banner6

AB Komiserinden Türkiye'ye mesaj

banner37

AB Ulaştırma Komiseri Violeta Bulc’un Türkiye’ye Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB)” içerisindeki egemenlik hakları ve kara suları üzerindeki egemenliğine saygı duyması gerektiği mesajı verdiği bildirildi.

AB Komiserinden Türkiye'ye mesaj
banner150 banner151 banner143

Fileleftheros gazetesi AB Ulaştırma Komiseri Violeta Bulc’un Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen denizcilik seminerine katıldığını yazdı.

Habere göre Rum Haber Ajansı’na (KİPE) konuşan Bulc, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB” içerisindeki egemenlik hakları ve kara suları üzerindeki egemenliğine saygı duymasının gerekliliğini AB’nin tekrar tekrar vurguladığını söyledi.

Açıklamalarında Güney Kıbrıs’ın Avrupa denizcilik çıkarlarının uluslararası deniz toplumuna aktarılmasında önemli bir ülke olduğunu söyleyen Bulc, Güney Kıbrıs’ın denizcilik alanındaki deneyimlerinin zenginliğinin, gerek mevcut yasal çerçevenin hayata geçirilmesi ve çağdaşlaştırılmasında, gerekse yeni politikaların belirlenmesinde önemli bir araç olduğunu söyledi.

Yunan Bakan Kurumblis Güney Kıbrıs’ın jeopolitik ve leostratejik konumuna dikkat çekti

Gazete seminer dolayısıyla Güney Kıbrıs’ta bulunan Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı Panayotis Kurumblis’in de basına açıklamalarda bulunduğunu aktardı. 

Habere göre Kurumblis, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”i içerisindeki sondajlar ve keşiflerin, otomatik olarak Güney Kıbrıs’ın jeopolitik ve jeostratejik konumunu yükselttiğini söyledi.

Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır arasındaki işbirliğinin, ayrıca Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail arasındaki işbirliğinin, öncelikle çalkantılı Ortadoğu’nun ihtiyaç duyduğu bir istikrar alanı yarattığını savunan Kurumblis, enerji alanındaki gelişmelerin tüm bu ülkelere özel bir değer kattığını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 10:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110