8-10 derece yan yatan bina mühürlendi, evler boşaltıldı

banner37

Dikmen’deki Lavinium Sitesi’nde bir apartmanda meydana gelen zemin kayması sonucu bina yan yatmaya başladı. Girne Kaymakamlığı ve Dikmen Belediyesi de bilirkişi raporu ışığında, can ve mal güvenliğini riske atması nedeniyle söz konusu binayı mühürledi, apartmanda yaşayanları tahliye etti

8-10 derece yan yatan bina mühürlendi, evler boşaltıldı
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

EVLERİNİ KAYBETTİLER… Lavinium Sitesi’nden iki yıl önce 35 bin sterline bir daire satın alan vatandaşlar, bugün büyük mağduriyet yaşıyor. Bilirkişi Raporu’na göre, sitenin 17’nci bloğunda zemin kayması başladı, bu nedenle de bina 8-10 derece yan yattı. “Tehlikeli Bina” konumuna gelen apartman Girne Kaymakamlığı tarafından mühürlendi, ailelere de tahliye için süre verildi. Dün evini tahliye eden Hasip Dereci, ve Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, ortada bir mağduriyetin söz konusu olduğunu gereken hukuki süreci başlatacaklarını açıkladı.

Dikmen bölgesindeki Lavinium Sitesi’ndeki (17. blok) 8 daireli bir apartman, zemin kayması sonucu 8-10 derece kadar yan yattı, can ve mal güvenliğini riske atması nedeniyle de mühürlendi.

Girne Kaymakamlığı tarafından bina mühürlendi. Dört ailenin yaşadığı apartmanda, 3 aile daha önce 1 aile de dün binayı tahliye etti.

İki yıl önce, bir ev sahibi olabilmek için tüm birikimlerini harcayarak ya da borca girerek 35 bin sterlin ödeyen aileler, hem ev sahibiyken kiracı oldu hem de yaptıkları yatırım ellerinden gitti.

Bilirkişi Raporu’na göre, söz konusu binanın zemininde meydana gelen kayma, kullanılan dolgu toprağın iyice sıkıştırılmamasından, toprağı tutan istinat duvarlarının ve su drenaj sisteminin de bulunmamasından kaynaklanıyor.

Söz konusu apartmanda yaşayan ailelerden biri olan Hasip Dereci, tehlike arz etmesi nedeniyle evlerini kaybettiklerini belirtti.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, olayın bilgisine gelmesi üzerine gereken yerlerle iletişime geçerek binada incelemeler yaptırdığını dile getirerek, binanın net olarak kaymasının can ve mal güvenliğini riske atması nedeniyle Girne Kaymakamlığı’na bilgi verdiğini ve binanın mühürlendiğini vurguladı.

Bilirkişi Raporu: 8- 10 derece kayma var

Vatandaşların Dikmen Belediyesi’ne yaptıkları şikayetler üzerine Dikmen Belediyesi’nin girişimleriyle Bilirkişi Heyeti tarafından yapılan incelemeler sonucu oluşturulan rapora göre, söz konusu bina 8-10 derece yan yattı.

Rapora göre, sondaj kuyusu yapılan noktada en az 5 – 7 metre derinliğinde dolgu var. Bu dolgunun binayı taşıma gücü ise yetersiz bulundu.

Raporda, Girne- Lefkoşa anayolunda yapılan yol çalışmalarından alınan çakıl içeren dolgu malzemesinin de doğru şekilde sıkıştırılmadığından riske neden olduğu belirtildi.

Bilirkişi Raporu’nda şöyle deniliyor:

“İnşaat mühendisi Kemal Aktunç, dolgu malzemesinin 30 cm’lik tabakalar halinde değil de, daha kalın katmanlar halinde serildiğini, yeterince ve kuralına uygun sıkıştırma işlemi yapılmadığını belirtti. Ayrıca söz konusu malzemenin içerisinde dolgu yapmaya uygun olmayan molozlar da dikkat çekiyor.

İyice sıkıştırılma yoluyla dayanıklılığı ve taşıma kapasitesi artırılmayan bir zemin, titreşim ve yük etkisi altında hacim değiştirme, oturma (zeminin hareket etmesi), deforme olma hatta erozyona karşı koyamama gibi problemlerle karşı karşıya kalıyor.

İstinat duvarları gereken düzeyde değil, su drenaj sistemi yok.

Toprak tutma, toprak yükünü taşıma gibi işlevlere sahip olan istinat duvarları açısından da binaya bakıldığında söz konusu bölgedeki istinat duvarlarının oldukça düşük düzeyde kaldığı gözlemleniyor.

Toprağı tutan standart bir istinat duvarının ve drenaj sisteminin olmaması nedeniyle toprakta çatlaklar ve yarıklar da dikkat çekiyor.

