60 bin ton Valensiya için çare aranıyor

banner37

Valensiya ürününün hasat dönemine girildi ancak ülkedeki mevcut durum nedeniyle hasadın zamanında yapılamaması tehlikesi var. Buna karşın Tarım Bakanlığı, narenciye ihracat teşvik primlerinde yeni düzenleme yaptı, ürünün dalında kalmasını önlemek amacıyla yeni karar üretti

60 bin ton Valensiya için çare aranıyor
banner90
banner99

“İlaçlama gerekiyor”… Koronavirüs nedeniyle sektörler tek tek çıkmaza girmeye başladı. Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, 60 bin ton Valensiya portakalın hasat dönemine girildiğini ancak tedbirler kapsamında hasatta gecikme yaşanacağını söyledi. 60 bin ton ürünün, 30 bin tonunun ihracatçı firmalar tarafından satın alındığını ifade eden Alioğlu, narenciyenin dalında kalma riskine karşın ilaçlama yapılması gerektiğini belirtti. Narenciyecilerin sıkıntılarını gidermek için Tarım Bakanlığı, narenciye ihracat teşvik primlerinde yeni düzenleme yaptı. Bakanlık ürünün dalında kalmasını önlemek amacıyla da ürününü Cypfruvex’e sıkmalık olarak satacak üreticilere, ton başına 100 TL destek ödemesi yapılmasına karar verdi.

Güren TİLKİ

Koronavirüs’ün yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirler ekonomiyi derinden yaraladı. Bu krizin atlatılabilmesi için hükümet birtakım tedbirler almak için çalışma yapıyor.

Koronavirüs’ün yaratmış olduğu şartlar sonucunda, ülkemizde de hayat durdu. Bu durağanlık ve olumsuz koşullar, narenciye sektörünü de etkisi altına aldı.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Valensiya ürününün hasat dönemine girildiğini ancak ülkedeki mevcut durum nedeniyle hasadın zamanında yapılmasını engelleyici bir durumla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Alioğlu, 60 bin ton Valensiya ürününün hasat edilmesini öngördüklerini ifade ederek şu an itibarıyla 30 bin tonun ihracatçı firmalar tarafından satın alındığını belirtti. Alioğlu, geriye kalan Valensiya ürününün akıbetinin belli olmadığını vurgulayarak, “Narenciye ürününün dalında kalma riskine karşın ilaçlama yapılması gerekir.  Bu ilaçlama nisan ayının ikinci haftasından sonra Akdeniz meyve sineğine karşı bir önlem ve tedbirdir” dedi.

Alioğlu, tahminlerine göre, 1-1,5 ay kadar gecikmeli hasat yapmak zorunda kalacaklarını ifade ederek,

tedbir alınması gerektiğini vurguladı.

Alioğlu, “Alınacak olan tedbirlerin başında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın ve bakanlığa bağlı birimlerin yapacakları araştırma ve sondaj çerçevesinde bu olumsuzlukların yaşanmaması, 1-1,5 ay ürünü dalında tutacak tedbirleri almaktır” dedi.

Alioğlu, öngörülerinin, dalında kalacak olan Valensiya ürününün Bakanlıkça ilaçlanması ve ürünün zarar görmeden hasat edilmesi olduğunu da söyledi. Alioğlu, üreticilere zarar gelmeden Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan talep ettiklerini iletti.

Tarım Bakanlığı’ndan narenciye ihracat

teşvik primlerinde yeni düzenleme

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, narenciye ihracat teşvik primlerinde yeni düzenleme yaptı.

Covid-19 salgını nedeni ile yaşanmakta olan kriz döneminde, üçüncü ülkelere yapılan ihracatta piyasa daralmasının söz konusu olduğu belirtilen açıklamada Valensiya ürününün pazarlamasında sıkıntı yaşanmaya başladığı kaydedildi.

banner134
Açıklamada şöyle denildi:

Ülkemizde üretilen narenciye ürününü değerlendirebilmek maksadı ile Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılacak Valensiya ürünün ihracatına yönelik olarak yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir.

Bu çerçevede, Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılacak Valensiya ihracatı, bahçeden dökme ihracat için 125 TL/Ton, bahçeden kasalara ihracat için 150 TL/Ton, paketlenmiş ürün 1. Sınıf 230 TL/Ton ve paketlenmiş 2. Sınıf ürün için 160 TL/Ton olarak yeniden düzenlenmiştir.

