banner6

Açlık grevi sırasında ailelerle eylem

banner37

CAS şirketinin tasfiye edilmesinden sonra süresiz açlık grevine başlayan çalışanlar, dün Ercan Havaalanı’nda aileleriyle birlikte gerçekleştirdikleri eylemde zaman zaman arbede yaşandı

Açlık grevi sırasında ailelerle eylem
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Cyprus Airport Services (CAS) şirketinin tasfiye edilmesinden sonra süresiz açlık grevine başlayan CAS çalışanları, dün Ercan Havaalanı’nda aileleriyle birlikte eylem yaptı.

CAS çalışanlarının dün dördüncü günü tamamlanan açlık grevlerinde yine fenalaşıp hastaneye kaldırılanlar oldu.

Geçtiğimiz günlerde açlık grevi yaptığı için fenalaşan Mehmet Ceylan, dün eylem alanında yine fenalaştı ve ambulansla Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Yoğum Bakım Servisi’ne kaldırıldı. Ceylan’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Eylem alanında Mehmet Ceylan’ın yanı sıra Ahmet Acı, Mustafa Dayanıklı ve Neriman Yahya’nın da fenalık geçirerek hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

CAS çalışanları ile onlara destek olmaya gelen aileler, “Adeta insanlık dramı yaşıyoruz” diyerek feryat etti.

KIBRIS’a konuşan CAS çalışanları, “Özelleştirme kapsamında biz de devlete girmek istiyoruz. Biz devletin şirketinden atılıp özel bir şirkete gitmek istemiyoruz. Daha önce KTHY ve ETİ’ye ne uygulandıysa, bize de aynısı uygulansın. Devlete 400 kişinin istihdam edileceği söyleniyor. Madem devlete o kadar kişi alınacak, bunların 133’ü bizden olsun. Biz bu ülkeye fazla değiliz” ifadelerini kullandı.

Eylemde “Direne direne kazanacağız”, “Birlik mücadele dayanışma”, “Hükümet istifa”, “Susma, sustukça sıra sana gelecek”, “ İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “CAS devlettir, devlet kalacak” sloganları atıldı.

Eylem sırasında kısa süreli gerginlik yaşandı

CAS çalışanları ile onlara destek veren ailelerin düzenlediği eylem sırasında polis ile eylemciler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Ercan Havaalanı’nın içerisinde bulunan CAS hizmet binasına doğru yürümek isteyen eylemciler, polisin dur ihtarına uymayarak havaalanının içerisine girdi ve hizmet binasına vardıklarında orada oturma eylemi gerçekleştirdi.

KIBRIS’a konuşan CAS çalışanları, “Özelleştirme kapsamında biz de devlete girmek istiyoruz. Biz devletin şirketinden atılıp özel bir şirkete gitmek istemiyoruz. Daha önce KTHY ve ETİ’ye ye ne uygulandıysa, bize de aynısı uygulansın. Devlete 400 kişinin istihdam edileceği söyleniyor. Madem devlete o kadar kişi alınacak, bunların 133’ü bizden olsun. Biz bu ülkeye fazla değiliz” ifadelerini kullandı.

Eylemciler, bugün Başbakanla bir araya gelecek

CAS çalışanlarının bugün beşinci gününe giren açlık grevinde çalışanlar, aileleri ile birlikte bugün Başbakanlığa gidecek.

Başbakan Tufan Erhürman ile bugün saat 10.00’da bir araya gelecek olan eylemciler, Başbakanla yapılan görüşmenin ardından olumlu bir sonuç çıkmazsa mücadelelerine kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.

“Gerekirse ölene kadar açlık grevine devam edeceğiz” diyen CAS çalışanları, hiç kimsenin kendilerini yıldıramayacağına vurgu yaptı.

KTTB ile HAK-SEN’den eylemcilere destek

Öte yandan Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) ile Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), dün Ercan Havaalanı’nda açlık grevi yapan CAS çalışanlarını ziyaret etti. KTTB yetkilileri ziyarette, eylemcileri muayene ederek durumlarını değerlendirdi ve açlık grevi süreci ile ilgili bilgi verdi.
   KTTB yetkilileri, eylemcilere, açlık grevi süresince beyin hasarı, böbrek yetmezliği gibi hayatı tehdit edebilecek sorunların gelişmemesi için alınması gereken bazal sıvı, elektrolit ve vitamin desteğinin sağlanması amacı ile hazırladıkları solüsyonları verdi.
 

Erhürman: 133 kişinin devlete istihdam edilmesi mümkün değil

Öğle sıralarında havaalanına giderek, eylemcilerle bir araya gelen Başbakan Tufan Erhürman, eylemcilere seslenerek, “Bu açlık grevinden vazgeçin ama eyleminize devam edin” dedi.

