banner6

60 gün içinde hükümet kurulamazsa, erken seçim

banner37

UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner’in Cumhurbaşkanı’na hükümetin istifasını sunmasıyla birlikte ‘yeni hükümet arayışı’ veya ‘erken seçim’ süreci de başlamış oldu. Şimdi Cumhurbaşkanı Tatar’ın Meclis’te temsiliyeti bulunan siyasi parti başkanlarıyla görüşüp, görevi, bir grup başkanına veya milletvekiline vermesi bekleniyor

60 gün içinde hükümet kurulamazsa, erken seçim
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

KKTC’nin 42’nci hükümeti olarak görev yapan, Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ortaklığında kurulan üçlü koalisyon hükümeti, dün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a istifasını sundu.

UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner tarafından Cumhurbaşkanı’na hükümetin istifasının sunulmasıyla birlikte ‘yeni hükümet arayışı’ veya ‘erken seçim’ süreci de başlamış oldu.

Tüm siyasi partilerin en yakın olduğu senaryo, ‘yeni bir hükümet kurma’ arayışı olmadan iki ay içinde seçime gidilmesi yönünde… Ancak muhalefet, seçime, seçim hükümetiyle gidilecekse de bunun teknokrat olması gerektiği konusunda neredeyse hemfikir.

Erken seçim için ise, 23 Aralık 2021, 23 Ocak 2022, 6 Şubat 2022 tarihleri konuşuluyor.

60 gün içinde hükümet  kurulamazsa, erken seçim

Anayasa’nın 88’inci ve 106’ncı maddesine göre, Cumhurbaşkanı, seçimlerin yenilenmesini veya halkoylamasına başvurulmasını kararlaştırırken, Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Bakanlar Kurulu ve Cumhuriyet Meclisi’nde grubu bulunan siyasal parti başkanlarının görüşlerini alır.

Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini, güvenoyu alabilecek bir grup başkanına veya milletvekiline verir. Bakanlar Kurulu’nu kurma görevi alan her milletvekili, bu görevini en geç 15 gün içinde tamamlamak veya görevi geri vermekle yükümlü.

Cumhurbaşkanı 60 günlük süre içinde Cumhuriyet Meclisi çoğunluğuna dayalı bir Bakanlar Kurulu’nun atanmasına olanak bulunmaması halinde, Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verebilir.

Anayasa’nın “Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesi” başlıklı 88’inci maddesi şöyle:

“(1) Cumhuriyet Meclisi, kendi seçiminin yenilenmesine, üye tamsayısının salt çoğunluğu ile karar verebilir.  Çekimser ve geçersiz oylar sadece toplantı yetersayısına dahil olur; karar yetersayısı bakımından dikkate alınmaz.

(2) Cumhurbaşkanı, bu Anayasa’nın 106. maddesinin (2). fıkrası kurallarına uygun olarak, altmış günlük süre içinde Cumhuriyet Meclisi çoğunluğuna dayalı bir Bakanlar Kurulu’nun atanmasına olanak bulunmaması halinde, Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verebilir.

(3) Bu Anayasa’nın 109. maddesi uyarınca, Bakanlar Kurulu’nun bir yıllık süre içinde, güven oyu alamama veya güvensizlik oylaması sonucu üç kez düşmüş veya düşürülmüş olması halinde, Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verebilir.

(4) Cumhurbaşkanı, yukarıdaki (2). ve (3). fıkra kuralları uyarınca Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar vermeden önce, gerekli gördüğü takdirde, halkoylamasına başvurabilir.

(5) Cumhurbaşkanı, seçimlerin yenilenmesini veya halkoylamasına başvurulmasını kararlaştırırken, Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Bakanlar Kurulu ve Cumhuriyet Meclisi’nde grubu bulunan siyasal parti başkanlarının görüşlerini alır”.

Anayasa’nın “Bakanlar Kurulu’nun Oluşumu” başlıklı 106’ncı maddesi şöyle:

“(1) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Başbakan ve bakanlardan oluşur.  Başbakan, bu madde kuralları çerçevesinde, Cumhurbaşkanınca, milletvekilleri arasından görevlendirilir.

(2) Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini, güvenoyu alabilecek bir grup başkanına veya milletvekiline verir. Bakanlar Kurulu’nu kurma görevi alan her milletvekili, bu görevini en geç on beş gün içinde tamamlamak veya görevi geri vermekle yükümlüdür.

(3) Cumhurbaşkanı, yukarıdaki (2). fıkra kurallarına göre Başbakanı ve Başbakanın önerisi üzerine bakanları atar;  Başbakanın istemi üzerine, bakanlardan herhangi birinin görevine son verir.

(4) Bakanlar, milletvekili olmayan kişiler arasından da atanabilir.  Ancak bu gibi kişilerin milletvekili seçilme niteliklerine sahip olması gerekir.

(5) Başbakan ve bakan olan milletvekilleri, Cumhuriyet Meclisi üyeliğini kaybetmezler.  Bakanlar Kurulu’na Cumhuriyet Meclisi dışından girmiş olan bakanları yasama dokunulmazlığından aynen yararlanırlar. Fakat Cumhuriyet Meclisi’nde oy kullanamazlar.

(6) Yeni Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanınca atanıncaya kadar, mevcut Bakanlar Kurulu görevine devam eder”.

En yakın senaryo UBP-HP

Hükümetin istifasının ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Anayasal süreci başlatarak, Meclis’te temsiliyeti bulunan siyasi parti başkanlarıyla görüşüp, yeni hükümetin kurulması amacıyla bir vekile görev vermesi bekleniyor.

“Bir an önce erken seçim” çağrılarının yükseldiği bu sürecin nasıl işleyeceği merakla bekleniyor.

Hükümetin kurulabilmesi için 26 sayısına ihtiyaç var.

Meclis aritmetiğine bakıldığında şu an UBP’nin 20, CTP’nin 12, HP’nin 6, DP’nin 3, TDP’nin 3, YDP’nin 1 ve 4 de bağımsız milletvekili var.

En olası senaryo UBP-HP koalisyonu gibi görülüyor ancak siyasi partilerin tavrı bu olasılığı zayıflatıyor.

UBP kanadı, 10 ay önce hükümet kurma arayışına girdiklerinde CTP ile HP’nin kendileriyle ortaklık kurmaya yanaşmadıklarını hatırlatıyor.

HP ise, ortak mutabakat sonucu kurulacak geniş tabanlı teknokrat hükümetle, en erken zamanda seçime gidilmesi gerektiği görüşünü ortaya koyuyor.

Erken seçim için olası 3 tarih var

Peki erken seçim tarihi konusundaki olasılıklar ne?

Şu an siyasi partilerin dile getirdiği ve kulislerde tartışılan 3 tarih var…

Birinci olasılık erken seçimin 23 Aralık 2021’de yapılması. Eğer bu tarihte uzlaşı sağlanırsa 60 günlük seçim yasakları süresi 23 Ekim 2021’de başlayacak.

banner134

İkinci olasılık 23 Ocak 2022… Bu tarihte erken genel seçimin yapılması ise, seçim yasaklarının 23 Kasım’da başlamasını gerektiriyor.

Üçüncü olasılık da, hükümet ile muhalefet geçtiğimiz günlerde ele aldığı ve neredeyse mutabık kaldığı 6 Şubat 2022 tarihi. Seçimin 6 Şubat’ta olması durumunda seçim yasakları 6 Aralık’ta devreye girecek.

Bu süre içerisinde de UBP’nin 30-31 Ekim 2021’de birinci tur, 7 Kasım’da da ikinci tur olmak üzere kurultaya gideceği unutulmamalı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104