90 kamyon ilaç imha edilecek

banner37

Sağlık Bakanı Pilli, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin deposunda tarihi geçmiş tonlarca ilaç saptandığını açıkladı

banner87
90 kamyon ilaç  imha edilecek
banner8

“İLAÇ SARFİYATI ÇOK BÜYÜK”… Sağlık Bakanı Ali Pilli, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin depo kısmında bir felaketle karşılaştığını ve içerisinde tarihi geçmiş tonlarca ilaç bulunduğunun tespit edildiğini açıkladı.  Depoda ne kadar ilaç olduğu, ne zaman alındığı, içeriğinin ne olduğu ve son kullanma tarihlerinin bilinmediğini üzülerek öğrendiğini dile getiren Pilli, bu durumun asla kabul edilemez olduğunu vurguladı. Pilli, “Yıllarca bu kadar büyük bir ilaç sarfiyatının olması, yaklaşık 90 kamyon kadar ilacın imha için bu kadar uzun süre beklemesi ve bu kadar büyük bir ihmalin olması kabul edilemez bir durum” dedi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, İlaç ve Eczacılık Dairesi deposunda tarihi geçmiş tonlarca ilaç bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek burasının kontrol altına alınması için kolları sıvadıklarını açıkladı.

   “Yıllarca bu kadar büyük bir ilaç sarfiyatının olması, yaklaşık 90 kamyon kadar ilacın imha için bu kadar uzun süre beklemesi ve bu kadar büyük bir ihmalin olması kabul edilemez bir durum” diyen Pilli, Sağlık Bakanlığı olarak kalıcı bir sistem için kolları sıvadıklarını kaydetti.
   Pilli, bakanlığa bağlı İlaç ve Eczacılık Dairesi’nde bulunan genel ecza deposunda ilaç depolama sistemi ve uygulanmaya başlanacak yeni kontrol sistemi konusunda açıklamalarda bulundu.
   Sağlık Bakanı Ali Pilli, İlaç ve Eczacılık Dairesi depo kısmında bir felaketle karşılaştığını ve içerisinde tarihi geçmiş tonlarca ilaç bulunduğunun tespit edildiğini açıkladı.
   Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, mevcut depoda ne kadar ilaç olduğu, ne zaman alındığı, içeriğinin ne olduğu ve son kullanma tarihlerinin bilinmediğini üzülerek öğrendiğini dile getiren Pilli, bu durumun asla kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“Otomasyonda eksiklik var”
   Bakanlık olarak derhal harekete geçtiklerini belirten Bakan Pilli, “Maalesef İlaç Eczacılık Dairesi’ne bağlı genel ecza deposunda tarihi geçmiş çok sayıda ilaç olduğunu tespit ettik. Burada bulunan ilaçları kayıt altına alması gereken otomasyon sisteminde de eksiklik söz konusu. İlaçlar sağlıklı olarak mevcut sistemde kayıt altına alınamıyor ve depoda yeni gelen ilaçlar ön kısımlara yerleştirilirken tarihi geçmiş ilaçlar arkada bırakılıyordu dedi.

“Yaklaşık 90 kamyon ilaç imha edilecek”

   “Yıllarca bu kadar büyük bir ilaç sarfiyatının olması, yaklaşık 90 kamyon kadar ilacın imha için bu kadar uzun süre beklemesi ve bu kadar büyük bir ihmalin olması kabul edilemez bir durum” diyen Pilli, Sağlık Bakanlığı olarak kalıcı bir sistem için kolları sıvadıklarını kaydetti.
   İlaç ve Eczacılık Dairesi deposunda bulunan tarihi geçmiş ilaçlar ayıklanarak başka depolarda korunup, uygun koşullarda gerekli sağlık tedbirleri alınarak imha edileceğini dile getiren Pilli, mevcut ilaçların kontrol altına alınması için otomasyon sisteminin düzenleneceği ve tarihi geçmiş ilaçların anında sistemde yer alacağını belirtti.
   Otomasyon sisteminin yüzde yüz verimli hale getirileceğini ve ilaçların depoya girişi-çıkış tarihleri, son kullanma tarihleri, depodan çıkışlarının ne zaman olduğu ve ne kadar kaldığı gibi tüm detayların sistemde yer alacağını dile getiren Pilli, şu bilgileri verdi:
   “Tüm hastanelerimiz ve sağlık merkezlerimizin eczanelerinde bulunan ilaçları da kontrol altına alacağımız bir yapı kuruyoruz. Tek bir ilacın dahi israf edilmemesi konusunda kararlıyız. Bu kadar uzun süre ilaçların kontrol altında tutulmadığını üzülerek belirtmek isterim. Kalıcı önlemler için düğmeye bastığımızın özellikle altını çizerek, kamuoyunun bilgisine sunarım.”

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman mağusalı
Osman mağusalı - 7 ay Önce

Ben ms hastasıyım bazen lırıkalar bıttı dertler yazıklar olsun

Memoli
Memoli - 7 ay Önce

Yazıklar olsun bunları imha etmek dazor insanlara üçretsiz verseler hem insanlık kazanaçan hemda imhadan kurtulaçan Allah bilir şimdi kaç milyarlar vereçen imha için yerine koya bilmek içinde kaç tirikyonlar için ihaleye çıkaçan açaba hangi dosumuzu ihla edeçeksin arkadaşım kktc nin bütçesi beli eti belli butu beli yukardan aldıgım bir habere göre kamu kuruluşlarına hiç bir esnaf ve şirketler mal vermiyorlarmış sebebide 1 yıldan fazladır ödeme alamıyorlarmış bu sebepten dolayı kamunun içini oymuşlat kimseçiklerin haberi yok

Göksel R. Saydam
Göksel R. Saydam - 7 ay Önce

Yıllarca otomasyon sistemi olmadan da evxa depoları ve benzeri malların kayıt ve envanteri tutulmuş ve dönemsel denetimleri de yapılmıştır. Bu yöntem İngişiz koloni döneminden, daha donra da Kıbrıs Cumhutiyeti döneminde “Store Regulations” (Ambar Nizamatı) altında yürütülmüş daha sonra da yütürlükten çaktırılmadan kaldırılmıştır. Hüya yerine yemi yasal düzenlemeler yspılmıştır ama gelöiş geçmiş hükümetlerin atadıkları bazı liyakatsız görevliler nedeniylr bu ve bu gibi devlet mallarının konttol ve denetimi çayıra salınmıştır. Zaten birçok siyasinin de işine bu geliyordu. Şimdi önemli olan bu kayıtdışılığı yaratanlars ve hesap veremeyen görevli ve onlardan dorumlu olanlar için doruşyurma sçolıp zararın tazmini ve/veya görev ihmalleri afli makamlara intikal edilecek mi? Oyomasyon en don behanedir. Önemli olan kamunun menfaati ve hesap verebilirlik duygusudur ki bu da niyete ve ülkemin aidiyet duygusuna bsğlıdır.

Göksel Refik Saydam
Göksel Refik Saydam - 7 ay Önce

Her işimiz kocakarının kapıya mandal koyma hikayesi. Görevi ihmal edenlere, hessp veremeyenlere ve gerekli önlemleri almayan üst kadüzey görevliler hakkında yasal işletmeler başlatılacak mı?

SIRADAKİ HABER

banner107

banner108