“Ada Mutfağımız” kitabını hediye etti

banner37

KIBRIS’ı ziyaret eden araştırmacı-yazar Zekai Altan, kaybolmaya yüz tutmuş kültürümüzü kayıt altına aldığı eserini anlattı

“Ada Mutfağımız”  kitabını hediye etti
banner90
banner99

  Araştırmacı, yazar ve turizmci Zekai Altan, “Ada Mutfağımız” adını verdiği kitabında çeşitli nedenlerle erozyona, yozlaşmaya uğramış, kaybolmaya yüz tutmuş kültürümüzü kayıt altına aldı.

   Kitabın, sahiplenilmesini isteyen Altan, “Dünya’da bir Kıbrıs adası, bir Kıbrıslı ve bir Kıbrıs mutfağı olduğunu hatırlatıp istiyorum” dedi.

banner134
   KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ve Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’a kitabını hediye eden Altan, ada halkının ortak veya benzer bir mutfağı olmadığını, ada halkının aynı mutfağa sahip olduğunu belirtti.

   Altan şöyle dedi:

   “Aynı coğrafyada, aynı gökyüzü altında aynı gelenek ve göreneklerle, mutluluğuyla mutsuzluğuyla birlikte yaşadığımız, paylaştığımız biz Kıbrıslıların vefa borcudur. Mutfağımıza ve barışımıza sahip çıkmalıyız.

   Ada mutfağıyla da aynı dili konuşuyoruz, aynı lezzetleri tadıyoruz. Ada mutfağı barışın vazgeçilmezidir. Kıbrıs kültürünün sahiplenilmesi gerekiyor. Kültürümüzün devamı için her Kıbrıslının katkı yapması kaçınılmazdır. Yüzyıllar boyunca oluşan Kıbrıs kültürüne sahip çıkılması konusunda katkı koyan herkese de teşekkür etmek gerekir. Kültürlerin akışkan ve değişken olduğu gerçeğini de dikkate alacak olursak, her kültürde olduğu gibi Kıbrıs kültürünün Kıbrıslılar tarafından özünün korunmalı ve sahiplenilmelidir

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75