ABD'den olumlu sinyaller

banner37

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espan Barth Eide, bir dizi temasta bulunmak ve Kıbrıs’ta çözümün finansmanı ile ilgili konferansa katılmak için gittiği Washington’da olumlu sinyaller alıyor.  

ABD'den olumlu sinyaller
banner99

Eide, temasları çerçevesinde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ulusal Güvenlik Danışmanı Andrea Thompson ile görüştü. Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşme sonrası sosyal medya üzerinden mesaj paylaşan Eide, Thompson ile Kıbrıs’ta çözümün stratejik önemini ele aldıklarını ifade etti.

Eide bugün ayrıca Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Corker ile görüştü. Eide görüşmede Kıbrıs müzakerelerinin bulunduğu kritik dönemeçte ABD’nin Kıbrıs müzakerelerine olan desteğinin önemini ele aldıklarını kaydetti.

Dışişlerinden açık destek

Eide, önceki gün ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Shannon ile görüşmüş, ABD’nin Kıbrıs sorunun çözümüne güçlü desteğini devam etmekte olduğunu bildirmişti.

banner134
Shannon ile Kıbrıs’ta çözümle ilgili beklentileri ele alan Eide, toplantı sonrası sosyal medya üzerinden “ABD’nin güçlü ve devam eden desteğini selamlıyorum” mesajını paylaşmıştı.

Eide dün ise ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Tracy Ann Jacobson ile bir araya gelerek Birleşmiş Milletlerin (BM) gelecekte Kıbrıs’ta oynayacağı rol hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Trump’ın öncelik listesinde üst sırada değil

Helen Amerikan Liderlik Konseyi yetkilileriyle de görüşen Eide, geçtiğimiz günlerde KIBRIS’a yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun Başkan Donald Trump’ın öncelik listesinin üst sıralarında bulunmadığını tahmin ettiğini Ancak Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un geçmişi nedeniyle öncelikleri arasında daha üst sıralarda buluyor olabileceğini sözlerine eklemişti. Eide Washington’daki temaslarıyla ilgili "Bu Washington çevrelerine yeni yönetimin göreve gelmesinin ardından Kıbrıs meselesini sunmak için elde bulunan tek fırsat" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Özel Danışman, bugün, Kıbrıs’ta olası çözümün finansmansıyla ilgili Atlantic Council tarafından düzenlenen konferansa katılacak. Konferansa ABD Dışişleri Bakanlığı, Wall Street, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan katılım olacağı ifade edildi.  

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 02:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75