7 günlük karantina olmayacak

banner37

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Tatar, ‘ülkede panik yaratacak bir durum olmadığını’ söyleyerek Türkiye’den ve Güney Kıbrıs’tan gelenlere karantina uygulanması gibi bir durumun olmadığını açıkladı

7 günlük karantina olmayacak
banner90
banner99


“YOĞUN BAKIMDA HASTA YOK”… Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bilim Kurulu’nun geçtiğimiz gün, Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan gelenlere 7 gün karantina uygulanması yönündeki tavsiye kararıyla ilgili açıklama yapan Başbakan Ersin Tatar, şu anda yoğun bakımda olan Covid-19 vakası olmadığını, tedavi görenlerin ise durumlarının stabil olduğunu belirterek, Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan gelecek olanlara 7 günlük karantina uygulanmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, “ne Türkiye ne de Güney Kıbrıs’tan gelenlere 7 gün karantina uygulanması gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

Tatar, “1 Temmuz’dan sonra ülkeye girenlere yaklaşık 24 bin test uygulandığını bunlardan sadece 23’nün pozitif çıktığını. Bu sayının da kabul edilebilir sınırlar içinde bulunduğunu” kaydetti.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, yazılı açıklamada bulundu.


Tüm kesimlerin ve halkın konulan kurallara uyması, gereken denetim ve yasal kovuşturmaların yapılması halinde açılma sürecinin başarı ile tamamlanacağına inandığını ifade eden Başbakan Tatar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Hükümetimiz ve ilgili herkes sağlığın öneminin farkındadır. Ancak ekonomi de önemlidir. Dolayısı ile açılma süreci Koronavirüsle mücadelenin devam ettiğinin bilinci ile devam ettirilecektir. Bu bağlamda her geçen gün test kapasitemizi artırıyoruz ve daha da artıracağız.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 1 Temmuz’dan bugüne deniz ve hava yoluyla 18 bin kişi geldi.

Bunlara ve ülkemiz içimdeki insanlara yaklaşık 24 bin test yapıldı.

Toplamda 23 pozitif vaka tespit edildi.

banner134

Bu vakalardan sadece 7’si şu anda hastanemizdedir ve durumları stabildir. Hiçbirinin durumu ağır değildir, yoğun bakımda hastamız yoktur.

5 kişi daha önce hastanemizden taburcu edilmiş, 11 vaka ise halen izolasyon otelimizdedir.

Lefkoşa’daki Ayaktan Tanı Merkezi 45 yataklı bir pandemi kliniğine dönüştürülmektedir.

150’ye yakın solunum cihazımız mevcuttur ve şu ana kadar hiç birini kullanma ihtiyacımız doğmamıştır.

Hal böyleyken panik yaratacak, ülkemiz ekonomisini olumsuz etkileyecek açıklamalar yapmak sağlığımıza da halkımıza da bir fayda sağlamaz.

Dolayısıyla herkese sağduyu çağrısı yaparken bir kere daha ifade etmek isterim ki, ne Türkiye ne de Güney Kıbrıs’tan gelenlere 7 gün karantina uygulanması gibi bir durum söz konusu değildir.

Ben, tüm kesimler ve halkın konulan kurallara uyması, gereken denetim ve yasal kovuşturmaların yapılması halinde açılma sürecinin başarı ile tamamlanacağına inanıyorum”.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75