banner6

700 yıllık konuk evi turizmin hizmetinde

banner37

Mağusa Suriçi’nin tarihi dokusuna uygun olarak restore edilip turizme kazandırılan Lüzinyan Konuk Evi, kente her açıdan katkı sağlayacak şekilde işletiliyor

700 yıllık konuk evi  turizmin hizmetinde
banner151

Ahmet İLKTAÇ

   Tarihi Mağusa Suriçi’nin en eski sokağında, 14’üncü yüzyılda, Lüzinyan Dönemi’nde inşa edilen Lüzinyan Konuk Evi, 700 yıllık geçmişinde birçok kültüre ev sahipliği yaptı.

   Gotik bir mimariye sahip olan Lüzinyan Konuk Evi, Okan Dağlı tarafından aslına uygun olarak restore edilerek, daha 2 yıl öncesine kadar Mağusa Suriçi’nin önemli bir eksikliği giderildi.

   Mağusa Suriçi’nde, turizmin gelişmesi için önemli yere sahip olan Lüzinyan Konuk Evi, ferah yapısıyla, turistler tarafından oldukça beğeniliyor.

   Zeytin, turunç ve mandalina ağaçlarının bulunduğu oldukça ferah bir iç avluya sahip olan Lüzinyan Konuk Evi, 2 ailenin, 2’şer kişiden, toplam 4 kişinin konaklayabileceği bir yapıda dizayn edildi.

 

Dağlı: “Mağusa Suriçi’nin en eski sokağında”

   Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Okan Dağlı, Lüzinyan Konuk Evi’nin, Mağusa Suriçi’nin en eski sokaklarından olan Kızıl Hamam Sokak üzerinde olduğunu söyledi.

   Aynı sokak üzerinde 4-5 adet daha taş ev bulunduğunu kaydeden Dağlı, buranın Lüzinyan Evi ismini almasının nedeninin, evin dış duvarını oluşturan taş duvarların Lüzinyan Dönemi’nden kaldığına dair işaretler taşıması olduğunu bildirdi.

   Okan Dağlı, taşların üzerinde Gotik ve Gül işaretleriyle Gotik Kemeri olan bir penceresi olduğunu belirtti.

   Sanat tarihçilerinin de incelemelerinde, bu yapının Lüzinyan Dönemi’nden kalma olduğunun anlaşıldığını ifade eden Dağlı, yapının yaklaşık 700 yıl önce inşa edildiğini aktardı.

   Okan Dağlı, yapıyı aslına uygun restore ederek, 2 ailenin 2’şer kişiden toplam 4 kişinin konaklayabileceği bir konuk evine çevirdiklerini dile getirdi.

   Konuk evinde alt ve üst katta yatak odaları ve banyoların bulunduğunu anlatan Dağlı, konuk evinin ayrıca oturma odası, mutfak ve çok geniş bir iç avlusu olduğunu söyledi.

   Okan Dağlı, eve girişte ferah bir havası olan, zeytin, turunç ve mandalina ağaçlarının bulunduğu bir iç avlu bulunduğunu kaydetti.

   Konukların yaz dönemlerini bu iç avluda geçirdiklerini ifade eden Dağlı, genelde aynı arkadaş gruplarına veya tek aileye evi kiraladıklarını belirtti.

   Aynı anda birbirini tanımayan 2 aileye evi kiralamadıklarını bildiren Dağlı, konuklarının genellikle internet üzerinden rezervasyon yaptıklarını, zaman zaman evi görenlerin konaklama talebinde bulunduklarını dile getirdi.

   Okan Dağlı, konuk evinde herhangi bir yemek vermediklerini, konukların tüm ihtiyaçlarını Mağusa’dan karşıladıklarını aktardı. Konukların ya marketten alışveriş yaparak yemek ihtiyaçlarını giderdiklerini, ya da 3 öğün restoranlara giderek yemek yediklerini anlatan Dağlı, Mağusa Suriçi’nin gelişmesi için bu formülün çok önemli olduğunun altını çizdi.

   Okan Dağlı, “Konuk evimizde konaklayan turistler 24 saat suriçinde kalıyorlar. Hem marketi, hem kafeyi, hem barları kullanıyorlar. Böylece suriçinin güzelliklerini daha uzun süreyle ziyaret edebiliyorlar” diye konuştu.

   Bu açıdan bu tür konuk evlerinin hızla artması gerektiğine dikkat çeken Dağlı, 2 yıl önce turistlerin Mağusa’da konaklayacak bir yer bulmazken, günümüzde birçok konuk evi ve küçük bir otelin suriçinde tekrar hayat bulduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 09:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110