“AB’deki hellim üretimi ve ticareti ‘grill cheese’ adı ile devam edecek”

banner37

Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Gima UK Yönetim Kurulu Başkanı Keleş, AB’nin hellim ve halloumi ismini coğrafi bir ürün olarak tescil etme kararının Brexit ile birlikte Birleşik Krallık için bağlayıcılığını yitirdiğini açıkladı

“AB’deki hellim üretimi ve ticareti  ‘grill cheese’ adı ile devam edecek”
banner8

“KUZEY KIBRIS, TİCARET MÜŞAVİRİ ATAMALI”… Avrupa’nın en büyük hellim tüketiminin Birleşik Krallık’ta bulunduğunun altını çizen Vehbi Keleş, Kuzey Kıbrıs’ın, AB ve Birleşik Krallık’ta ticari piyasayı doğru analiz edip yön verebilmesi için alanında uzman bir ticaret müşaviri ataması gerektiğini vurguladı. Keleş, coğrafi tescille birlikte, AB’deki hellim üretimi ve ticaretinin isim değiştirerek ‘grill cheese’ adı ile devam edeceğini dile getirdi.

Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Gima UK Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Keleş, Avrupa Birliği’nin hellim ve halloumi ismini coğrafi bir ürün olarak tescil etme kararının Brexit ile birlikte Birleşik Krallık için bağlayıcılığını yitirdiğini söyledi.

Avrupa’nın en büyük hellim tüketiminin Birleşik Krallık’ta bulunduğunun altını çizen Vehbi Keleş, Kuzey Kıbrıs’ın, AB ve Birleşik Krallık’ta ticari piyasayı doğru analiz edip yön verebilmesi için alanında uzman bir ticaret müşaviri ataması gerektiğini vurguladı.

Coğrafi tescille birlikte, AB’deki hellim üretimi ve ticaretinin isim değiştirerek ‘grill cheese’ adı ile devam edeceğini dile getiren Keleş, Türkiye’den 25 firmanın AB’ye süt ürünleri ihracat lisansının olduğunu hatırlatarak, şu anda Türkiye ve AB’den çıkan Birleşik Krallık arasında süt ürünlerinin ihracatıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

2 yıl sonra tamamlanacak görüşmelerle birlikte bu firmaların ‘mavi hat’ üzerinden AB ve İngiltere’ye (Birleşik Krallık) düşük maliyetle ürün gönderebileceklerine dikkat çeken Keleş, “bu kapsamda KKTC özelinde gerek yeşil hat protokolü gerekse ‘mavi hat’ yolu ile Mağusa Limanı üzerinden Türkiye menşeli firmalar üzerinden pazara sunmak mümkün olacaktır. Burada nihai amaç üreticilerin ve emekçilerin kazanacak olmasıdır. Ticarette bütün yolların açık tutulması önemlidir. KKTC özelinde gerek yeşil hat protokolü ile gerekse Mağusa Limanı merkezli ticareti kastettiğimiz mavi hat yolu ile burada hem ihracata katkıda bulunulmalı hem de üreticiler ve emekçiler bu kazancın en büyük paydaşları olmalı” dedi.

AB’deki hellim üretimi ve ticaretinin isim değiştirerek ‘grill cheese’ adı ile devam edeceğini yineleyen Keleş, konuyla ilgili görüşlerini sosyal medya hesabı üzerinden madde madde paylaştı.

Keleş’in açıklaması şu şekilde:

“-AB’nin hellim ve halloumi ismini coğrafi bir ürün olarak tescil etme kararı Brexit ile birlikte Birleşik Krallık için bağlayıcılığını yitirmiş bulunuyor.

-Avrupa’nın en büyük hellim tüketimi Birleşik Krallık’ta bulunmaktadır. Burada da ev içi tüketiminden ziyade Türk restoranları ve Türk marketleri üzerinden gerçekleşiyor.

-Türkiye’den 25 firmanın AB’ye süt ürünlerinin ticaret izni bulunmaktadır. AB’ye, birlik dışından süt ürünleri ticareti yasaklı olmasına rağmen Türkiye’den 25 firmanın ihracat lisansına sahip olduğunu hatırlatayım.

-Türkiye ve KKTC’de üretilen süt ürünlerinin lisans sahibi bu firmalar üzerinden AB ve BK’na ihracatı gerçekleştirilebilir.

-Türkiye ve BK arasında yapılan STA görüşmeleri kapsamında yapılacak değişikliklerle birlikte bu ülkeye de süt ürünlerinin ihracatı düşük maliyetlerle gerçekleşebilecek.

-Bu kapsamda KKTC özelinde gerek yeşil hat protokolü gerekse ‘mavi hat’ yolu ile Mağusa Limanı üzerinden Türkiye menşeli firmalar üzerinden pazara sunmak mümkün olacaktır. Burada nihai amaç üreticilerin ve emekçilerin kazanacak olmasıdır.

-Ticarette bütün yolların açık tutulması önemlidir. KKTC özelinde gerek yeşil hat protokolü ile gerekse Mağusa Limanı merkezli ticareti kastettiğimiz mavi hat yolu ile burada hem ihracata katkıda bulunulmalı hem de üreticiler ve emekçiler bu kazancın en büyük paydaşları olmalı.

-Ticarette sınır yoktur. Hellim isminin coğrafi urun olarak tescil edilmesi ile birlikte AB’deki hellim üretimi ve ticareti isim değiştirerek ‘grill cheese’ adı ile devam edecektir”. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75