Aynı zamanda, ürünün dalında kalmasını önlemek  amacıyla ürününü Cypfruvex’e sıkmalık olarak satacak üreticilere, ton başına 100 TL destek ödemesi yapılması karara bağlanmıştır.

Üreticimizin emeğini değerlendirebilmek ve bu dönem çok daha önemli olduğuna inandığımız C vitaminimizi heba etmeden tüketime sunabilmek için yaptığımız bu açılımla sektöre ivme kazandırılmaya çalışılmıştır”.

Alioğlu: Gıda konusunda sıkıntılar olacak

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, gıda konusunda yaşanacak sıkıntılara da dikkat çekti:

“Olağanüstü bu durumun ne kadar süreceğini tahminen bile hesaplayamıyoruz. Fakat ilerleyen dönemlerde gıda konusunda ve birçok beslenme (yiyecek ve içecek) noktasında toplumumuz sıkıntıya doğru bir süreç yaşayacak.

Bu bağlamda ülkemizin zor koşullarından geçtiği bu süreçte, ekonomik olarak bir çöküntüye uğrayacak bu da birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Önceden almamız gereken birçok ekonomik tedbir olması gerekir, bu noktada özel sektörde 133 bin çalışan insanımız ve 40 bine yakın devlette çalışıp maaş alan insanlarımız var. İnsan hayatı ve sağlığından daha önemli bir şey yoktur.

Bugün yaşanan bu zor koşullarda insan hayatını ve sağlığını korumaya çalışırken, ekonomik olarak, ekonominin çökmesi ileride bize de büyük bir krizle geri dönecektir. İşte bu noktada ekonominin çarklarından bir tanesi olan narenciye sektörü de bugün nasibini almaya başlamıştır.”

Alioğlu, bu zor günlerin aşılmasında katkı koymak niyetinde olduklarını ifade etti.

Alioğlu,  şöyle devam etti:

“Tüm narenciye sektörünü ilgilendiren ve topluma maddi anlamda ekonomik bir getirisi olan sektör, hükümetimizin Bakanlar Kurulu’nda görüşülen ve görüşülmekte olan ekonomik tedbirler çerçevesinde narenciye sektörünün ele alınıp incelenmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Öncelikli olarak, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı birimlerinin yapacakları araştırma çerçevesinde narenciye ürününün dalında kalma riskine karşın ilaçlama yapılması gerekir.

Bu ilaçlama nisan ayının ikinci haftasından sonra Akdeniz meyve sineğine karşı bir önlem ve tedbirdir. Tüm üreticilerimize de buradan duyurmak istiyorum.

Diğer bir taraftan ise narenciye sektöründe üreticilerimizden başlayarak, kesimden nakliyesine kadar her paketleme tesisindeki çalışan işçinin, kamyoncunun, TIR şoförünün, bahçede kesim yapan işçinin kantarda görev alan personelin, yani kısacası sektördeki her zincirin halkaları olan insanımızın sağlığı her şeyin önündedir.

Bizler bu ürünü hasat ettirmede sağlığımızı ön planda tutmamız gerekir. Kısacası koordineli bir şekilde sağlığımızı korumak için tedbir alınması gerekiyor.”

Alioğlu, 60 bin ton Valensiya ürününün hasat edilmesini öngördüklerini ifade ederek şu an itibarıyla 30 bin tonun ihracatçı firmalar tarafından satın alındığını belirtti. Alioğlu, geriye kalan Valensiya ürününün akıbetinin belli olmadığını kaydetti.

Alioğlu, “Krizi fırsata çevirmeye kalkışılmadan, Cypfruvex işletmesinin devreye girmesi gerekir. Söz konusu hasat kesimine devam eden iki bin kesim işçisi bulunmamaktadır. Bunlar hijyenik ve sağlıklı ortamlarda bulunarak sağlık kontrolleri yapılarak kesim yapılması gerekiyor.  Fabrikalarımızda 600’e yakın fabrika işçisi bulunmaktadır. Bunların Sağlık Bakanlığı tarafından kontrolleri yapılıp, sağlıklı bir ortamda fabrikada çalışılması ortamını yaratmak gerekiyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75