Açız, aç!

banner37

Devrimci Genel-İş Sendikası, Büyükkonuk Belediyesi’nde yaşanan mali ve yönetsel kriz nedeniyle, 3 saatlik uyarı grevi yaptı. KIBRIS’a konuşan çalışanlar, dört aydır maaş alamadıklarını belirterek isyan etti:

Açız, aç!
banner90
banner99

“ÇOCUKLARIMIZIN YÜZÜNE BAKAMIYORUZ”… Aylardır maaş alamayan Büyükkonuk Belediyesi çalışanlarının artık dayanacak gücü kalmadı. Belediye çalışanlarının, kasım, aralık, 13. maaş, ocak maaşı ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklı sosyal haklar olmak üzere 2 milyon TL alacağı var, bu rakama önümüzdeki günlerde şubat maaşı miktarı olan 270 bin TL daha eklenecek. KIBRIS’a konuşan çalışanlar, “Açız, aç. Eve ekmek götüremiyoruz. Çocuklarımızın yüzüne bakamıyoruz. Harçlık isteyecekler diye evden erkenden kaçıyoruz” dedi.

GEREKİRSE SÜRESİZ GREVE GİDİLECEK… Devrimci Genel-İş Sendikası, mali ve yönetsel kriz yaşandığı gerekçesiyle Büyükkonuk Belediyesi’nde 3 saatlik uyarı grevi yaptı. Sendika Başkanı Ömer Naşit, fedakarlık sürecini tükettiklerini belirterek, “Artık sokaktan başka çarenin kalmadığını söylüyoruz. Sorunlara duyarsız kalındığı takdirde gerekirse süresiz greve gidilecek” dedi. Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu da Sayıştay’ın denetimlerini sürdürdüğünü ifade ederek mali sorunların giderilmesi için gereken çabayı ortaya koyduğunu söyledi.

Ayşe BULUT

Büyükkonuk Belediyesi’nde yaşanan mali kriz nedeniyle belediye personeli, aylardır maaş alamıyor.

Belediye çalışanlarının, kasım, aralık, 13. maaş, ocak maaşı ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklı sosyal haklar olmak üzere 2 milyon TL alacağı var, bu rakama önümüzdeki günlerde şubat maaşı miktarı olan 270 bin TL daha eklenecek.

Devrimci Genel-İş Sendikası, mali ve yönetsel kriz yaşandığı gerekçesiyle Büyükkonuk Belediyesi’nde 3 saatlik uyarı grevi yaptı.

Aylardır maaş alamayan, sosyal hakları yatırılmayan çalışanlar, resmen isyan etti…

KIBRIS’a konuşan çalışanlar, “Açız, aç. Eve ekmek götüremiyoruz. Çocuklarımızın yüzüne bakamıyoruz. Harçlık isteyecekler diye evden erkenden kaçıyoruz” dedi.

Bankalara olan kredilerini ödeyemediklerini ifade eden çalışanlar, devletin kendilerine sahip çıkmasını istedi.

Çalışanlar uyarı grevinde, “Umutlar tükendi Sennaroğlu istifa”, “Yolsuzluklar dillere destan oldu”, “The End” ve “Sanal alemden bıktık yeter artık istifa” yazılı pankartlar açarak Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nu istifaya davet etti.
 