Yeterli miktarda sıkıştırılmamış gevşek malzeme, aşırı yağışlar ile birlikte artan boşluk suyu basıncı ile mukavemetini (dayanıklılığını) yitirmiş ve kaymaya karşı direnememiştir”.

banner134
Çelebi: İnsanların can güvenliği tehlikedeydi

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Lavinium Sitesi’nin projesinin birkaç kere el değiştirdiğini ve zaman zaman da proje dışına çıkıldığını belirterek, söz konusu binadaki sorunun, bilgisine 4 ay önce gelmesiyle harekete geçtiğini ancak ailelerin bu sorunu 1 yıldır yaşadığının öğrenildiğini kaydetti.

Çelebi, aldığı bilgi üzerine Mimar ve Mühendisler Odası’na bir yazı yollayıp başvuruda bulunduğunu dile getirerek, bu binanın yerinde incelenmesini talep ettiğini ifade etti.

Olayı bütün ayrıntılarıyla anlatan bir raporun oluşturulduğunu ve bu raporu Girne Kaymakamlığı’na gönderdiğini söyleyen Çelebi, Kaymakamlık’ın da hemen harekete geçtiğini anlattı.

Çelebi, yıkılmak üzere olan binada 4 ailenin kaldığına ve diğer ailelerin ise orayı daha önceden boşalttığına işaret ederek, “İnsanlar ciddi sıkıntılar içerisine girdiler. Bankadan borç çekip ev aldılar, bu evlerin kirasıyla borçlarını ödüyorlardı, birçok insanımız da döviz olarak borçlandı. Bir böyle mağduriyet var, bir de ev sahibi olmak için yatırım yapan insanlar kiracı durumuna düştü. Müteahhit firmanın bir an önce bu insanlara birer tane ev teslim etmesi lazım” şeklinde konuştu.

Bilirkişi raporunu Girne Kaymakamlığı’na ilettiğini, Kaymakamlık’ın da gerekli araştırmayı yaptıktan sonra söz konusu binanın mühürlenmesi ve tahliye edilmesi gerektiğine karar verdiğini belirten Çelebi, Dikmen Belediyesi’nin “Tehlikeli bina” levhasını astığını, Girne Kaymakamlığı’nın ise binayı mühürlediğini, amaçlarının da insanların can güvenliğini sağlamak olduğunu ifade etti.

Çelebi, söz konusu projenin Şehir Planlama Dairesi’nden onay aldığını, daha sonra Girne Kaymakamlığı’nın ruhsat bölümünde incelendiğini ve  inşaat ruhsatı verildiğini açıkladı.

Lavinium Sitesi’nde 88 tane apartman yapıldığını ve bu apartmanların birçoğunun bittiğini belirten Çelebi, sadece söz konusu binada sorun yaşandığını kaydetti.

Çelebi, bu binada yaşanan sıkıntının dolgu toprağın doğru şekilde sıkıştırılmamasından kaynaklandığını dile getirerek, Bilirkişi Raporu’nda da bu bilginin yer aldığını ifade etti.

Müteahhit firmanın insanların bu mağduriyetini gidermesi gerektiğine işaret eden Çelebi, bunun takipçisi olacağını ve geri adım da atmayacağını anlattı.

Dereci: İnsanların ölmesi mi gerekiyor!

Mağduriyet yaşayan mal sahiplerinden Hasip Dereci de, Bulut İnşaat’a 22 bin sterlin para verdiğini belirterek, daha sonra T.S. isimli müteahhidin vekalet alarak bu inşaatları yapmaya devam ettiğini kaydetti.

Söz konusu evi 35 bin sterline aldıklarını ve 2 yıl önce taşındıklarını dile getiren Dereci, “Bir öğretmen, beni kenara çekip ‘Bu ev eğridir” dedi. Daha evi alalı 1 yıl olmuştu. ‘Olmaz öyle şey, daha evi alalı 1 yıl oldu’ dedim. Ama sonradan anladım. Daha sonra müteahhidi aradım, bana bağırıp çağırdı. Avukata gittim. Müteahhit, ‘Hayır, öyle bir şey yoktur’ dedi” şeklinde konuştu.

Dereci, birkaç kişinin imzasını da toplayıp dilekçe yazdıklarını söyleyerek, bilirkişi atandığını ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden bilirkişinin gelip incelemeler yaptığını anlattı.

Dereci, Girne Kaymakamı’nın tehlike arz etmesinden dolayı binayı mühürlediğini ve boşaltılması için süre verdiğini anlattı.

Dereci, bir hafta öncesine kadar müteahhidin binada eğrilik olmadığını savunduğunu anımsatarak, “Göz göre göre bu tehlikeli binada kalmaya devam mı edelim, ille insanların canının mı yanması gerekiyor. En sonunda bu kadar insan öldü mü diyelim. Ben yasal olarak mücadele verirken, bana tehditler savurdular, ‘Bekle de göreceksin’ tarzında söylemlerde bulundular” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75