banner6

8 yaşındaki Meryem Ceren’in ölümü araştırılıyor

banner37

“KKTC’de Covid-19’dan en genç ölüm” olarak kayıtlara geçen 8 yaşındaki Meryem Ceren Kırma’nın vefatı, ülkede büyük üzüntüye neden oldu. Ceren’in kesin ölüm sebebinin araştırılabilmesi için ülkemizde ilk kez bir Covid-19 vakasına otopsi yapıldı ancak kesin sonuç detaylı mikroskobik patoloji inceleme sonrasında ortaya çıkacak

8 yaşındaki Meryem Ceren’in ölümü araştırılıyor
banner8

Karın ağrısı ve kusma şikayetiyle 9 Kasım’da hastaneye başvuran ve Covid-19 testi pozitif çıkan 8 yaşındaki Meryem Ceren Kırma’nın 10 Kasım’da yaşamını yitirmesi, ülkeyi yasa boğdu.


 Ceren dün Lefkoşa’da pandemi tedbirleri kapsamında toprağa verildi.


Ceren’in Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı ancak farklı iddiaların gündeme geldi.


Sağlık Bakanlığı, Ceren’in kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için ülkemizde ilk kez bir Covid-19 vakasına otopsi yaptırdı.


Sağlık Bakanı Ali Pilli, otopsi sonucu Meryem Ceren Kırma’nın kalp, karın ve akciğer çevresinde sıvı tespit edildiğini belirterek “Otopsi ön tanısına göre çocuğumuzun Covid-19 komplikasyonlarına bağlı olarak hayatını kaybetmiş olduğu düşünülmektedir; ancak kesin ölüm sebebi detaylı mikroskobik patoloji inceleme sonrasında ortaya çıkacaktır” dedi.

“Yoğun bakıma alındı ama…”


Sağlık Bakanı Pilli, ölümüyle ülkeyi yasa boğan Ceren’le ilgili şu açıklamayı yaptı:


“Hayatını kaybetmesi nedeniyle tüm ülkeyi ve bizleri yasa boğan 8 yaşındaki kızımız Meryem Ceren Kırma’nın vefatı ile ilgili bulguların araştırılması noktasında bakanlığımız hemen harekete geçmiştir. Bu bilgiler ışığında, Meryem Ceren Kırma’nın 9 Kasım Salı saat 14.00 civarında mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı şikayetleri ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne başvurduğu tespit edilmiştir.


Acil doktorları tarafından tetkikleri yapıldıktan sonra, çocuk hekimine danışılmış, yapılan tetkikler sonucunda durumu açıklayıcı bir sonuç çıkmaması ve PCR sonucunun da pozitif çıkması üzerine hastamız Acil Durum Hastanesi’ne sevk edilmiştir.


Gerekli tetkik ve tedavilerine Acil Durum Hastanesi’nde devam edilmiştir.


10 Kasım Çarşamba saat 14.00’te oksijen seviyesinin düşmesi üzerine hastamız yoğun bakıma alınmış, ne var ki iki saat süren müdahaleye rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir.

“Gerekli görülmesi durumunda süreci daha ileri safhalara taşıyacağız”

banner134


Ölümün gerçekleşmesi üzerine bakanlığımız, hastamızın yaşının küçüklüğü ve ülkemizde gerçekleşen en genç Covid-19 ölümü olması sebebi ile hiç zaman kaybetmeden özel şartlar gerektiren Covid-19 otopsisinin yapılması için tüm imkanları sağlamış, adamızda ilk kez bir Covid-19 vakasına otopsi yapılmıştır.


Bu kararın ardından yapılan otopsi sonucunda kalp, karın ve akciğer çevresinde sıvı tespit edilmiştir. Otopsi ön tanısına göre çocuğumuzun Covid-19 komplikasyonlarına bağlı olarak hayatını kaybetmiş olduğu düşünülmektedir. Ancak kesin ölüm sebebi detaylı mikroskobik patoloji inceleme sonrasında ortaya çıkacaktır. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı gerekli ve detaylı tüm incelemelere devam etmektedir.


Mikroskobik patoloji incelenmesinin ardından kesinleşecek otopsi raporunun da tamamlanması ile ortaya çıkacak resmi raporlar tüm şeffaflığı ile kamuoyuna açıklanacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın ki Bakanlığımız gerekli görülmesi durumunda süreci daha da ileri bir safhalara taşımakta tereddüt etmeyecektir. 8 yaşında bir çocuğumuzu kaybettik. Minik yavrumuzun vefatı tüm halkımızı ve bizleri derinden yaralamıştır. Tüm ailesine, sevenlerine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. Bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır ki Covid hafife alınacak bir virüs değildir. Tedbiri elden bırakmamalı, birbirimizi hangi yaş grubundan olursak olalım korumaya devam etmeliyiz.”

Tatar: Yaşanan can kayıpları, bizleri derinden yaralamaktadır
 


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, önceki gün yaşamını yitiren 8 yaşındaki Meryem Ceren Kırma’nın vefatı nedeniyle yayımladığı mesajda, yaslı ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerken, Kırma’nın mekanının cennet olmasını dileğinde bulundu.

Tatar mesajında, halka hijyen kurallarına uymaya devam etmesi çağrısında bulunurken, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, devletin yetkili kurum ve kuruluşlarından yapılacak çağrıları dikkatlice takip etmeleri gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, 2019 Aralık ayından beridir global olarak insan sağlığını tehdit eden Covid-19 salgınının ülkede de en az hasarla atlatılmasına yönelik sağlık çalışanları başta olmak üzere, devletin tüm yetkili birimlerinin özverili çalışmalarına rağmen yaşanan can kayıplarının, kendilerini derinden yaraladığını belirtti.

Tatar mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Başbakan olarak görev yaptığım 2019 yılında ülkemize ulaşan Covid-19 salgınına yönelik yürüttüğümüz kararlı mücadeleye, halkımızın takdiri ile geldiğim Cumhurbaşkanlığı makamında da devam ederek halkımızın sağlığını güvence altına almak için tüm gücümüzle uğraş verdik ve vermeye devam ediyoruz.

Yoğunluklu olarak gerek Anavatan Türkiye’den, gerekse sağlık komitemizin girişimleri sonucu AB’den de temin edilen aşılar ile bugün halkımız dünyanın en medeni ülkelerindeki aşılanma oranına erişmiştir.

Aşı olunmasına yönelik halkımızın gösterdiği hassasiyetin artarak devam etmesinin yanı sıra, Covid-19 salgınının en az hasarla atlatılmasına yönelik devletimizin yetkili organlarının almış olduğu kararlara halkımızın harfiyen riayet etmesi, kamu sağlığının korunması adına en temel sorumluluklarımızdan biri olacaktır.

Bu vesileyle tüm halkımıza hijyen kurallarına uymaya devam etmesi çağrısında bulunurken, KKTC Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, devletin yetkili kurum ve kuruluşlarından yapılacak olan çağrıları dikkatlice takip etmesi gerektiğini yineliyorum.

Dayanışma, sorumluluk ve kararlılıkla bugüne kadar birçok zorluğun üstesinden gelen Kıbrıs Türkü’nün Covid-19 pandemisini başarıyla atlatacağına inancım tamdır. Sağlıkla kalın.”

 

Atun: Kalbimizdeki yer bakidir


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dün hayatını kaybeden sekiz yaşındaki Meryem Ceren Kırma’nın vefatı nedeniyle mesaj yayımlayarak, “Kalbimizdeki yeri bakidir” dedi.


Atun, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Ülke olarak pandemi ile verdiğimiz mücadelede dün 8 yaşında bir yavrumuz aramızdan ayrıldı.

Ebediyete intikal eden 8 yaşındaki evladımız aynı zamanda başarılı bir badminton sporcumuzdu. Koronavirüs’ün bugüne kadar bizlerden kopardığı en küçük yaştaki vatandaşımız olan Meryem Ceren Kırma’ya Yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun. Kalbimizdeki yeri bakidir."

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104