banner6

Acil servisler meşgul edilmemeli!

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Birtan, poliklinik hastası olmalarına rağmen acil servise başvurarak tedavi almaya çalışan hastalar olduğuna dikkat çekti:

Acil servisler meşgul edilmemeli!
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

ÖNCELİK ACİL VAKALARIN…

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Birtan, acil serviste, trafik kazasından ötürü iç kanamalı ya da travmalı hastalar varken, enfeksiyonu ya da öksürüğü olan hastalara bakılamayacağını ifade etti. Birtan, ciddi sıkıntısı olmayan hastaların acil servisleri meşgul etmemeleri için randevu alarak sağlık hizmetini polikliniklerden almaları gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

DİĞER VAKALARA DA BAKILIYOR…

Acil servislere ciddi vakalar gelmediği zamanlarda boğaz enfeksiyonu ve öksürük gibi durumlarda acile müracaat eden vakalara da bugüne kadar bakıldığını ve bakılmaya da devam edileceğine işaret eden Hasan Birtan, “Randevu sisteminde uzun süren randevular olabilir. Ülke genelinde de nüfusa bağlı bir yoğunluk var. Bu da hastaneye yansıdığında, sıralar ötelenebiliyor” vurgusu yaptı.

Trafik kazası yaralanmaları ya da kalp krizi ve travma gibi önemli ve acil müdahale gerektiren hayati konularda ilk müdahaleyi yapması gereken acil servisler, ne yazık ki çoğu zaman poliklinik hastalarının başvurularıyla dolup taşıyor.

Buna bağlı trafik kazası, düşme ve yaralanma gibi durumlarda acil servislere başvuran ‘acil vakaların’ ihtiyaç duyulan tıbbi bakıma gecikmeksizin ulaşmalarını sağlamak da zorlaşıyor.

Sağlık hizmeti almak için polikliniklere başvurması gereken hastaların birçoğunun bu ayrımı fark etmediği gibi randevu alamadığı ya da randevu gününü bekleyemediği için acil servislere başvurması, acil servislerde gereksiz yoğunluğa neden olurken, doktorlarla hastaları karşı karşıya getiriyor.

Gazetemizi arayarak şikayette bulunan bir vatandaş, önceki gece Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne başvurduklarını ve 1.5 saat bekletildikten sonra bir görevlinin çıkıp “Boğaz enfeksiyonlarına bakmıyoruz, polikliniklere müracaat edin ” dediğini söyleyerek, “Hiç olmazsa en başından söyleselerdi ya da girişe bilgilendirici bir yazı koysalardı” şeklinde tepki gösterdi.

Konu ile ilgili, KIBRIS’a konuşan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Birtan, önceki gece iki farklı bölgede trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalara bağlı, acilde ciddi bir sıkışıklık olduğunu söyledi. Birtan, acil durumu olmayan, enfeksiyona ya da öksürüğe bağlı acile gelen hastaların poliklinik servisine başvurmaları gerektiğini vurguladı.

“Sağlık hizmetini acilde almaya çalışan

vatandaşlar, acili yoğunlaştırıyor”

Hasan Birtan, “Özellikle işçi olarak çalışan hastalar, iş sonrası poliklinik hastası olmalarına rağmen acil servise başvurarak tedavi almaya çalışıyorlar” diyerek, bu noktada acil servislerde çok büyük sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Bu nedenle acil servislerde yoğunluk oluşmaya başladığını ve gerçekten acil vakaların uzun süre beklemek zorunda kaldığına dikkat çeken Birtan, doktorların yaşadığı en büyük sıkıntının da bu olduğunu söyledi.

Birtan, “Son zamanlarda acildeki yoğunluklar bundan kaynaklı. Biz bunu vatandaşa ya bir şekilde anlatamadık, ya da onlar bu konuda ısrar ediyorlar” vurgusu yaparak, sağlık hizmetini acilde almaya çalışan vatandaşların acili yoğunlaştırdığına işaret etti.

Önceki gece iki farklı bölgede trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalara bağlı, acilde ciddi bir sıkışıklık olduğunu açıklayan Birtan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir trafik kazasında 6 kişi geldi. Bundan dolayı acildeki hastalar uzun süre bekletildi.

Doktorlar, acil hastalara bakmakla yükümlü olduğu için önceki gün acile gelen hastaları ikaz etmeye çalıştıkları nokta buydu; hastalara bakılmayacak anlamında değildi.

Acil durumu olmayan, enfeksiyona ya da öksürüğe bağlı, acile gelen hastaların poliklinik servisine başvurmaları gerektiğini ifade etmeye çalıştılar.

Ciddi sıkıntısı olmayan hastaların randevu alarak polikliniklerde tedavi almaları ve acili meşgul etmemelerini sağlamak lazım. Bunu zaman içinde anlatmaya devam edeceğiz.”

Birtan, sıkıntı yaşayan hastaların başhekimliğe veya hastane idaresine başvurmalarını beklediklerini anlatarak, “Önceki gece acilde yaşanan olağanüstü bir durumdu. İçeride trafik kazasından ötürü iç kanamalı ya da travmalı hastalar varken, öksürüğü olan hastalara bakamayız” dedi.

Acil servislere ciddi vakalar gelmediği zamanlarda boğaz enfeksiyonu, öksürük gibi durumlarda acile müracaat eden vakalara da bugüne kadar bakıldığını ve bakılmaya da devam edileceğine işaret eden Birtan, “Randevu sisteminde uzun süren randevular olabilir. Ülke genelinde de nüfusa bağlı bir yoğunluk var. Bu da hastaneye yansıdığında, sıralar ötelenebiliyor” vurgusu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104