Açlık grevine devam etme kararı alındı

banner37

CAS şirketinin tasfiye edilmesinden sonra süresiz açlık grevine başlayan çalışanlar, dün Başbakanlıkta hükümet yetkilileri ile bir araya geldi. Toplantıda somut bir çözüm önerisi ortaya konulamadı

banner87
Açlık grevine devam etme kararı alındı
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Cyprus Airport Services (CAS) şirketinin tasfiye edilmesinden sonra süresiz açlık grevine başlayan CAS çalışanları dün başbakan ve bazı hükümet yetkilileri ile bir araya geldi.

Başbakanlıkta yapılan toplantıda, Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da hazır bulundu.

Dün saat 11.00 sıralarında başlayan toplantı yaklaşık iki saat sürdü ve basına kapalı olarak gerçekleşti.

CAS çalışanlarına destek olmak için Başbakanlıkta yapılan toplantıya Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) ile Kıbrıs Türk Kamu Emekçileri Sendikası (KES) da katıldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, toplantı sonrasında KIBRIS Gazetesi muhabirinin sorularına cevap vermeyerek suskunluğunu korudu.

Başbakanlıkta yapılan toplantıda umduğunu alamayan çalışanlar, dün beşinci günü tamamlanan açlık grevine devam etme kararı aldıklarını söyledi.

CAS çalışanları, yarın hükümet yetkilileri ile Başbakanlıkta yeniden bir araya gelecek.

Bugüne kadar sekiz kişi fenalaştı

Öte yandan KIBRIS’a konuşan CAS çalışanları, dün açlık grevi yapan iki kişinin daha fenalaşarak hastaneye kaldırıldığını söyledi. Böylece açlık grevi yaptığı için bugüne kadar fenalaşan kişi sayısı sekiz oldu.

Ayrıca açlık grevi yaptığı için önceki gün yoğun bakıma kaldırılan Mehmet Ceylan’ın ise dün yeniden eylem alanına döndüğü ve açlık grevine devam ettiği öğrenildi.

Bugün altıncı gününe giren grevde, toplam 15 kişi açlık grevi yapıyor.

Öznergiz: Başbakan devlette görevlendirebileceğini söyledi

CAS Personel Müdürü Erkut Öznergiz, CAS çalışanları olarak Başbakanlıkta yapmış oldukları toplantıda Başbakan Tufan Erhürman’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın da hazır bulunduğunu söyledi.

Öznergiz, toplantıya başbakanın daveti üzerine katıldıklarını belirterek, toplantıda Erhürman’ın kendilerine tam olarak ne istediklerini sorduğunu kaydetti.

Toplantıda CAS çalışanlarının aylardır ödenmeyen maaşlarının ödenmesini, yatırılmayan tazminatların verilmesini talep ettiklerini belirten Öznergiz, ayrıca KTHY ve ETİ çalışanlarına yapıldığı gibi CAS çalışanlarının da kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilmesi taleplerini ilettiklerini dile getirdi.

Öznergiz, hükümet yetkililerine ne talepte bulunduklarını söyledikten sonra Başbakan Tufan Erhürman’ın kendilerini geçici veya sözleşmeleri olarak, belli bir süre zarfında devlette görevlendirebileceğini söylediğini ifade etti.

“Başbakan açlık grevine son verilmesini istedi”

Ayrıca toplantıda CAS şirketinde çalışan personellerin listesinin istendiğini söyleyen Öznergiz, hükümetin çalışma yapabilmesi için personel listesini Başbakanlığa ulaştıracaklarını dile getirdi.

CAS’ın devletle ilgili olan durumundan dolayı çalışanların devlete girmesinin başbakan tarafından da haklı bulunduğunu kaydeden Öznergiz, başbakanın kendilerinden biran önce açlık grevine son vermelerini istediğini ifade etti.

Öznergiz, açlık grevinden ancak haklarını aldıktan sonra vazgeçeceklerinin altını çizerek, “Haklı direnişimize ve açlık grevine devam edeceğiz. Bizler, haklarımızı alana kadar Ercan’dan ayrılmayacağız ve direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Öznergiz, yarın Başbakanlıkta hükümet yetkilileriyle yeniden bir araya geleceklerini sözlerine ekledi.

Atakan: CAS’ın devletle olan ilişkisi masaya yatırıldı

Kıbrıs Türk Kamu Emekçileri Sendikası (KES) Başkanı Buran Atakan, CAS çalışanlarının durumuyla ilgili yapılan toplantıda, herhangi bir kararın ortaya çıkmadığını belirtti.

Atakan, toplantı boyunca iyi bir niyetin ortaya konduğunu gözlemlediğini belirterek, toplantıda CAS şirketinin devletle olan ilişkisinin masaya yatırıldığına vurgu yaptı.

CAS şirketiyle ilgili daha önce yapılan birçok Bakanlar Kurulu kararı bulunduğuna dikkat çeken Atakan, dolayısıyla CAS’ın devletle olan ilişkisinin ortada olduğunu söyledi.

Atakan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Toplantıda bize geçmiş hükümetin yaptığı birçok hatadan bahsettiler. Bizde onlara devletin, yani hükümetlerin bir devamlılığının olduğunu söyledik. Ayrıca daha önce KTHY çalışanlarına yapılan özelleştirme yasasının CAS çalışanlarına da uygulanmasını önerdik. Tabi buna sıcak bakmadılar. Ama biz yine de bu konuda ısrarcıyız”

Başbakan Erhürman ile Dışişleri Bakanı Özersay’ın gerek geçici, gerekse sözleşmeli olarak devletin personel ihtiyacının olduğunu söylediğini belirterek, hükümetin bu konuyla ilgili çalışma yapacağını ve yarın (bugün) konuyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu’nun toplanacağının söylendiğini kaydetti.

Atakan, CAS çalışanlarına sonunda kadar destek vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Türkmen: Somut bir çözüm önerisi ortaya çıkmadı

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) Başkanı İzzet Türkmen, Başbakanlıkta yapılan toplantıda iyi bir diyalog yapıldığını, ancak herhangi bir somut çözüm önerisinin ortaya çıkmadığını söyledi.

Toplantıda, CAS çalışanlarının sürdürdüğü açlık grevinin sonra erdirilmesine yönelik bir talep geldiğini belirten Türkmen, “Kimse açlık grevinin sürdürülmesini istemiyor. Ama açlık grevi de bir emek mücadelesidir. Bu mücadelenin de verilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Hükümetten gelecek olan çözüm önerilerini çalışanlarla birlikte istişare edeceklerini söyleyen Türkmen, CAS çalışanlarının yaşadığı durumun yılbaşından önce diyalog yoluyla çözülmesi taraftarı olduğunu kaydetti.

Türkmen, HAKSEN olarak CAS çalışanlarının sokakta kalmasına göz yummayacaklarına dikkat çekerek, “CAS çalışanlarına sonuna kadar destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75