"ADA Kart" için önce altyapı hazırlanmalı

banner37

KAR-İŞ Başkanı Akandere, toplu taşıma sisteminde kullanılacak “ADA Kart”a olumlu baktıklarını, ancak öncesinde üniversiteler dahil toplu taşımacılık yapan şirketlerin kooperatifleşmesi gerektiğine dikkat çekti

"ADA Kart" için önce altyapı hazırlanmalı
banner90
banner8

“ÇAĞIN GEREKTİRDİĞİ BİR SİSTEM”… Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından bir süredir yürütülmekte olan ve toplu taşıma sisteminde kullanılacak “ADA Kart” sistemine olumlu baktıklarını ifade eden Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ) Başkanı Bekir Akandere, sistemin doğru kullanıldığı takdirde çağ dışı elle para ödemeyi sonlandıracağını ve dış ülkelerde olan bir sistemin ülkemize kazandırılacağını söyledi.

Erol KANLIADA

Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ), Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırladığı “ADA Kart” sistemine olumlu baktıklarını, ancak öncesinde gerekli altyapının tamamlanarak, ülke genelinde toplu taşımacılıkla uğraşan tüm kurumların kooperatifleşmesi gerektiği görüşünde olduklarını açıkladı.


Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan KAR-İŞ Başkanı Bekir Akandere, “ADA Kart” sisteminin çok iyi ve adaya gerekli bir sistem olduğunu belirtti fakat öncelikle bunun altyapısının sağlanması gerektiğine dikkat çekti.


Ülkemizde toplu taşımacılığın ulaşamadığı yerler ve gelir elde edemediği noktaların bulunduğunun altını çizen Akandere, toplu taşımacılık yapan diğer şirketlerin de içinde yer alacağı bir kooperatifleşme olmasının gerekli olduğunu söyledi.

“Sistem güzel ama  kooperatifleşme lazım”

KAR-İŞ Başkanı Bekir Akandere, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından toplu taşıma sisteminde kullanılacak “ADA Kart” sisteminin çok iyi ve gerekli bir sistem olduğunu söyledi.

“ADA Kart” sistemi için ilk önce altyapının onarılmasının şart olduğuna vurgu yapan Akandere, ülkemizdeki toplu taşımacılığın ulaşamadığı ve gelir elde edemediği noktaların var olduğuna dikkat çekti.

Akandere, bu sistemin daha kolay icra edilebilmesi için üniversiteler de içinde olmak üzere toplu taşımacılık yapan her kurumun içinde bulunacağı bir kooperatifleşmenin şart olduğunun altını çizdi.


Akandere, “ADA Kart” sisteminin doğru kullanıldığı takdirde çok iyi bir sistem olacağını, çağ dışı elle para ödemeyi sonlandıracağını fakat bu sistemin ilk zamanlarda her noktada kullanılamayabileceğini kaydetti.


Akandere sözlerine şöyle devam etti:                                   


“ADA Kart sistemi, dış ülkelerde kullanılan bir sistem, çağın gerektirdiği bir şey olduğunu düşünüyorum. Sistem yürürlüğe gireceği ilk zamanlarda her noktada kullanılamaması doğal olacaktır. Zaten ilk olarak altyapının tamamlanması gerekiyor. En önemlisi ise toplu taşımacılık yapan her kurumun içinde bulunacağı bir kooperatifleşme için adımlar atılmalıdır.”

ADA Kart, nasıl kullanılacak?

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından bir süredir yürütülmekte olan toplu taşıma sisteminin iyileştirilmesi ve şirketleşme çalışmalarına paralel olarak yürütülen “elektronik ödeme sistemi” çalışmasında belli bir safhaya gelinirken, ülke genelinde tüm toplu taşıma araçlarında kullanılacak yeni sistemin adının “ADA Kart” olacağı açıklandı.

banner134

ADA Kart sisteminin hayata geçmesiyle birlikte tüm toplu taşıma araçlarında para yerine elektronik ödeme sistemi kullanımı başlayacak.


Ülke genelindeki birçok satış noktası, gazete büfeleri, kiosklar ve benzeri noktalardan satışı ve dolumu yapılabilecek ADA Kart, aynı zamanda akıllı telefonlar üzerinde çalışacak aplikasyonla da hizmet verebilecek.
 


Kullanılacak güzergâh üzerindeki tarife tutarı kadar ödeme yapılabilecek bu sistem sayesinde hem kullanıcıların olası fazla ücret ödemelerinin önüne geçilmiş, hem de bu alandaki vergi kayıp kaçaklarının önlenmiş olması bekleniyor.


Ayrıca öğrenci taşıma sözleşmelerinde de zorunlu olacak bu kart ile tartışmaların hiç bitmediği öğrenci taşımacılık sektöründe ciddi bir rahatlama ve kontrol yakalanması da hedefleniyor.

Kurulacak sistem merkezi bir şekilde durak ihlallerini, güzergah ihlallerini, sürücünün trafik kurallarına uyup uymadığını denetleyebileceği gibi sisteme entegre çalışacak yol ve araç içi kamera sistemi ile de çeşitli güvenlik ihtiyaç boşluklarını da doldurmuş olacak.

Sistemin yasal yapısının oluşturulup gerekli testlerinin de tamamlanması ile birlikte 2020 yılı başından itibaren tüm bölgelerde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2019, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75