CAS’ta çalışan 133 kişinin devlete istihdam edilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Erhürman, “133 çalışanın devlete girmesi, hem devletin istihdam politikası, hem de devlete girmek isteyenler başka kişiler açısından çok ciddi bir tartışma yaratır. Ben size daha önce söz verdiğim her şeyi yaptım. Bu nedenle de tutacağımdan emin olmadığım bir sözü size vermem. Yani sizi kamuya alacağız dememiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erhürman, gelecek sene devlete istihdam edilecek olan 400 kontenjana CAS’ta çalışan 133 kişiyi eklemenin siyasi bir karar olmadığını söyleyen Erhürman, “Bu devletin tamamına kaç tane polis, hemşire, doktor ve mühendis alınacağıyla ilgili bir meseledir” dedi.

“Denetleme Kurulu’nun hazırladığı rapor tamamlandı”

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun CAS konusunda hazırladığı raporun tamamlandığını dile getiren Erhürman, şu şekilde konuştu:

“Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun yaptığı raporu yarın (bugün) size açıklayacağım. Raporda, CAS’ın devletle ilişkisi hangi noktadaysa kronolojisiyle birlikte ortaya çıktı. Yani CAS’la ilgili hangi parti döneminde ne alındığı veya ne yapıldığının hepsi bu raporda yazıyor.

Örneğin, CAS için daha önce 3.5 milyon TL ödediler ama CAS’ın hisselerini almadılar. Üstüne üstlük bir de CAS’ın yönetim kurulunda kararlar aldılar. Raporda, o dönemde başbakanın talimatıyla 50 kişinin CAS şirketine istihdam edildiği yazıyor. Yani, bir taraftan CAS’ın hisseleri almadılar, diğer taraftan da yönetim kurulunun resmi kararlarının üzerinde, başbakanın talimatıyla 50 kişinin istihdam edildiği yazıyor. Bütün bunlar raporda yazıyor”

Öznergiz: Öleceğiz ama buradan ayrılmayacağız

CAS çalışanları olarak 6 aydır sokakta olduklarını ve açlık grevinde de dördüncü günü geride bıraktıklarını vurgulayan CAS sözcülerinden Erkut Öznergiz, devletin olan şirketin özel gibi gösterilip kapatıldığını iddia ederek, “Bizlere korkmayın tamamdır şirketi devlete alıyoruz diyenlerin hiçbiri bizim yanımızda değil”

Hangi özel şirkete bakanlar kurulu kararıyla istihdam yapıldığını soran Öznergiz, kendilerine ölümün reva görüldüğünü iddia ederek, “öleceğiz ama buradan ayrılmayacağız. Hepsinin sebebi bu hükümettir” dedi.

Atakan: Çalışanları devlete alın

Kıbrıs Türk Kamu Emekçileri Sendikası (KES) Başkanı Buran Atakan, hangi şirketin yönetim kurulunu bakanlar kurulunun atadığını sorarak, CAS’ta alınan tüm kararların Bakanlar Kurulu kararıyla alındığını kaydetti.

Hükümete “inatlaşmayı bırakın” çağrısında bulunan Atakan, şirketin Fasıl 113’e göre kurulmuş olmasının özel şirket olarak kurulduğu anlamına gelmediğini ileri sürdü.

Çalışanların 6 aydır evlerine ekmek götüremediğini anımsatan Atakan, CAS çalışanlarının devlete alınması talebini yineledi.

Türkmen: Ya devlete alın ya da şirketi açın

HAKSEN Başkanı İzzet Türkmen,Emek en yüce değerdir diyip bizden oy alanlar derhal bu koltuktan kalkmalıdırlar” diyerek, hükümetten çalışanları devlete istihdam edilmesini talep etti.

Türkmen, istihdam edilmeyecekse şirketi açıp çalışanların işbaşı yapmasının sağlanması gerekir” dedi

Tatar: Gerekirse devlet sermaye koyarak CAS canlandırılmalı

Hükümete meclis kürsüsünde ve bütçe görüşmelerinde bu konunun gündemlerinde bulunması çağrısında bulunduğunu kaydeden UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, havaalanında hizmet veren tek şirket kalmasının yasalara aykırı olduğunu ifade etti.

CAS’ın kapatılmasına gerek olmadığı görüşünü dile getiren alıcıların olduğuna dikkat çeken Tatar, kapatılmadan önce ihaleye çıkılarak şirketin hisselerinin devredilmesi gerektiği görüşünü tekrarladı.

Şirketin tasfiyesinin yanlış olduğunu kaydeden Tatar, “Biz bu meselenin takipçisi olacağız. Çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi için elden gelen her türlü muhalefet görevini yapacağız. CAS çalışanlarının üzüntüsünü paylaşıyoruz. Biz UBP olarak her zaman CAS’ın yanında olduk” dedi.

CAS’ın mahkeme kararıyla kapatıldığını anımsatan Tatar, şirketin yeniden canlandırılmasını bunun için gerekirse devletin sermaye koymasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 09:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104