banner6

60 zeytin ağacı yer değiştiriyor

banner37

İstimlak sorunu çözüldükten sonra önceki gün budaması yapılan zeytin ağaçlarının Yeşilyurt’taki araziden sökülerek Doğancı’daki araziye taşınmasına başlandı

60 zeytin ağacı yer değiştiriyor
banner99

Güren TİLKİ

Güzelyurt-Lefke arasındaki ulaşımı rahatlatması amacıyla yapımına başlanan ancak Doğancı-Lefke arasında kalan 7 kilometrelik alanda kalan bazı arazilerde yaşanan istimlak sorunu nedeniyle yaklaşık 7 yıl önce çalışmaları duran çift şeritli yoldaki çalışmaların yeniden başlaması için çalışmalar iyice hız kazandı.

7 kilometrelik güzergah üzerindeki sorunlu arazilerin açılmasının ardından kasım ayında Ankara’da ihalenin açılması ve yolun 2022 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

İstimlak sorununun çözülmesinin ardından önceki gün budaması yapılarak üzerindeki meyveleri toplanan Şenay Uçar’ın Yeşilyurt’taki arazisinde bulunan 60 zeytin ağacının sökülerek Doğancı’daki araziye taşınmasına dün başlandı.

Karayolları Dairesi Güzelyurt Şubesi ve Lefke Belediyesi’ne bağlı ekiplerin ortak çalışmasıyla Şenay Uçar’ın arazisindeki zeytin ağaçları dün itibarıyla yerlerinden sökülüp, Doğancı’daki araziye dikilmeye başladı.

Yıllardır emek vererek büyüttüğü zeytin ağaçlarının yerlerinden sökülmelerini gözyaşları içerisinde izleyen Şenay Uçar, Doğancı’daki araziye taşınarak yeniden ekilen ilk zeytin ağacını da kendi elleriyle suladı.

Zeytin ağaçlarının yer değiştirme çalışmalarını bizzat yöneten Güzelyurt Karayolları Dairesi Müdürü Cemal Orakcıoğlu, 60 zeytin ağacının tamamının yerlerinden sökülüp, taşınarak yeniden ekilmelerinin birkaç gün süreceğini ifade etti.

Şenay Uçar’ın arazisindeki zeytin ağaçlarının yer değişimlerinin tamamlanmasının ardından, istimlak sorunu çözülen bir başka arazi üzerindeki mandıranın da yıkılacağı ve böylece güzergah üzerinde sorunlu arazi kalmayacağı ifade edildi.

banner134

Dünkü çalışmaları izleyen vatandaşlar da, zeytin ağaçlarının yeniden ekilmesinin sevindirici olduğunu ancak en azından Tarım Bakanlığı’ndan da ilgili personellerin de bilirkişi olarak bu çalışmaya katılması gerektiğini, ağaçların daha sağlıklı bir şekilde yerlerinden sökülüp, taşınarak ekilmelerinde yol göstermesi gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104