Naşit: Artık sokaktan başka çare yok 
 

Devrimci Genel-İş Sendikası Başkanı Ömer Naşit yaptığı yazılı açıklamada, Büyükkonuk Belediyesi’nde 2018 Kasım ayında başlayan ekonomik zorluklarla ilgili sürecin bugün artık tıkanma noktasına geldiğini ileri sürdü.
   Naşit, 2018 yılının sonlarında maaş ödemesinde gecikme ile başlayan süreçte personelin tümünün rızası ile 2019 yılında çalışanların yüzde 40’a denk gelen fedakarlıkta bulunduğunu belirterek, bu dönemde belediyenin hesapları şeffaf bir biçimde sendikaya sunmasının protokolde yer almasına karşın hesapların sendikanın bilgisine getirilmediğini ifade etti.
   Naşit, temmuz- ağustos aylarında yeniden mali anlamda tıkanan belediyede 7 günlük bir grev süreci sonunda 1 bayramlığın ve maaşların ödenmesi, buna ilaveten muhasebeye personelin de güven duyacağı ortak bir ismin hesapları kontrol etme yetkisi ile getirilmesi konusunda uzlaşıya varıldığını kaydetti.
   Naşit, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
   “Tüm bu uzlaşı, iyi niyet, fedakarlık süreçlerini sendikamızın tükettiğini belirtmek isterim. Gelinen noktada bugün itibari ile personelin kasım, aralık, 13. maaş, ocak maaşı ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklı sosyal haklar olmak üzere 2 milyon TL alacağı bulunmaktadır.
   Bu miktarın üzerine önümüzdeki günlerde şubat maaşı miktarı olan 270 bin TL’nin ekleneceğini de belirtmek isterim. Belediye yönetimine hem personelin hem vatandaşın hem de belediye meclis üyelerinin güveni kalmamıştır. Bugün Büyükkonuk Belediyesi sadece mali anlamda değil yönetsel anlamda da ciddi bir kriz yaşamaktadır. Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi’nin karşılıklı güven olgusunu kaybetmesi hasebi ile belediye bütçesi de Belediye Meclisi’nden onay almamıştır. Çalışanlarımız adına sorunlarını çözecek en ufak bir ışığın ortada kalmadığını gördüğümüz bu günde 3 saatlik uyarı grevi ile artık sokaktan başka çarenin kalmadığını söylüyoruz.”
   Naşit, doğru bir yönetim ve gelir gider dengesini koruyabilen, sıkı mali bir yol haritası ile Büyükkonuk Belediyesi’nin yeniden ayağa kalkabilecek potansiyeli olduğunu belirterek, “Bu noktada başta Çalışma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve ilgili tüm tarafların bir arada bulunacağı ve tüm rakamların şeffaf bir şekilde ortaya konacağı bir masada Büyükkonuk Belediyesi’nin girdiği krizden çıkarmak ve tabiri caizse gemiyi yeniden yüzdürmek adına tüm paydaşları göreve çağırıyoruz.”dedi.
   Naşit, kamuoyunun Büyükkonuk Belediyesi’ni ciddi ciddi tartıştığı bu günlerde UBP-HP hükümetinin konuya kulaklarını tıkadığını ve herhangi bir girişimde bulunmadığını iddia ederek, sorunlarına duyarsız kalındığı takdirde gerekirse süresiz greve gidebileceklerini açıkladı.

Asım: Başkan belgeleri vermiyor

banner134
Büyükkonuk Belediyesi Meclis Üyesi Yüksel Asım, aylardır başkandan istedikleri belgeler olduğunu belirterek fatura karşılığı Belediyeler Birliği’nden alınan avanslar, belediye kasasına giren para miktarıyla ilgili detay istediklerini ancak kendilerine sunulmadığını belirtti.

Asım, bütçe konusunda ikna olmaları halinde onaylayabileceklerini ifade ederek, “Ayağını yorganına göre uzatmazsan, 3 alır 15 harcarsan günün sonunda çalışanlar 3 ay 5 ay maaşlarını alamaz duruma gelir. Çalışanlar çocuklarına harçlık veremeyecek durumda. Üniversitelerde çocuk okutan arkadaşlar çocuklarının okulunu dondurdu. Yani durum felaket” dedi.
 

Sennaroğlu: Bütçe onaylanırsa

maaşları ödeyebiliriz

Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu da gelir ve gider hesaplarını detaylı bir şekilde gereken mercilere ilettiklerini kaydederek Sayıştay’ın denetimlerini sürdürdüğünü söyledi.

