banner6

“ABD askeriyiz” dediler, 38 bin 500 TL dolandırdılar

banner37

“ABD askeriyiz” dediler, 38 bin 500 TL dolandırdılar
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA   

   Türkiye’de yaşayan Arif Oğuz Onur isimli kişiyi kandırarak 38 bin 500 TL parasını aldıkları suçlamasıyla biri kadın iki kişi tutuklandı, bir kişinin daha arandığı bildirildi.

   Polis, şikayetçi Onur ile Facebook’ta tanışan Elle L Wright isimli kişinin kendisini Suriye’de görev yapan ABD askeri olarak tanıttığını, emekli olduğunu, Türkiye’ye yerleşip yatırım yapacağını ve kendisiyle yaşayacağını söyleyerek kandırdığını ve 38 bin 500 TL’yi KKTC’de yaşayan N.M.M.R.’nin hesabına yatırmasını sağladığını, bu hesabı da D.E.O.’nun yönettiğinin tespit edildiğini belirtti.

   Söz konusu Facebook hesabının kim tarafından kullanıldığının belirlenmeye çalışıldığını ve aranan bir kişi olduğunu söyleyen polis, iki zanlı aleyhine 3 gün tutukluluk emri aldı.

   “Sahte davranışla para temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı D.E.O. (E-33) ve zanlı N.M.M.R (K-33) dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Yağız Kol’u dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Kol, 13-14 Nisan 2022 tarihinde Türkiye’de yaşayan Arif Oğuz Onur’un Facebook’ta tanıştığı Elle L Wright’in kendisini Suriye’de görev yapan ABD askeri olarak tanıtıp, emekli olup, Türkiye’ye yerleşerek, birlikte yaşayıp, yatırım yapmak ve Türkiye’ye getireceği paranın gümrük vergisini ödemek maksadıyla, Arif Oğuz Onur’dan 38 bin 500 TL para havale etmesini istediğini anlattı.

   Polis memuru Yağız Kol, Facebook’ta tanıştığı kişinin, Arif Oğuz Onur’un söz konusu parayı, zanlı 2 N.M.M.R.’nin hesabına yatırılmasının sağlandığını kaydetti.

   Kol, şikayet üzerine yürütülen soruşturma kapsamında zanlı 2 N.M.M.R.’nin banka hesabını zanlı 1 D.E.O.’nun yönettiğinin belirlendiğini mahkemeye aktardı.

   Zanlıların 21 Nisan tarihinde tutuklandığını, aranan bir şahıs, incelenmesi gereken banka hesap dökümleri, cep telefonu dökümleri olduğunu belirten Kol, ayrıca Facebook hesabını kimin kullandığının belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.    

   Kol, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

   Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.   

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110