Adaçaylıların isyanını duyan yok

banner37

Yenierenköy Belediyesi’ne bağlı, 25 hanenin yer aldığı küçük ve şirin bir köy olan Adaçay Köyü yetkililerden ilgi bekliyor

Adaçaylıların isyanını duyan yok
banner87

Ayşe BULUT

Kıbrıs’ın en güzel köylerinden biri olan Yenierenköy Belediyesi’ne bağlı Adaçay Köyü ne yazık ki ilgisizlik kurbanı…

Köy halkının ve gelmiş geçmiş köy muhtarlarının köy yolu kenarında bulunan eski binalardan dökülen taşların yolun içine düştüğü ve tehlike saçtığı uyarılarına rağmen yıllardır hiçbir önlem alınmadı.

Bu da yetmezmiş gibi Adaçayı ile Derince Köyleri arasına 2005 yılında yapılan yolun Osmanlı Mezarlığı içinden geçtiği ve bu yol nedeniyle de bu tarihi mezarlığın her gün yok olduğu tespit edildi, fakat bunun için de hiç bir önlem alınmadı.

Adaçay Muhtarı Ferdi Yılmaz, Adaçay Köyü hakkında KIBRIS Gazetesi’ne bilgi verdi ve bu köyde 25 hane bulunup, 110 kişinin yaşadığını anlattı.

Adaçay Köyü’nün ülkenin en güzel köylerinden biri olduğunu söyleyen Yılmaz buna rağmen yetkililerin bu köye gerekli ilgiliyi göstermediğini ifade etti.

“Eskiden kalma binalar tehlike saçıyor”

Yılmaz Adaçay köy yolunun kenarında bulunan ve yıkılmak üzere olan yapılardan düşen taş ve toprak parçalarının tehlike saçtığını söyledi.

Bu taş ve toprak parçalarının yol içerisine düştüğünü kaydeden Yılmaz, “Hem sürücüler hem de yayalar için ciddi tehlike arz ediyor. Önlem alınmalı” dedi.

“1700’den kalma mezarlık yok ediliyor”

Yılmaz, Derince - Adaçay köy yolunda 1700 yıllardan kalma Osmanlı Mezarlığı olduğu belirterek bu tarihi mezarlığın ortasından 2005 yıllında yol geçirildiğini anlattı.

Böylelikle de tarihi bir değere sahip bu mezarlığın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Yılmaz şu şekilde konuştu:

“Kıbrıs’taki en eski Osmanlı tarihi de böylece yok olmaya bırakıldı. Eski Eseler ve Müzeler Dairesi tarafından burasının Kıbrıs’taki en eski Osmanlı Mezarlığı olduğu yıllar önce tespit edildi. Ancak mezarlığın korunmasına ve bakımına yönelik hiçbir adım atılmadı. Mezarlığın yarıdan fazlası, yapılan yol nedeniyle talan edilirken, Osmanlı izlerini taşıyan mezar başlıklarının çoğu da ortada yok.”

“Köyümüz tarihi açıdan çok zengin”

Yılmaz, Adaçay Köyü’nün bir diğer tarihi değerinin de Melanarga Camisi olduğunu ifade etti ve Adaçay eski muhtarı Musa Danacı’nın döneminde yapılan araştırmalar sonucunda da Osmanlı’dan kalma olduğu düşünülen Adaçay Köyü içerisindeki Melanarga Camii’de 1931 yıllarının yazışmaları bulunduğunu anlattı.

Mehmet Adem Hacı Lütfi isimli köy imamı ve muallimin (öğretmen) söz konusu caminde görev aldığı da belgeler arasında yer aldığını ifade eden Yılmaz, “Melanarga Camii yıllar önce Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından yerinde incelenmiş ancak burasının camii olmadığı tespit edilmişti. Aynı zamanda camii Vakıflar İdaresi tarafından da incelenerek, burasının restoresi için proje hazırlanmış, ancak proje hayata geçirilememiş. Adaçay Köyümüz küçük olmasına rağmen içinde bulunan eski Melanarga camimiz ve Osmanlı Mezarlığımıza maalesef devlet yetkilileri sahip çıkmamaktadır” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER