80 yılın en sıcak Eylül’ü

banner37

Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, önceki gün hava sıcaklığının 45 dereceye kadar dayandığını açıklarken, sağlık uzmanları, Koronavirüs’te dolduğu gibi sıcak havalarda da özellikle risk altında olan yaş grupları ile kronik hastalığı olan kişilerin korunmasının önemine dikkat çekti

80 yılın en sıcak Eylül’ü
banner90
banner99

“HEM KORONAVİRÜS HEM SICAKLAR İÇİN TEDBİR ŞART”… Ülkede hava sıcaklığı eylül ayında alışılmadık bir şekilde 45 dereceye kadar dayandı. Bu artan hava sıcaklığı ise yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlar için ciddi bir sağlık tehdidine dönüştü. Uzmanlara göre, Koronavirüs’e karşı önlem alınırken, aşırı sıcaklara karşı da tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

“ SAAT 11.00 İLE 16.00 ARASI DİKKAT!”... Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut, denize, havuza giden vatandaşlara veya bir şekilde dışarıda bulunması gereken kişilere saat 11.00 ile 16.00 arasında güneşlenmemeleri gerektiğini uyarısında bulundu. Gürkut, bu belirtilen saatlerin öncesi veya sonrasında güneşlenmenin daha uygun olduğunu kaydetti ve aşırı sıcakta dışarıda olunmaması gerektiğinde de bol bol sıvı tüketilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“15 EYLÜL’DEN SONRA SERİNLEYECEK”… “Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, önceki gün Eylül ayı için 80 yıllık sıcaklık rekoru kırıldığını açıkladı. Buran havaların 15 Eylül’den sonra serinleyeceğini kaydetti ve 1941-2020 yıllarını kapsayan 80 yıllık dönemde eylül ayı içinde kayıtlara geçen en yüksek sıcaklığının 43 derece olup, onun da Eylül 2015’te ölçüldüğünü söyledi.

Funda ÖZSAKINÇ


Ülkede son 80 yılın en sıcak eylül yaşanıp, hava sıcaklığı 45 dereceye kadar dayandı. Bu artan hava sıcaklığı ise yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlar için ciddi bir sağlık tehdidi arz ediyor.


Uzmanlara göre; sıcak havalarda dışarı çıkmak neredeyse Koronavirüs kadar tehlikeli ve hava sıcaklığının en yüksek olduğu saatler olan 11.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkılmaması gerekiyor.


KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut sıcak havalarda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi ve hem Koronavirüs hem de sıcak havalar için gerekli önlemlerin alınmasına gereken özenin gösterilmesi çağrısı yaptı.


Ayrıca Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran TAK’a yaptığı açıklamada önceki gün hava sıcaklığının 45 dereceye kadar dayandığını belirtti.

Gürkut: Risk grubundakiler korunmalı


Aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğine dikkat çeken Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut yaptığı açıklamada, risk grubundaki kişilerin korunması gerektiği uyarısında bulundu.

banner134

Gürkut, sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının da arttığını ve metabolizmanın da bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmakta olduğunu belirtti ve vücut ısısının aşırı sıcaklarda sadece terleyerek dengede tutulamadığını kaydetti.


Özellikle yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda, terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulmasının her zaman mümkün olamayacağına işaret eden Gürkut şu şekilde konuştu:


“Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.”

“Yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar en çok etkilenen grup”


Dr. Özlem Gürkut, aşırı sıcaklardan en çok etkilenen grupların, 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, 4 yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı, yani şeker hastalığı, kalp-damar, beyin-damar, psikolojik, kronik solunum, karaciğer, böbrek hastalıkları olan kişiler olduğunu vurgulayarak, özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlıların en çok risk taşıyan grup oldukları ifadesini kullandı.

“Hafta sonuna dikkat”


Dr. Özlem Gürkut, hafta sonu denize, havuza giden vatandaşlara veya bir şekilde dışarıda bulunması gereken kişilere saat 11.00 ile 16.00 arasında güneşlenmemeleri gerektiği uyarısında bulundu ve bu belirtilen saatlerin öncesi veya sonrasında güneşlenmenin daha uygun olduğunu kaydetti. Gürkut, aşırı sıcakta dışarıda olunmaması gerektiğine ve bol bol sıvı tüketilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Toplum olarak tedbirler elden bırakılmamalı”


Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut ayrıca Koronavirüs hakkında da uyarılarda bulundu. Koronavirüs hastalığının, virüsü taşıyan kişilerin konuşma, hapşırma gibi eylemleriyle havaya veya bir yüzeye temas edip, yayılan damlacık ile insandan insana bulaştığını kaydeden Dr. Özlem Gürkut, “Bu virüsün, normal şartlarda havada 6 saat kalabilme özelliği vardır. Aşırı sıcaklar Koronavirüs’ün yayılma süresini kısaltıyor. Bu da bizim için faydalı bir şeydir. Sonbaharın ve serin havaların gelmesiyle bir artış yaşanacağı endişemiz hâlâ daha var. Toplum olarak, tedbirleri elden bırakmamak lazım” dedi.


Koronavirüs hastalığını hiçbir semptom göstermeden yaşayan insanlar var olduğuna işaret eden Gürkut, “Hastanelere virüs veya herhangi bir hastalık şikayetiyle başvurup Koronavirüs testi pozitif çıkan insan sayısı yüzde 20-25 oranında. Hiçbir belirtisini yaşamayan insanlar da var, semptom göstermeyen kişiler toplum içinde bilmeden geziyor. Bunun için olabildiğince bol bol test yapılmalıdır ki, bu kişiler saptanıp, topluma daha fazla yaymasına engel olunsun” dedi.


Gürkut son olarak, hastanenin yoğun bakım ünitelerinin dolu olduğunu ve bu saatten sonra vatandaşların bireysel olarak korunmaları ve tedbirlerin hiçbir zaman elden bırakılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Buran: 80 yılın en sıcak Eylül’ü yaşanıyor


TAK’a açıklamada bulunan Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, dün Eylül ayı için 80 yıllık sıcaklık rekoru kırıldığını belirterek, havaların 15 Eylül’den sonra serinleyeceğini kaydetti.


Buran, 1941-2020 yıllarını kapsayan 80 yıllık dönemde eylül ayı içinde kayıtlara geçen en yüksek sıcaklığının 43 derece olduğunu, onun da Eylül 2015’te ölçüldüğünü söyledi.


Raif İlker Buran, havanın Eylül ayının 15’inden sonra serinleyeceğine işaret ederek, bugün ve yarın iç kesimlerde sıcaklığın 35-38 derece, diğer günlerde ise 39 ile 42 dolaylarında olacağını belirtti.


Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, sahillerde ise sıcaklığın 32-35 dolaylarında seyredeceğini kaydetti.


Raif İlker Buran, 15 Eylül’den sonra sıcaklığın mevsim normallerine düşerek iç kesimlerde 34, sahillerde 30 derece dolaylarında olmasının beklendiğini de ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75