Olayın siyasete dönüştürülmeye çalışıldığını iddia eden Sennaroğlu, 2020 bütçesinin meclis üyelerince görüşüldüğünü, hiçbir maddeye karşı çıkılmadığını ve itiraz edilmediği halde bu bütçenin reddedildiğini  belirtti.

Bütçenin geçmesi halinde sorunların ortadan kalkacağını ve yaklaşık 524 bin TL’nin belediye bütçesine gireceğini söyleyen Sennaroğlu, bu parayla çalışanların maaşlarının ödenebileceğini dile getirdi.

Sennaroğlu, mali sorunların giderilmesi için gereken çabayı ortaya koyduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ile Başbakanlık yetkilileriyle de görüşeceğini belirterek, bazı belediye meclis üyelerinin bütçeyi onaylamayarak sorunu çıkmaza sürüklediğini sözlerine ekledi.
 

Belediye çalışanları ne dedi?
 

Ahmet Dursun:
  “Büyükkonuk Belediyesi olarak ekonomik krizin içerisindeyiz. Devletin kayıtsız ve duyarsız kalmasına isyan ediyorum. Sadece Büyükkonuk Belediyesi değil birçok belediyede sıkıntı olmasına rağmen yönetmeye talip olan insanların bu problemleri görmezden gelmesi çok trajikomik bir olay. Bankalara kredilerimizi ödeyemez, evimize ekmek götüremez olduk. Herhangi bir güvencemiz yok. 60 kişiye yakın çalışanız, herkesin çoluk çocuğu var. Bu 250- 300 kişiyi etkileyen bir olay. Çalışanlar olarak bulunduğumuz dar boğazdan devlet kanalıyla bir çıkış yolu bulunmasını istiyoruz. Bu yaptığımız olay sesimizin Lefkoşa’ya duyulması içindir”.

 

Erhan Cihangir:
   “Ekim ayı maaşını aldıktan sonra maaş alamadık. Bu güne kadar 3 maaş ve 13’üncü maaşımız, 2019 Ocak, Şubat, Mart maaşlarımızdan yüzde 50 feragat ettik ve yine sonuç alamadık. 11 ay boyunca sigortalarımızı eksik yatırdılar. Şikayetçi olduk. 2019 Mayıs’tan kasıma kadar evraklarımızı sahtelediler. O yetmezmiş gibi maaş da almıyoruz. Devletten destek bekliyoruz. Devlet bizi görmemezlikten gelmemeli”.

 

Serkan Yılmaz:
   “Başkanım artık bize bir bakın… Paraları yediniz, 4 aydır evimize ekmek götüremiyoruz. Açız başkan aç. Bu işi yapamıyorsanız bu işi bırakın, istifa edin. Bizim çocuklarımız evde aç. Artık dayanacak gücümüz kalmadı”.

 

Mehmetali Dağal:
   “Sıkıntılarımızı burada söylemek olmaz eve gelip buzdolabını göreceksiniz. Buzdolabında hiç bir şey yok. Buz gibi tertemiz. Yaz aylarında karavanlardan kazandığımız paraların hesabını versin, 100 bin TL kayıp para var bunların açıklamasını yapsın. Biz ona oy verdik peşinde koşturduk ve bugün de istifasını istiyoruz”.

 

İbrahim Şaymaz:
   “Yaklaşık bir buçuk senedir düzenli maaş alamıyoruz. Belediye başkanı bizlere sürekli yalan söylüyor. Mali sıkıntıdan kurtulacağını, bizi düze çıkaracağını ‘bir ay size maaş veremezsem mandırama geri gideceğim’ dedi ama maalesef ne gidiyor ne de maaşımızı veriyor. Çocuklarımıza ekmek götüremiyoruz. Çocuklarımızın yüzüne bakamıyoruz. Çocuklar sabah okula giderken harçlık isteyecek diye erkenden evden kaçıyoruz. O duruma geldik artık”.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75