AB’den Fransa ve İspanya’ya üveyik uyarısı

banner37

Avrupa Birliği Komisyonu, nesli tehlikedeki üveyikleri koruma yönünde adım atmaları için Fransa ve İspanya’ya iki ay süre verdi

banner87
AB’den Fransa ve İspanya’ya üveyik uyarısı
banner90
banner99

ÜVEYİK SAYISI FRANSA VE İSPANYA’DA AZALDI…. Avrupa’daki üveyiklerin yüzde 60’dan fazlası, üveyik avı yapılan bu iki ülkede ürüyor.  Üveyikler 20 yılda Fransa’da yüzde 44, İspanya’da ise yüzde 40 azaldı. Avrupa Komisyonu Fransa’yı ayrıca, yasa dışı avı durdurması için de uyardı.

Mustafa GÜRSEL

Avrupa Birliği Komisyonu, doğada sayıları hızla azalmakta olan üveyikleri korumaları için Fransa ve İspanya’yı uyardı.  Komisyon,  iki üye ülkesinden, “Avrupa Parlamentosu ve Konsey Yabani Kuşların Korunması Direktifi” çerçevesinde adım atmalarını istedi. Komisyon Fransa’yı ayrıca, ökse ve ağ gibi yaşa dışı yöntemlerle av yapılmasını durdurması için de uyardı.

Avrupa Birliği Komisyonu, Fransa ve İspanya’ya üveyikleri koruyacak tedbirleri almaları için iki ay süre tanıdı. AB Komisyonu, iki ülkenin cevabına göre bu konuda kendi kararını verecek.  Fransa ve İspanya’ya tanınan süre bu ay sonu dolacak.

Afrika’dan Avrupa’ya göç eden üveyiklerin yüzde 50’den fazlası İspanya’da, yüzde 10’u da Fransa’da ürüyor. AB Komisyonu, söz konusu ülkelerdeki koruma çalışmalarının bu açıdan çok önemli olduğunu belirtti.

AB Komisyonu,  üveyik sayısının 1996-2016 yıllarını kapsayan 20 yıllık dönemde İspanya’da yüzde 40, Fransa’da ise yüzde 44 azaldığına dikkat çekti. Komisyon, buna rağmen Fransa ve İspanya’nın üveyikleri korumak için adım atmadığını, AB’ın bu konudaki uyarılarına uygun olarak gerekli tedbirleri almadığını vurguladı.

Avrupa Komisyonu Fransa ve İspanya’ya yönelik uyarısında,  üveyik kuşunun geçmişte oldukça yaygın olduğuna,  ancak tarım ve avlanma yüzünden artık neslinin tehlikeye girdiğine işaret etti. AB Komisyonu, üveyiklerin Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) ve Avrupa kırmızı listelerinde  “Vulnerable/Duyarlı, Savunmasız, Doğada Tükenme Tehlikesi Yüksek” olarak gösterildiğini belirtti.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Komisyon, değişik konularda birlik kurallarını ihlal eden üye ülkeleri uyardı ve kurallara uygun tedbirler almaları için süre verdi. AB Komisyonu yaptığı uyarıları basın açıklamasıyla duyurdu. Komisyonun Fransa ve İspanya’ya yönelik uyarısında, üveyik kuşunun “Avrupa Parlamentosu ve Konsey Yabani Kuşların Korunması Direktifi 2009/147/EC” kurallarına göre koruması, bunun için kuşlara yeterli yaşam alanları sağlanması, bu alanların korunması ve yönetilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Komisyon ayrıca, sürdürülebilir avcılığın bu çerçevede yapılması gerektiğini kaydetti.

28 üyeden 10’u üveyik avlıyor

AB Üyesi 28 ülkeden sadece 10’unda; Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Malta, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Avusturya ve Güney Kıbrıs’ta üveyik avı yapılıyor.

Malta’da av referandumu

AB ülkeleri arasında sadece Malta’da baharda da üveyik avlanıyor. Bunun için Malta’da referandum yapılmıştı. Nisan 2015’deki referandumda sonuç yüzde 50.44’e yüzde 49.56 olmuştu.  Bahar avında Maltalı avcıların vurabileceği üveyik sayısı 5 bin olarak sınırlandırıldı. Son 40 yılda Malta’daki üveyik sayısı yaklaşık yüzde 80 azaldı…

Üveyikler için uluslararası plan

Avrupa Komisyonu, üveyikleri kurtarmak amacıyla hazırladığı 2018-2028 yıllarını kapsayan  “Üveyik Eylem Planı” (International Single Species Action Plan for Conservation of the European Turtle Dove) çerçevesinde çalışmalar yapıyor. 142 sayfalık ayrıntılı plan, üveyiklerin yaşadığı AB dışındaki ilgili ülkeleri de kapsıyor ve uluslararası işbirliğiyle yürütülüyor…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75