Açık Pazar’da renk cümbüşü yaşanıyor

banner37

Lefkoşa Otobüs Terminali’nde pazar günleri kurulan Açık Pazar’da satışa sunulan yaz sebze ve meyveleri hem renkleri hem de düşük fiyatları ile halkı cezbediyor

Açık Pazar’da renk cümbüşü yaşanıyor
banner8

ESNAF, SICAKLARDAN ŞİKAYETÇİ… Açık Pazar esnafı, bir türlü bitirilemeyen Lefkoşa Açık Pazar yerinin artık tamamlanmasını istiyor. Sıcaklar nedeniyle sebze ve meyvelerin çabuk bozulduğunu belirten Pazar esnafı, “bozulmasınlar diye fiyat düşürmek zorunda kalıyoruz ve zarar ediyoruz” diye dert yandı.

Hüseyin PEKÜN

   Lefkoşa Otobüs Terminali’nde her Pazar kurulan Açık Pazar’da adeta renk cümbüşü yaşanıyor. Rengarenk yaz sebze ve meyveleri hem görüntüleri hem de market ve manavlara göre daha düşük fiyatlarıyla halkı cezbediyor.

   Lefkoşa Otobüs Terminali’nde kurulan pazar yerinde, dün de yaz mevsiminin sevilen meyve ve sebzeleri tezgâhlarda uygun fiyatlarla yerini buldu.

   Vatandaş, taze ve ucuz sebze-meyve alabildiği için mutlu olurken, Açık Pazar esnafı ise, Lefkoşa Açık Pazar yerinin biran önce bitirilmesini istedi.

   Sıcak havalardan dolayı tezgahlardaki sebze ve meyvelerin fazla dayanmadığını, bu nedenle de ürünler bozulmadan satabilmek için fiyatını düşürmek zorunda kaldıklarını anlatan Pazar esnafı, “bu kez de zarar ediyoruz” diye dert yandı.

   Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Açık Pazar’ın yeni ve kalıcı yerini biran önce tamamlamasını beklediklerini belirten esnaf, “hem biz, hem halk yazda sıcaktan, kışta soğuktan kurtulsun, hem de terminali artık daha fazla işgal etmeyelim” diye konuştu.

Fiyatlar uygun

   Pazarda her bütçeye göre sebze, meyve, hellim, ekmek, zeytin, kuru baklagil, ağaç fidanı ve sebze meyve fidelerinden tutun da hırdavat malzemesine, konfeksiyon ürünlerine kadar hemen her şey mevcut.

   Marketlerde taze fındık 35 ile 45 TL’den satılırken, pazarda taze fındığın fiyatı 18 TL ile 25 TL kilosu olarak satılıyor.

   Kırmızı tatlı biber marketlerde 10 TL ile 15 TL arasında farklılık gösterirken, pazarda kırmızı tatlı biberin kilosu 3 TL ile 7 TL arasında değişiyor.

   Marketlerde kirazın kilosu 25 TL ile 35 TL arası satılırken, pazardaki fiyatı 5 kiloluk kasası ile 10 TL’den satılıyor.

   Kısa süre önce cep yakan bamya 25 TL’den 10 TL ile 7 TL arasında satılırken, asma yaprağı hâlâ 40 TL’den satılıyor.

   Tezgâhlarda 1 aydır yerini alan taze börülcenin kilosu 30 TL’den satılırken şimdi 2 kilosu 25 TL’ye düşmüş durumda. İçli börülcenin kilosu ise 10 TL’den satılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108