banner6

'AB'den rol için pencere açıldı'

banner37

TC Başbakanı Binali Yıldırım’ın, dün, Atina’da, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile gerçekleştirdiği görüşme Rum basınında da geniş bir şekilde yer aldı.

'AB'den rol için pencere açıldı'
banner99

Kıbrıs Rum basını, TC Başbakanı Binali Yıldırım’ın, Çipras görüşmesinden sonra yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak, Yıldırım’ın, olası bir çözümün yaşayabilir kılınması için gerekli garantilerin sağlanmasında AB’nin rolünü ortaya koyduğunu belirtti.

Politis gazetesi, ilgili haberi “AB’den Role İlişkin Pencere Açıldı-Nihai Sonuç Olmaksızın Yıldırım-Çipras Arasında Üretken Görüşmeler” şeklinde manşetten verirken, haberin ayrıntılarını aktardığı iç sayfada ise “Türkiye’den AB Adımı-Yıldırım’ın, Kıbrıs Sorununun Çözümünün Avrupa Garantilerine Açılımı” başlığıyla verdi.

Gazete, TC Başbakanı Binali Yıldırım’ın, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile gerçekleştirdiği 3 saatlik görüşmenin ardından, Çipras önündeki açıklamalarında AB’nin, Kıbrıs’ın güvenliğini garanti altına alması gerekliliğini kaydettiğini belirtti.

Gazete, Güney Kıbrıs ve Atina’daki diplomatik kaynakların, Başbakan Yıldırım’ın açıklamasını, Türkiye’nin, Kıbrıs sorununda tavizleri ileriye götürmesi amacıyla, Türkiye-AB ilişkiler sürecine ilişkin karşılıkların, ağız yoklanmasındaki (tüketilmesinde), Türk çabası çerçevesinde değerlendirdiğini yazdı.

Alithia gazetesi aynı haberi “Türkiye’nin, Kıbrıs Sorununa Yönelik AB’ye Açılımı” ve “Yıldırım AB’ye Rol Verdi” başlıklarıyla aktarırken, Türkiye ve Yunanistan Başbakanları’nın, dün, Atina’da, 28 Haziran’daki konferansa ilişkin iletişim kanalarını açık tutulması üzerinde anlaştığını belirtti.

Gazete haberinde, TC Başbakanı Binali Yıldırım ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın açıklamalarına da geniş bir şekilde yer verdi.

Alithia gazetesi ayrıca Başbakan Yıldırım’ın, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve  Yeni Demokrasi Başkanı Kiriakos Mitsotakis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ayrıntılarına da yer verdi.

Fileleftheros gazetesi ise “Tek Açıklama İki Yorum” başlığını kullanırken Başbakan Yıldırım’ın AB’nin rolünden bahsetmesinin, bir yandan Türkiye’nin, Kıbrıs sorununda özlü bir rol için AB’ye yönelik açılımı, diğer yandan da Türkiye’nin, Türkiye-AB ilişkilerinde alacağı veya alması mümkün olan karşılıklar temelinde Türkiye’nin küçük bir  değişikliği olarak yorumlanabileceğini de yazdı.

Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak iki başbakanının Atina’da Kıbrıs sorununu ayrıntılı bir şekilde ele aldığını ve tüm boyutlarını görüştüğünü de belirtti.

Haravgi gazetesi ise haberi “Yıldırım: ‘AB’nin Çözüme Müdahalesi’-Çipras: ‘Türkiye Kıbrıs Sorununun Adil Çözümüne Katkı Koymalı’” başlıklarıyla aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104