banner6

Acil Servis'teki çile ne zaman bitecek?

banner37

Özellikle hafta sonu ile akşam 18.00 ile 23.00 saatleri arasında oluşan aşırı yoğunluk nedeniyle, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde insanlar adeta eziyet yaşıyor, yoğunluktan 40 dakika sıra bekleyen dahi oluyor

Acil Servis'teki çile  ne zaman bitecek?
banner151

Mehmet KARA

KIBRIS Gazetesi’nde yayımlanan “Acile ‘acil müdahale’ şart!”, “Acil Servis’te sıra çilesi” ve “Acil servis ‘poliklinik’ gibi” başlıklı haberlerle gündeme gelen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde bilindik manzaralar yaşanmaya devam ediyor.

Özellikle hafta sonu ile akşam 18.00 ile 23.00 saatleri arasında oluşan aşırı yoğunluk nedeniyle hastanenin acil servisinde adeta eziyet yaşanıyor. Yoğunluk hem çalışanları hem de hastaları perişan ediyor.

Acil servise aşırı hasta yığılması, hekim sayısındaki yetersizlik, sağlık personeli eksikliği, akşam saatlerinde polikliniğin kapalı olması ve bazı hastaların acil servisi poliklinik gibi kullanması nedeniyle yoğunluk arttıkça artıyor.

Bazı günler onlarca hastanın başvurduğu acil serviste, yoğunluk nedeniyle 40 dakika sıra bekleyen dahi oluyor.

Sağlık Bakan’ına ‘Acil’ çağrı

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, Türkiye’deki acil servislerde yaşanan yoğunluğun azaltılması için devlet hastanelerinde bazı poliklinik hizmetlerinin saat 23.00’e kadar uzatıldığını, bu ya da benzeri bir sistemin ülkemizdeki tüm devlet hastanelerinin acil servislerinde hayata geçirilmesini istedi.

Göreve yeni başlayan Sağlık Bakanı Filiz Besim’e çağrıda bulunan vatandaşlar,  “Acil servisteki çile ne zaman bitecek?” diye sordu, Bakanın vakit kaybetmeden acil servise el atmasını istedi.

Vatandaşlar, kaza ve vakaların gelmesiyle acil servisin tamamen kilitlendiğine de dikkat çekti.

Randevu sistemi, yoğunluğu artırdı mı?

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi polikliniklerindeki randevu sistemini eleştiren bir vatandaş, “Randevu almak istiyorum ancak yoğunluktan dolayı bir hafta ya da daha uzun bir süre sonraya randevu alabiliyorum. Acılarım randevu gününe kadar dayanılmaz boyuta ulaştığı için acil servise gitmek zorunda kalıyorum. Benim durumumda olan, bu ve bunun gibi birçok örnek var. Yığılmaların nedenlerinden biri de bu…” iddiasında bulundu.

Başka bir vatandaş ise ayağının kırık olduğunu ve yoğunluk nedeniyle dakikalar sonra kendisine sıra geldiğini kaydederek sistemin değişmesi gerektiğini söyledi.

Gündüzleri çalıştığını, izin alamadığı için eşini ve çocuklarını polikliniğe götüremediğini kaydeden bir başka vatandaş ise, “Mecbur kaldığımız için akşam saatlerinde acile başvuruyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 08:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110