banner6

“8 Mart; övgüler yağdırarak geçiştirilecek bir gün değil”

banner37

İş Kadınları Derneği Başkanı Selin Candemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün içerisinde büyük anlamlar barındıran önemli bir tarih olduğu vurguladı

“8 Mart; övgüler yağdırarak geçiştirilecek bir gün değil”
banner150 banner151 banner143

“KADINLAR, FİNANSMANA ERİŞİMDE SORUN YAŞIYOR”… İş Kadınları Derneği Başkanı Selin Candemir, ülkemizdeki kadınların iş kurarken veya işlerini sürdürürken finansmana erişim konusunda sorun yaşadığını belirterek, derneğin kadın girişimciliğinin artması, kadının ekonomik hayata daha çok katılımının sağlanması için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Aliye ÖZENCİ


Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü…


Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kadınlar Günü olarak tanımlanan 8 Mart, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler ve yayımlanan mesajlarla kutlanıyor.


KIBRIS Gazetesi’ne konuşan İş Kadınları Derneği (İSK) Başkanı Selin Candemir, Kadınlar Günü’nün övgüler yağdırarak geçiştirilecek bir gün olmadığını belirterek, “8 Mart; mücadelenin sembolü olan bir tarihtir” dedi.


Selin Candemir, 8 Mart’ın kadının etkin varlığını vurgulama günü olduğunu ancak, toplumda yerleşik yanlışlardan birinin de özel vurgu günlerinin, ‘senede bir günle’ sınırlı tutulması olduğunu söyledi.


Candemir, şöyle devam etti:


“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, senede bir gün kadınlara övgüler yağdırarak kutlanıp geçiştirilecek bir gün değil, içerisinde büyük anlamlar barındıran önemli bir tarihtir. 8 Mart, mücadelenin sembolü olan bir tarihtir. Bu mücadele, kadınların hayatın her alanında eşit şekilde yer alması için yapılan bir mücadeledir.


Kadınların fırsat eşitliği temelinde eğitim ve istihdam olanaklarından yararlanabilmesi, ekonomik hayatta daha görünür olması, yönetim ve karar alma mekanizmalarında çok daha fazla yer alması gerekmektedir. Bunu sağlamak için de kadınlarımız uzun yıllardan beridir mücadelesini sürdürmektedir.


Yılın her gününde kadına hakkının teslim edilmesi, toplumsal hayatta ve iş hayatında eşit şartlarda eşit muameleyle yaşadığımızı hissettiğimiz nice 8 Mart’ları birlikte karşılamayı temenni ederken, dünyadaki tüm kadınları selamlıyorum.”

“Ekonomiye kadın girişimci kazandırmak için yola çıktık”


“İnsanlık tarihine bakıldığı zaman kadının toplumsal yaşamdaki yeri, gelişmenin ve gelişimin en önemli unsurudur. Kadınsız bir sosyal yaşam, kadınsız ekonomi, eksiktir” diyen Candemir, “Derneğimiz 15 yıl önce, tam da bu soruna çözüm olmak, ekonomiye yeni kadın girişimciler kazandırmak adına yola çıkmıştır” ifadelerini kullandı.


Mücadeleye 2007 yılında 16 üyeyle çıktıklarını belirten Candemir, derneğin bugün 116 üyesiyle bağımsız bir ekonomik örgüt olarak çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.


Candemir, İş Kadınları Derneği’nin farklı meslek grupları, esnaf ve iş kadınlarından oluşan üye yapısıyla iş dünyasındaki kadınların yan yana gelerek birbirlerine rol model ve ilham kaynağı olmalarına da olanak sağladığını söyledi.


Kadın girişimciliğini ekonomiye dâhil edebilmek ve ülke ekonomisindeki katkılarını artırmak için derneğin var gücüyle çalıştığını ifade eden Candemir, “Ana amacımız; toplumda rol model sayısını arttırmak ve kadınları cesaretlendirmek” dedi.

“Derneğimiz; imkânsız nedir bilmeyen kadınların sesidir”


Candemir, şöyle devam etti:


“İnanıyoruz ki kadının dinamizminden, özgüveninden, tecrübesinden, deneyiminden faydalanmayan bir toplum, kalkınmakta sıkıntı çeker. Dolayısıyla derneğimiz kadın girişimcileri cesaretlendirmek için onlara yürütmekte oldukları faaliyetlerde destek olacak çalışmalar yürütmektedir.


Özetle; İş Kadınları Derneği, iş dünyasındaki kadınları temsil eden geniş kapsamlı, tarafsız, bağımsız ve gönüllü sivil toplum kuruluşu olarak kendi gücüne inanan, aklını, zekâsını, yaratıcı gücünü üretime aktaran, sorunlara çözüm olan, imkânsız nedir bilmeyen kadınların sesidir.


Karşılık beklemeden yarattığımız fayda ile küçük ya da büyük değişimler yaratabilmek, gönüllülüğün en güzel örneğidir. Ülkemizde farklı şeyler olmasını istiyorsak küçük değişimlerin büyük gelişmelere yol açacağını unutmamalıyız.”

“Kadınlar, finansmana erişimde sorun yaşıyor”


Ülkedeki kadınların, iş kurarken veya işlerini sürdürürken, finansmana erişim konusunda problemler yaşayabildiklerini kaydeden Candemir şöyle devam etti:


“Kırsal bölgelerdeki girişimci, üreten kadınlarımız, teknolojik gelişmeleri takip ederek iş hayatında bunları uygulama noktasında zorluklarla karşılaşabilmektedirler.


Ayrıca her ne kadar gelişmiş bir toplum olduğumuzu düşünsek de kadınlarımız aile içerisinde kendilerine biçilen roller nedeniyle zaman zaman birtakım sıkıntılar çekmektedirler.


Kadın girişimciliğinin artması, kadının ekonomik hayata daha çok katılımının sağlanması için finansmana erişimin kolaylaştırılması ve iş yaşamında kadının hayatını kolaylaştıracak sosyal imkânların yaratılması büyük önem taşımaktadır.”


Candemir, bu sorunların aşılması ve ülkemizdeki kadınların gerek finansmana ve teknolojik imkânlara erişimi, gerekse bilgilendirme ve cesaretlendirilmeleri noktasında çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110