banner6

“Açarsam yanarım” dedi, et dolu poşetler kayboldu

banner37

“Açarsam yanarım” dedi, et dolu poşetler kayboldu
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Metehan Sınır Kapısı’nı kullanarak Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçmek istediği sırada aracının içinde etlerin bulunduğu poşetler tespit edilen ancak etleri gümrüğe bildirmeden olay yerinden kaçan zanlı A.K., yarım saat sonra yine aynı sınır kapısında tespit edilerek tutuklandı ve dün mahkeme huzuruna çıkarılarak hakkında 3 gün tutukluluk emri alındı.

   Zanlı A.K.’yi dün mahkemeye çıkaran polis, önceki akşam Metehan Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yapmak isteyen zanlının muhaceret işleminde sorun çıktığını, arama yapılmak üzere aracının yanına gidildiğinde “açarsam yanarım” diyerek aracını açmayı kabul etmeyerek Güney Kıbrıs’a geri döndüğünü, ancak bu sırada gümrük memurunun araç koltuğu üzerindeki poşetlerde et olduğunu gördüğünü anlattı. Zanlının daha sonra yeniden aracıyla Metehan Sınır Kapısı’na geldiğini fakat söz konusu et poşetlerinin araçta olmadığını belirten polis, meseleyle ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Hüseyin Ergüleç, zanlı A.K.’nin “Gümrüksüz mal tasarrufu” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

   Ergüleç, zanlının 26 Mart 2022 tarihinde, saat 19.35 raddelerinde, Metehan Sınır Kapısı’nda, yönetiminde bulunan NA 872 plakalı aracı ile Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a giriş yapmak istediğini belirterek, bu esnada giriş-çıkış işlemlerinde problem yaşanmasından dolayı giriş kabininde görevli sivil hizmet görevlisi tarafından zanlının, aracını karakol kabini önüne çekmesi yönünde uyarıldığını kaydetti.

   Zanlının söz konusu yerde durmayıp aracıyla giriş kapısının ilerisinde bulunan toprak alana kadar gidip durduğunu ve yaya olarak giriş kabinine geldiğini dile getiren Ergüleç, zanlıya aracının aranacağının bildirilmesinin ardından aracın yanına gidildiğini ancak zanlının aracını açmayıp kontrolün yapılmasına engel olduğunu ifade etti.

   Ergüleç, zanlının “Aracı açamam, yanarım!” dediği sırada gümrük memurunun fener ile aracın içini kontrol ettiğini ve yapılan kontrolde aracın ön sol yolcu koltuğu ile arka koltuğu üzerinde poşetlerin tespit edildiğine işaret ederek, açık olan bir poşetin içerisinde ise et olduğunun anlaşıldığını anlattı.

   Zanlının söz konusu etleri gümrüğe bildirmeden aracına binerek Güney Kıbrıs’a kaçtığına dikkat çeken Ergüleç, yaklaşık yarım saat sonra ise tekrar Metehan Giriş Kapısı’na geldiğini ancak araçta yapılan kontrolde poşetlerin bulunmadığının tespit edildiğini söyledi.

   Ergüleç, zanlının gönüllü ifade vermediğini ancak yürütülen soruşturma kapsamında aracında poşet olmadığı beyanında bulunduğunu belirterek, zanlının derdest emri gereği tutuklandığını vurguladı.

   Soruşturmanın henüz yeni başladığını, aranmakta olan emarelerin, incelenecek kamera görüntülerinin ve meseleyle bağlantısı olan şahısların söz konusu olduğunu dile getiren Ergüleç, serbest kalması durumunda soruşturmaya olumsuz etki etme ihtimali bulunan zanlının aleyhine 3 gün tutukluluk emri talep etti.

   Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Jale Dizdarlı Ergüden, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına istenilen tutukluluk emrini verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110