Aç karnına kahve içmek anksiyete ve yorgunluk sebebi

banner37

Diyetisyen Gültaç Dayı, yapılan bilimsel çalışmalar ile kahvenin birçok faydasının olduğunun belirlendiğini hatırlattı, ancak bir önemli bir hususa da dikkat çekti

Aç karnına kahve içmek anksiyete ve yorgunluk sebebi
banner90
banner8

“GÜNDE 300 MİLİGRAMIN ÜSTÜ ZARARLI”… Diyetisyen Gültaç Dayı, kahvenin aşırı tüketiminin Anemiye (kansızlık)  yol açacağına işaret ederek, günde üç fincanın (300 miligram) üzerinde kahve tüketmenin kadınlarda doğurganlık oranını azalttığına dikkat çekti. Aşırı miktarda kafein tüketiminin yumurtlamayı olumsuz etkilediğini vurgulayan Dayı, kafeinin, kan basıncında ani yükselmelere sebep olabileceğine, bazı hassas bireylerde kalp aritmisini artırabileceğine, düzensiz kalp atışları, kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabileceğine dikkat çekti.

Serap ŞAHİN

Diyetisyen Gültaç Dayı, yapılan bilimsel araştırmalar ile kahvenin birçok faydasının olduğunun belirlendiğini ancak önerilen miktarın üzerinde kahve tüketiminin de zararları olacağı uyarısında bulundu.


Sabahları aç karnına içilen kahvenin yarardan çok zararının olduğunu vurgulayan Dayı, mide ve bağırsak problemlerine yol açabildiği gibi yüksek dozdaki kafeinin anksiyete ve yorgunluğa neden olacağına işaret etti.


Kahvenin her çeşidinde bulunan kafeinin yeterli ölçüde alındığında bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, parkinson hastalığını önlediğini, diyabet riskini %7 oranında azalttığını ifade eden Dayı, 300 miligramın geçildiği durumlarda ise zararları olacağının altını çizdi.

 

“Bağışıklık sistemini güçlendiriyor”


Kahvenin metabolizmayı hızlandırdığını ve az da olsa yağ yakımını desteklediğine işaret eden Diyetisyen Gültaç Dayı, özellikle egzersizden yarım saat önce kahve içmenin yağ yakımına yardımcı olduğunu söyledi.


Antioksidan özelliği nedeniyle kahvenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, mutluluk hormonlarından biri olan dopaminin salgılanmasını uyararak kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olduğuna dikkat çeken Dayı, “Kahvenin içindeki kafein maddesi adrenalin ve nöradrenalin hormonlarının salınımını uyararak, zihnin açılmasında, daha iyi düşünmede ve adapte olmada yardımcı olur” dedi.


Yapılan bilimsel çalışmalara göre günlük 3 fincan kahve tüketen bireylerde, karaciğer kanseri riskinin daha az olduğunu vurgulayan Dayı, yine bilimsel çalışmalara göre kahve tüketiminin tip 2 diyabet riskini azalttığını ve bir fincan kahve tüketiminin ortalama %7 oranında diyabet riskini azalttığını kaydetti.

“Parkinson hastalığını önlüyor”

banner134

Günde bir fincan kahvenin, meme kanseri, baş ve boyun kanserini önleyici etkilerinin olduğunun bilimsel çalışmalarla ortaya koyulduğuna işaret eden Dayı, yapılan pek çok çalışmada parkinson hastalığı gibi hastalıkların önlenmesi ya da geciktirilmesinde de kahvenin öneminin vurgulandığına dikkat çekti.


Kahvenin, yaşlı bireylerin daha hızlı düşünmesini sağladığını ve hatırlama yeteneğinin artmasına yardımcı olduğunu belirten Dayı, “Araştırmalara göre ise günde üç fincan kahve tüketmenin alzheimer hastalığı gelişim riskini %60 oranında azalttığı bulunmuştur” dedi.


Günlük alınan kafein miktarının 300 miligramı geçmemesi gereğine işaret eden Diyetisyen Gültaç Dayı, “Bu nedenle üç kupadan fazla kahve tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Buna ek olarak kahve dışında diğer kaynaklardan da alınacak olan kafein de düşünülerek kahve içimi sınırlandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Üç fincandan fazla kahve içmek doğurganlığı azaltıyor”


Dayı, kafeinin güçlü uyarıcı maddelerden biri olduğuna işaret ederek, “Uyarıcı maddeler vücutta bağımlılık yapar ve kahve içmediğinde kendini daha kötü ve mutsuz hissetmene yol açar. İçerisindeki kafein demir mineralinin emilimini olumsuz yönde etkiler. Aşırı tüketimi anemiye (kansızlık)  yol açar” ifadelerini kullandı.


Yapılan birçok çalışmada, günde üç fincanın üzerinde kahve tüketmenin kadınlarda doğurganlık oranını azalttığına dikkat çeken Dayı, aşırı miktarda kafein tüketiminin yumurtlamayı olumsuz etkilediğini vurguladı.


Kafeinin, kan basıncında ani yükselmelere sebep olabileceğine işaret eden Dayı, bazı hassas bireylerde kalp aritmisini artırabileceğini, düzensiz kalp atışları, kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini vurguladı.


Kahvenin iyi bir diüretik olduğunu ifade eden Gültaç Dayı, “Bu yüzden de vücutta su kaybına neden olur. Fazla kahve içenlerin o oranda fazla su içmeye özen göstermeleri gerekmektedir” dedi.

“Aç karnına kahve içmek mide ve bağırsak problemlerine yol açıyor”


Sabahları aç karnına içilen kahvenin yarardan çok zararı olduğunu vurgulayan Dayı, “Mide ve bağırsak problemlerine yol açabilir” dedi.


Midenin salgıladığı asitler sayesinde yenilen besinlerin sindirilebildiğine işaret eden Dayı, “Kahvaltı etmeden başladığınız bir günde midenizin salgıladığı asitlerin parçalayacağı yiyecekler de olmuyor. Bu nedenle aç karnına içilen kahve direk olarak midenizin dengesini değiştiriyor. Midede yanma, hazımsızlık ve bağırsak irritasyonu olasılığını artırıyor” ifadelerini kullandı.


Sabahları aç karnına kahve içmenin iştah kaybına da neden olduğunu belirten Dayı, “Kilo kaybetmek isteyenlerin kulağına hoş gelebilir. Ancak günlük hayatın koşuşturması içerisinde hayatın ritmine ayak uydurmak, işlerinizi gerektiği gibi tamamlamak için belirli bir enerjiye ihtiyacınız vardır. Kahvenin verdiği enerji sizi geçici olarak iyi hissettirecektir. Bu nedenle kahvaltı yaptıktan sonra kahve içmeye özen gösteriniz” dedi.


Dayı, vücuda az miktarda kafein girdiğinde ilk zamanlar mutlu ve huzurlu hissedildiğini ancak sabah aç karnına sürekli alınan ve yüksek dozdaki kafeinin anksiyete ve yorgunluğa neden olabildiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75