelikle çalışanlara bıkmadan, usanmadan, yılmadan inandılar ve bizim ile birlikte 5-6 arkadaşın öncülüğünde günde 3-4 saat bu işle uğraşarak dört yıl sonra böyle bir netice alıyoruz. Topluma, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Tufan Erhürman’ın masajını vermek gerekir. Her ikisi de muhalefette ve iktidarda verdikleri sözlerin arkasında durdular. Özellikle Başbakan Özgürgün bir adım geri atmadı. 2013 yılında muhalefette Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün yanına gitmiştim ve bize “KTHY ve Eti çalışanları ile ilgili gelecek her türlü öneriye olumlu oy kullanacağız” dedi. 430 ailenin çocukları ve aileleri ile birlikte 4 bin kişi adına kendisine çok teşekkür ediyorum. Yasa geç ve istediğimiz gibi olmasa da ailelerimizin ve çocuklarımızın nefes almasına neden olacak. İşe giderken karşılığını alabileceğimiz bir durum ortaya çıktı ve ikinci sınıf çalışan pozisyonundan normal bir çalışan pozisyonuna geçilmiştir. Toplumun bunun gibi siyasilere ihtiyacı vardır. Muhalefette başka, koltukta başka söylememek gerekir. Yapabileceğinizin arkasında duracaksınız. Ümit ediyorum Cumhurbaşkanımız bu yasayı en kısa zamanda onaylar. Çünkü iki yılbaşı sokakta geçiren bu insanlar mutlu olur. Basına da çok teşekkür ediyorum. Muhalefette yanımızda olan Serdar Denktaş’ı anlamakta zorluk çekiyorum. Ayda 430 çalışana sadece 120 bin TL’lik külfet getirecek ve maliyet getirmeyecek bir yasa ile ilgili yapmış olduğu tavırdan dolayı kendisini kınıyor ve üzüntü duyuyorum. Tazminatlarımız ile ilgili yanlış bir şeyler söyledi. Bizim yalnız ihtiyat sandığı yatırımlarımız değil, maaşlarımızdan çekilip ihtiyat sandığına yatırılmayan bir yatırımlar ve alınacak tazminatlar vardır. Bir kısmı ödendi. Ümit ediyorum ki insanların hakları ve alacakları devlet idare eden insanlar için bu şekilde göz ardı edilmemesi gerekir. Tekrardan bütün çalışanlara teşekkür ederim”.

Arslan Bıçaklı (Türk-Sen Başkanı)

“Eski KTHY çalışanlarını ilgilendiren Özelleştirme Yasası üzerinde bugün yapılan değişiklikle bir sıkıntının kısmen de olsa önü açılmıştır. Çalışanlar yıllarca sıkıntı yaşamıştır. Kimisi intihar etmiştir. Kimisi ülkeyi terk etmiştir, ailesi bozulmuştur. Mecliste KTHY çalışanları yasasına oy veren Başbakan Hüseyin Özgürgün ve UBP milletvekillerine, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve milletvekilleri ile TDP, TKP ve bağımsız milletvekillerine çalışanlar adına teşekkür ederim. Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ve üyelerinin yaptığını hiç doğru bulmuyorum, yakıştırmadım. Emek ve emekçilere karşı biraz daha saygılı olurlarsa daha doğru yaparlar”.

Metin Atan (Kamu Sen Başkanı)

“Cumhuriyet Meclisi’nde KTHY çalışanlarının yasasına onay veren herkese teşekkür ederim. Ancak, DP’ye buradan bir çift sözümüz var. Hiç iyi etmediler ve bu insanların hakları ile oynadılar. Ama bunun bir gün hesabı sorulacak. Bunu söylemek istiyorum. Hayırlısı olsun diyorum”.

Havva Taşkaya (KTHY çalışanı)

“Çocuklarımızın rızkını bize geri verdikleri için herkese sonsuz teşekkür ederim. Buradan Serdar Denktaş’a tek bir cevabım var, benim iki çocuğum var, ben KTHY’de eşimle birlikte ne hallere düştüm. Psikolojimiz bozuldu. UBP, CTP- TDP, TKP ve bağımsız milletvekillerine teşekkür ederim”.

Cevdet Akgür (KTHY çalışanı)

“Bugün KTHY ve ETİ çalışanları olarak ilk gün yola çıktığımızda söylediğimiz bir şey vardı. Her şey çocuklarımız içindi. Çok emek verdik ve kendimizi ifade etmek için çok uğraştık. Şu anda arkadaşlarımızın çoğu gözyaşlarını tutamıyor. KTHY çalışanları çok acı çekti. Bugün bu yasayı geçiren başta Başbakan Hüseyin Özgürgün ve UBP’ye, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve CTP milletvekilleri ile TDP, TKP ve bağımsız milletvekillerine teşekkür ediyoruz. Söylenildiği gibi bütçeye ek külfet getirecek gibi bir durum söz konusu değildir. Bunu hesaplamalarını yapan biri olarak her platformda tartışmaya da hazırım. Bu yasanın geçmesi KTHY çalışanı olarak bizim için çok önemliydi. Bugün geçen yasa ile KTHY çalışanlarının ve çocuklarının geleceğini kurtarılmıştır”.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2016, 10:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75