banner6

9 Suriyelinin 2'si güneye ihraç edildi!

banner37

Suriye’deki savaştan kaçabilmek için insan tacirlerinin eline düşen 3’ü çocuk 9 Suriyelinin 2’si Güney Kıbrıs’a ihraç edildi

9 Suriyelinin 2'si güneye ihraç edildi!
banner150

banner150

banner99

Sedef BOŞNAK

Suriye’deki savaştan kaçıp, kaçak yollardan Güney Kıbrıs’taki ailelerinin yanına gitmek için umut yolculuğuna çıkan ve polis tarafından Gazimağusa’daki bir otobüs durağında yakalanan 3’ü çocuk 9 Suriyelinin ikisi Güney Kıbrıs’a ihraç edildi.

İsimlerinin baş harfleri F. S. (14) ve A. H. M. (18) olan iki Suriyeli, ailelerinin başvurusuyla, mahkemeye çıkarılmadan Güney Kıbrıs’a ihraç edilirken, evsiz kaldıklarını belirten diğer Suriyeliler ise aleyhlerindeki ihraç kararını bekliyor.

Anneleriyle birlikte Sky Venüs isimli otelde gözetim altında tutulan yaşları 2 ile 7 arasında değişen üç küçük çocuk ve Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ndeki hücrelerde tutulan erkek Suriyelilerin ise, en kısa sürede ülkeden ihraç edilmesi bekleniyor.

14 bin 500 Euro kaptırdılar

Ülkelerindeki ölüm korkusundan kaçıp, insan tacirlerinin eline düşen Suriyeliler, önce Türkiye’ye geçmiş, oradan da bir tekneyle, Glapsides ile Bedi’s plajları arasında tespit edilemeyen bir sahilden, onaylanmış liman olmayan bir yerden KKTC’ye giriş yapmışlardı.

Ülkeye girişlerinden sonra bir daireye yerleştirilip, “Sizi gelip alacaklar” diyerek, öğle saatlerinde Kali Land bölgesindeki bir otobüs durağına valizleriyle bırakılan Suriyeliler, şüpheli görülmeleri üzerine, devriye dolaşan narkotik polisleri tarafından yakalanmıştı.

İnsan tacirlerine toplam 14 bin 500 Euro veren Suriyeliler, tutuklulukları süresince, Suriye’ye geri gitmek istemediklerini defa defa belirtmiş ve gerekenin yapılmasını istemişti.

Evlatlarına daha iyi bir gelecek, güvenli bir yaşam için zorlu yolculuğa çıkan anne ise, mahkemeye çıkarıldığı her celse gözyaşları içerisinde, “Evsiz kaldık. Bizi geri göndermeyin. Çocuklarım çok ağlıyor” diyerek yalvarmıştı.

Buna karşın, ilgili makamlar harekete geçmiş ve Muhaceret Dairesi aracılığıyla, ihraçları için gereken adımlar atılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104