950 bin Euro'luk sistemi kullanacak personel yok

banner37

Orman Dairesi eski müdürü Altay Fırat, ormanları gözetleyen ve yıllardır çalışmayan kameraların AB destekli bir proje olduğuna dikkat çekerek 2010 yılında sistemin neden kapatıldığını açıkladı

banner87
950 bin Euro'luk sistemi  kullanacak personel yok
banner90
banner99

Seren KUSETOĞULLARI

Avrupa Birliği projesi olarak ülke genelindeki tüm ormanları gözetlemek ve yangın büyümeden tespiti yapmak amacıyla kurulan sensörlü kamera izleme sisteminin teknik eleman eksikliği nedeniyle çalışırılamadığı belirtildi.

2010 yılında 950.000 Euro’ya kurulan sistemin hazır olduğu ancak sistemi kullanacak teknik personel bulunmadığından dolayı aktifleştirilemediğini öğrenildi.

Orman Dairesi eski müdürü Altay Fırat, ormanları gözetleyen kameraların Avrupa Birliği (AB) projesi olduğuna dikkat çekerek teknolojiyi kontrol edecek personel olmadığı için sistemin 2010 yılında kapatıldığını belirtti.

Fırat, dairedeki en önemli sorunun personel eksikliği olduğunu vurguladı.

Kamera sistemlerinin 2010 yılında kurulduğunu ifade eden Fırat, dairede şu an başta 4 mühendisin olduğunu, onların da hem müdürlük yapmaya hem de mühendislik işlerini sürdürmeye devam ettiğini belirtti. Fırat, “Durum böyle devam ederse daire kapanacak” iddiasında bulundu.

Fırat, kamera sistemiyle ilgili ne gibi düzenlemeler yapılacağı konusunda hiçbir açıklama olmadığını, kendisi görevdeyken iki mühendisin konuyla ilgili görevlendirildiğini ancak görevden ayrıldıktan sonra ne olduğu hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Orman Dairesi’nde görevde olduğu dönemde İnsansız Hava Araçları projesi bulunduğunu, bu sistemle de uydudan görüntü aktarımı yapılmasının sağlanacağının konuşulduğunu belirten Fırat, bu uygulamanın da ne durumda olduğunu kimsenin bilmediğni kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108