ABD Kıbrıs raporunda çözüm konusundaki tahhüdünü tekrarladı

banner37

ABD hükümeti Kıbrıs raporuyla ilgili iki aylık, Haziran - Temmuz raporunda, Kıbrıs'ı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla yeniden birleştirecek Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması taahhüdünü tekrarladı. Rapor ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 2004'ten beri yayınlanıyor.

ABD Kıbrıs raporunda çözüm konusundaki tahhüdünü tekrarladı
banner99

Hukuki İşleri Müsteşarı Julia Frifieid ön yazısında, “Bu rapor döneminde BM gözetiminde kapsamlı bir çözüme yönelik çabalar artmış, liderler ve müzakereciler çözüm müzakerelerinde ilerleme sağlamaya devam etmişlerdir. ABD iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla Kıbrıs'ı yeniden birleştirecek adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını taahhüt etmiştir” dedi.

Haziran ve Temmuz 2016'ya ait rapora göre, Kıbrıslı liderler, BM Genel Sekreteri'nin İyi Niyet Misyonu gözetiminde Kıbrıs'ı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla yeniden birleştirme çabalarını yoğunlaştırdılar.

Kıbrıs Haber Ajansı'nın (KHA) haberine göre raporda, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum Toplumu lideri Nicos Anastasiades ve KKTC Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı'nın Haziran 2016'da üç kez, Temmuz 2016'da da altı kez bir araya geldikleri, görüşmelerinde büyük ölçüde mülkiyet tazmini, ekonomik entegrasyon, AB'ne uyum, yönetim ve güç paylaşımıyla ilgili konular üzerinde yoğunlaştıkları belirtildi.

ABD hükümetinin raporunda, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides'in Haziran 2016'da Washington ve New York'u ziyaret ettiği, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Victoria Nuland'la 13 Haziran'da Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldikleri kaydedildi.

Raporda şöyle denildi:

“İki Dışişleri Bakanı, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla adayı yeniden birleştirmek için BM gözetimindeki süreçte devam eden ilerlemeyi görüştüler. ABD Dışişleri Bakanı, müzakere sürecine ABD'nin güçlü destek verdiğini bildirdi. Kasoulides Kıbrıs'a dönmeden önce New York'ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile de görüştü.”

banner134
Obama çözüm için destek taahhüdünü yinelemişti

Raporda göre ABD Başkanı Obama, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ABD Büyükelçisi Leonidas Pantelides'in güven mektubunu kabulünde, Birleşik Devletlerin 27 Haziran'da Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için bir çözüm bulmak amacıyla Kıbrıslıların çabalarına destek taahhüdünü yeniden teyit etti.

ABD'nin raporunda, Müsteşar Nulan'ın 12-13 Temmuz'da Kıbrıs'ı ziyaret ettiği, Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Dışişleri Bakanı Kasoulides'le ikili ve bölgesel konularda görüşmeler yaptığı, Anastasiades, Akıncı ve BM Genel Sekreteri'nin Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüşmelerinde Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm için ABD'nin desteğinin devam ettiğini ilettiği belirtildi.

Raporda, 26 Temmuz'da Eide'nin BM Güvenlik Konseyi'ne müzakerelerdeki ilerleme konusunda bilgi verdiği, Eide'nin Anastasiades ve Akıncı arasındaki yeni yakınlaşmaları, liderlerin Ağustos sonu ve Eylül başında müzakereleri yoğunlaştıracaklarını anlattığı kaydedildi.

ABD'nin raporunda, “Güvenlik Konseyi 26 Temmuz'da Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasını oybirliğiyle kabul ettiği, Birleşmiş Milletlerden Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk liderleri arasında bir anlaşma olması durumunda geçiş planlamasını yoğunlaştırmasının istendiği” ifade edildi.

28 Temmuz'da ABD Büyükelçisi Kathleen Doherty'nin Lefkoşa'da düzenlenen yıllık Dünya Yurtdışında Yaşayan Kıbrıslılar Konferansı'nda yaptığı konuşmada, ABD-Kıbrıs iş ilişkilerinin geliştiği, ABD'nin Kıbrıs'ın offshore enerji potansiyeline ilgisinin vurguladığı, müzakere sürecine ABD desteğinin ve birleşmiş bir Kıbrıs'ın faydalarının altını çizdiği belirtildi.

Kıbrıs toprağının 7'sinin Türk askerlerine istila ve işgalinden dolayı 1974'ten bu yana bölünmüş bulunuyor. Anastasiades ve Akıncı, adayı federal bir çatı altında yeniden birleştirmek amacıyla geçen yılın Mayıs ayından bu yana müzakere yapıyorlar.

İki lider, 9 Ocak 2017'de Cenevre'de bir araya gelmeye, 11 Ocak'ta karşılıklı harita sunmaya karar vermişler, 12 Ocak'tan sonra da garantör güçlerin katılımıyla, gerekmesi halinde ilgili taraflar da davet edilerek Kıbrıs'la ilgili bir konferans yapılması kararlaştırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75