60 yıldır böyle!

banner37

Kıbrıs’ta İngiliz Dönemi’nde tek şerit olarak inşa edilen tarihi Marmara Köprüsü, günümüzdeki yoğun araç trafiğini artık kaldıramıyor. Hâlâ tek şerit olan Marmara Köprüsü’nde özellikle okul dönemlerinde oluşan araç kuyrukları tam bir işkenceye dönüşüyor

60 yıldır böyle!
banner99

TRAFİĞİ RAHATLATACAK ÖNLEM ŞART...  Kanlı Dere üzerindeki bu tarihi köprü, derenin iki yakasını birleştiren 3 köprüden biri. Geçtiğimiz yıllarda bu köprüdeki trafiğin rahatlatılabilmesi için ‘Gelibolu Köprüsü’ inşa edildi, fakat bu çözüm olmadı. Sürücüler ve bölge sakinleri durumdan hâlâ çok rahatsız. Burada çok yoğun bir araç trafiği var. Gün olur sürücüler, karşılıklı anlayışla birbirlerine yol verip trafiğin sıra ile tek tek akmasını sağlıyor. Gün olur, arabalar köprü ortasında durup inatlaşıyor

Funda ÖZSAKINÇ

Kıbrıs’ta İngiliz döneminde tek şerit olarak inşa edilen tarihi eser nitelikli Lefkoşa’daki Marmara Köprüsü, günümüzde hâlâ tek şerit olarak hizmet vermeye devam ediyor.


Kanlı Dere üzerindeki bu tarihi köprü, yaklaşık 60 yıllık bir geçmişe sahip.


Kanlı Dere’nin iki yakasını birleştiren 3 köprüden biri olan Marmara Köprüsü, günümüzdeki yoğun araç trafiğine yeterince hizmet veremiyor ve burada uzun araç kuyrukları oluşuyor. Özellikle okul dönemlerinde bu köprü üzerinde oluşan araç yoğunluğu, tam bir işkenceye dönüşüyor.


Geçtiğimiz yıllarda köprüde trafiğin rahatlatılabilmesi için ‘Gelibolu Köprüsü’ inşa edildi fakat bu da çözüm olmadı.


Sürücüler ve bölge sakinleri durumdan hâlâ rahatsız.


Bölgede çok yoğun bir araç trafiği var. Gün olur sürücüler, karşılıklı anlayışla birbirlerine yol verip trafiğin sıra ile tek tek akmasını sağlıyor. Gün olur, arabalar “inatçı keçiler” gibi köprü ortasında durup inatlaşırken trafik de kilitleniyor.


Yarım asırdan fazla bir tarihi olduğu bilinen Marmara Köprüsü’nün hâlâ tek şerit olması, araç trafiğine çare olamıyor.

“Taş köprü değil, çelik halatlar üzerine inşa edilmiş bir köprü”


Konuyla ilgili İnşaat Mühendisi Engin Ömer Kunt KIBRIS’a yaptığı açıklamada, İngiliz döneminde yapılan bu köprünün en az 60 yıllık bir tarihi olduğunu söyledi.


Köprünün geçmişte genişletilmek istendiğini fakat izin verilmediği ifade eden Kunt, şöyle devam etti:


“Bildiğim kadarıyla bu köprü taş köprü değil, çelik halat üzerine inşa edilmiş bir köprüdür ve Lefkoşa’nın büyük bir trafik yükünü taşıyor.


Köprünün yükünü azaltmak için Gelibolu Köprüsü yapıldı ve biraz yükü azaldı. Ama yine de yeterli değil. Özellikle okullar açık olduğu zaman oradan geçmek tam bir işkence.”


Köprünün sol tarafından kanalizasyon hattının geçtiğine işaret eden mühendis Kunt, buradan kamyon ve ağır araçların geçmemesi gerektiğine dikkat çekti.

banner134
“Eski Eserler Dairesi tarafından izin verilmedi”


Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Altyapı Birimi Şube Amiri Fikri Özgüvenli, belediye olarak bu köprüyü yenilemek ve genişletmek istediklerini, fakat eski eser olduğu için oraya tadilattan başka bir şey yapamadıklarını vurguladı.


Özgüvenli, “Sağında ve solunda özel mülkler var. Yeni ve genişletilmiş bir köprü yapmamıza Eski Eserler Dairesi tarafından izin verilmedi” dedi.

“Köprü artık yorulmuş, bıkmış bir halde”

Marmara sakinleri de köprünün yetersizliğinden şikayetçi.


Köprünün, günümüzdeki araç yükünü kaldıramadığını anlatan vatandaşlar, şunları kaydetti:


“Bildiğimiz kadarıyla 1966 yılında burada bir BM gözetleme kulesi vardı.


Doğusu Rum bölgesi, batısı ve kuzeyi Türk bölgesiydi.


O yol yeşil hattı ve çocuklar kule altında oynardı.


El değmemiş bir bölgeydi ve yağ mantarı toplanırdı. Köprü hep kapalıydı.


1974’te doğudaki Rum bölgesi, Türk bölgesi oldu.”


Vatandaşlar, bu bölgede yerleşimin çoğalması ve trafikte araba sayısının artmasıyla köprünün yükünün git gide arttığını belirterek, bu köprünün artık “yorulmuş, bıkmış” bir halde olduğunu ifade etti.


“Yıllardır tek şerit olan gariban demir köprü, günümüzde hâlâ tek şerit. Şimdi bu gördüğünüz trafik hiçbir şey, okullar açıldığı zaman gelin kalabalığı görün” diyen vatandaşlar, bir değil, 3 tane de Gelibolu Köprüsü yapsalar buranın yerini alamayacağını ve hâlâ daha köprüyü neden genişletmediklerini anlamadıklarını kaydetti.

“Köprü ayakları tarihi eserdir”

Eski Eserler Dairesi Müdürü Emine Pilli de belediyenin, Marmara Köprüsü’nü genişletmek için 2008 ve 2015 yıllarında iki sefer sorulduğunu, tek şeridin yıkılıp 2 şerit köprü yapmak istediklerini belirtti.


Pilli, köprünün korunması için yıllar önce alınmış kararlar olduğunu ve dolayısıyla yıkılmasının uygun görülmediğinin altını çizdi.


Daire Müdürü Pilli, “Lefkoşa’da Marmara ve Gelibolu köprüsünün formu ve mevcut ayakları korunarak, aynı formatta genişletilmesi uygun görüldü” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75