AB’den KKTC’ye yardım Türkiye sayesinde oldu

banner37

Dünya genelinde ihracat yasağı olduğu için Avrupa Birliği’nin Kuzey Kıbrıs’a tıbbi malzeme yardımı göndermek amacıyla maskeleri, Türkiye’den aldığı öğrenildi

AB’den KKTC’ye yardım  Türkiye sayesinde oldu
banner90
banner99

   Avrupa Birliği’nin (AB), Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı Kıbrıslı Türklere yapacağı 5 milyon Euro'luk tıbbi yardımın 2 buçuk milyon Euro'luk kısmı, Kıbrıs'taki UNDP ile yapılan anlaşma sayesinde hayat buldu.

   Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, AB’den KKTC’ye yapılan yardım Türkiye sayesinde oldu.

   Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında kısa süre önce yaşanan sorunlar sonrası, ülkeler birbirlerinin tıbbi malzemelerine el koydu.

banner134
   AB ülkeleri birbirine yardım edemezken, başka bir ülkeye yardımda bulunacak olması soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

   KKTC’ye ulaştırılan tıbbi malzemelerden biri olan maskelerin ihracı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yasak. Güvenilir kaynağımız, AB’nin malzemeleri başka bir ülkeden alma olasılığı olmadığından, KKTC’ye yardım gönderebilmek için maskeleri Türkiye’den aldığını söyledi.

   Tıbbi malzemelerin, Türkiye’de de ihracatı yasaklı ürünler listesinde yer almasına rağmen, söz konusu KKTC olunca, ülkemizin yasak kapsamı dışında tutulduğunu anlatan kaynağımız, AB’nin söz konusu ürünleri alıp, Türkiye’ye göndermesine olanak sağlandığını belirtti.

   Kaynağımız, AB’nin Kıbrıs Türk toplumuna gönderdiği yardımların Mersin Limanı’ndan çıktığını da kaydetti.

  Türkiye’nin KKTC, İngiltere ve daha birçok ülkeye tıbbi yardım malzemesi hibe ettiği hatırlatıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75