650 TL’ye üniforma mı olur?

banner37

Devlet okullarında yaz tatili sevinci velilerde kâbusa dönüştü. Yeni eğitim ve öğretim yılı için okulların talep ettiği yüksek üniforma fiyatları karşısında veliler ateş püskürdü

650 TL’ye üniforma mı olur?
banner90
banner8

BU PARAYI ÖDEYEMEYİZ… Devlet okullarında 2019-2020 eğitim ve öğretim yılına yönelik öğrenci üniformaları için velilerden talep edilen ücret, birçok velinin tepkisine yol açtı. Gazetemizi arayarak şikayette bulunan birçok veli, okul yönetimlerinin 650 TL’yi aşan üniforma parası talep ettiğini belirterek, bu ücreti ödeyecek durumda olmadıklarından yakındı

“KIYAFETLERİN TAMAMINI ALMAK ZORUNLU DEĞİL”… Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu Atik, “Bazı okullarda üniformalar paket halinde sunuluyor ve içeriği dokuz parça şeklindedir. Pakette yazlık ve kışlık kıyafetler var. Okul müdürleriyle görüştük ve velilerin, parçaların tamamını almak zorunda bırakılmamasını ilettik” dedi.

Serap ŞAHİN

   İlk ve orta dereceli okullar yaz tatiline girip öğrenciler tatil sevincini yaşarken, veliler, yeni eğitim öğretim yılı için okulların talep ettiği yüksek üniforma fiyatları karşısında ecel terleri döküyor.

   Devlet okullarında 2019-2020 eğitim ve öğretim yılına yönelik öğrenci üniformaları için velilerden talep edilen ücret, birçok velinin tepkisine yol açtı.

   Gazetemizi arayarak şikayette bulunan birçok veli, okul yönetimlerinin 650 TL’yi aşan üniforma parası talep ettiğini belirterek, bu ücreti ödeyecek durumda olmadıklarından yakındı.

   Devletin okullara yeterli bütçe ayırmamasından dolayı, her yıl benzer sorunlar yaşanıyor.

   Okullar da giderlerini karşılayabilmek için öğrencilerden kayıt ve üniforma gibi çeşitli ihtiyaçlar için yüksek meblağlar talep edince, velilerden isyan sesleri yükseliyor.

Bir defada alma zorunluluğu olmasın

    Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu Atik, gelen şikayetler üzerine okul müdürleriyle konuyu görüştüklerini belirtti.

   Velilerden talep edilen miktarın neden bu kadar yüksek olduğunun ve içeriğinin araştırıldığını ifade eden Atik, şunları kaydetti:

   “Bazı okullarda üniformalar paket halinde sunuluyor ve içeriği dokuz parça şeklindedir. Örneğin tişört, şort, eşofman, pantolon, gömlek, mont gibi. Adet miktarı fazla olduğundan dolayı fiyat yüksek oluyor. Biz, ilgili okullarla görüştük. Veliler tüm parçaların tamamını almak zorunda bırakılmasın. Örneğin montu kışın, şort ve tişörtü yaz mevsiminde alsın. Bu şekilde parçalara bölünsün ki ücretler ailelere külfet olmasın. Öğrencinin aynı okuldan mezun kardeşi varsa onlara üniforma alımı zorunlu tutulmasın” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Türk Lirası her geçen gün değer kaybediyor”

   Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil de, okullarda üniforma uygulamasının zengin fakir ayrımı olmadan eşitlik temelinden kaynaklandığına işaret ederek, bunun için yüksek fiyatların belirlenmesinin öğrenci velilerini zor durumda bıraktığını söyledi.

   Elcil, “Bunun nedeni Türk Lirası’nın her geçen gün değer kaybetmesidir. Üniformada lükse kaçınılmaması fikrindeyim. Üniforma ücretlerinin yüksek olmasından sorumlu ilgili firmalardır. Üstüne okullar da kâr ekleyince rakam artıyor. Firmaların bu kadar yüksek rakam belirlemesinden kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Devlet, okullarımıza bütçe ayırmıyor”

   Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selma Eylem ise, okullarda üniforma ücretlerinin yüksek olmasının ve her geçen yıl artmasının, devletin okullara bütçe ayırmamasından kaynaklandığını ifade etti.

   Eylem, şunları söyledi:

   “Devlet, giderler için okullara bütçe ayırmıyor. Okullar da kendi imkânları ile bir şeyler yapmak istiyor. Örneğin temizlik malzemesi temini için bile kermes ve benzeri etkinlikler düzenleniyor. Bu bağlamda okullarımız da çaresizlik içinde bağış toplamak zorunda kalıyorlar. Devletimizin eğitimi ücretsiz. Ücret almak yasal değil. Ancak buna neden olan yine devlettir. Okulları kendi kaderlerine terk ediyor.

   Türk Lirası her geçen gün değer kaybediyor ve üniforma ücretini ödemede ekonomik sıkıntı yaşayan ailelerimiz var. Bu konuda devleti göreve çağırıyorum.”

 “Üretim fiyatlarını asgari ücret ve döviz belirliyor”

   Üniforma ücretlerinin yüksekliği konusunda görüşüne başvurduğumuz Leman Ticaret Direktörü Aydın Yorgancıoğlu, üretim fiyatlarını asgari ücretin ve dövizin belirlediğini bildirdi.

   Yorgancıoğlu, buna rağmen üniforma fiyatlarına geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bunu yansıtmadıklarını savundu.

   Devlet okullarındaki üniforma fiyatlarının yüksekliğinin, okulların fazla kâr koymasından kaynaklandığı görüşünde olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, bu nedenle velilerin üniformaları ödeyemeyecek durumda olduklarını kaydetti.

   Aydın Yorgancıoğlu, ancak bazı okulların üniformaları kâr amaçlı vermediğini, bu durumun okul aile birliği ve okul müdürlerinin anlayışına bağlı olduğunu anlattı.

   Fiyatlarda karar mekanizmasının okul müdürü olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, birçok okulun ücretsiz üniforma verecek gücü olmadığını da dile getirdi.

   Yorgancığlu, Türkiye’den üniforma sipariş eden okulların kaliteden memnun olmadığını, bunun pratik de olmadığını belirterek, velilerin üniforma istediğinde hemen bulunamadığını da hatırlattı.

   Yeni öğretim yılı başında üniforma fiyatlarını belirlediklerini ve bu fiyatın tüm yıl aynı kaldığını belirten Yorgancıoğlu, döviz kurlarının artmasından dolayı zarar ettiklerini söyledi.

   Yorgancıoğlu, şöyle devam etti:

   “Ben okullarla bir yıllık ödeme şeklinde anlaşıyorum. Ödemeler eylül ve ekim ayından sonra oluyor. Bu durumda bizim fiyatlar da komik kalıyor. Kâr marjımızı düşürdük. Okullara verilen tekstilde, biz de pakete tüm ürünleri ekliyoruz, fakat en fazla 300 TL civarında oluyor. En pahalı okulda bile 450 TL’dir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75