63 yaşındaki işçi,hayatını kaybetti

banner37

Gönyeli’de bir evin çatı işlerini yaparken dengesini kaybeden Hacı Durukhan isimli işçi, 9 buçuk metre yükseklikteki şömine bacasından aşağı düşerek yaşamını yitirdi, işvereni ‘ölüme sebebiyetten’ tutuklandı

63 yaşındaki işçi,hayatını kaybetti
banner99

Ahmet UÇAR

ÇABALAR KURTARMAYA YETMEDİ… Gönyeli’de önceki gün bir evin çatısından düşerek ağır yaralanan Hacı Durukhan, önce Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne ardından YDÜ Hastanesi’ne kaldırıldı ancak tüm çabalara rağmen akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Durukhan’ın işvereni olan Oktay Uzuçar, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme” ve “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na aykırı hareket” suçlarından yargılanmak üzere teminata bağlandı.

Gönyeli’de önceki gün bir evin çatı işlerini yaptığı sırada dengesini kaybederek yaklaşık 9 buçuk metrelik yükseklikten şömine bacasının içine düşen 63 yaşındaki Hacı Durukhan, hayatını kaybetti.

Yüksekten düşme sonucu ağır yaralanan Durukhan, önce Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne, daha sonra ise Yakın Doğu Üniversitesi’ne kaldırıldı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Durukhan’ın hayatını kaybetmesinin ardından işvereni Oktay Uzuçar, tutuklanarak dün mahkeme huzuruna çıkarıldı ve ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest kaldı.

İşveren, ‘ölüme sebebiyetten’ yargılanacak

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Ali Gencer, zanlı Oktay Uzuçar’ın “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme”, “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na aykırı hareket” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

banner134
Gencer, zanlının 27 Nisan 2021 tarihinde, saat 11.15 raddelerinde Gönyeli’de Zeybek Sokak üzerinde bulunan ev inşaatının 2. katının çatı kısmında, bünyesinde çalışan 63 yaşındaki Hacı Durukhan’ın emniyet tedbirlerini almadan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na aykırı olarak çalışmasına müsaade ettiğini belirterek, Durukhan’ın dengesini kaybederek 9.38 metre yükseklikten şömine bacası içerisine düşüp yaralanmasına yol açtığını kaydetti.

Durukhan’ın kaldırılmış olduğu Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi’nde tedavi altına alındığını dile getiren Gencer, daha sonra Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yoğun Bakım servisine sevk edildiğini ifade etti.

Gencer, 63 yaşındaki işçinin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 20.20’de vefat ettiğine dikkat çekerek, zanlının aynı gün derdest emri gereği tutuklandığını vurguladı.

Soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlıların etki edebileceği kısmının tamamlandığını söyleyen Gencer, zanlının mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Mahkemede söz hakkı alan zanlı olayın yaşandığı evin çatı işinin yarım kalması nedeniyle çok baskı gördüğünü, maktulün de zaman zaman çatı işlerinde çalıştığı için işi kabul ettiğini söyledi.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Şener, zanlının tüm seyahat belgelerine el konularak yurt dışına çıkmaktan men edilmesi, 4 haftada bir en yakın polis karakoluna imza vererek ispat- ı vücutta bulunması, 10 bin TL nakdi teminat yatırması ve KKTC vatandaşı bir kefilin zanlı için 100 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75