Adada Koronavirüs vaka sayısı 26’ya yükseldi

banner37

Kuzey’de 4’ü Alman turist, 1’i İngiltere’den gelen KKTC vatandaşı olmak üzere 5; Güney’de ise virüs taşıyan kişi sayısı 21 oldu

banner87
Adada Koronavirüs vaka sayısı 26’ya yükseldi
banner90
banner99

Kıbrıs genelinde Koronavirüs vaka sayısı toplam 26’ya yükseldi.

KKTC Sağlık Bakanlığı, ülkede mevcut Koronavirüs vaka sayısının 5 olduğunu açıkladı. Birçok şüpheli hasta da dün yine gün boyunca hastaneye giderek, ileri tetkik yaptırdı.
   Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Karantina Merkezinde tedavileri devam eden dört Alman turist ve dokuz gün önce İngiltere’den KKTC’ye gelen bir KKTC vatandaşının genel sağlık durumlarının iyi olup tedavilerinin devam ettiği belirtildi.
   Güney Kıbrıs’ta ise teyit edilmiş Koronavirüs vaka sayısı dün itibarıyla 21’e yükseldi.
    Rum Sağlık Bakanlığı 7 Koronavirüs vakasının daha olduğunu açıkladı. 7 kişiden 5’inin daha önce Koronavirüs olanlarla temas ettiği açıklandı. 5 kişi karantinaya alınırken diğer iki kişi Limasol Hastanesi’ne kaldırıldı. 7 kişinin tümünün geçtiğimiz günlerde İngiltere’den geldiği belirtildi.

Kıbrıs’ın güneyinde toplam vaka sayısı 21 oldu.

Rum Sağlık Bakanlığı, şu ana kadar Koronavirüs şüphesiyle 800 kişiyi kontrol etti.

KKTC Sağlık Bakanlığı: Beklenen sonuçlar var

KKTC Sağlık Bakanlığı açıklamasında şunlara yer verildi:
   “KKTC vatandaşı pozitif olan vakanın temas ettiği kişiler belirlenmekte, bu kişilerin gerekli izole ve kontrol işlemleri takip edilmektedir. Sağlık Bakanlığı yapılan yazılı ve görsel ihbarları değerlendirmektedir.
   Yine Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, bahse konu otelde gözlem altında tutulan 3 kişinin sonuçları negatif olup kontrol altında tutulmaya devam edilmektedirler.

Dün ise aynı otelde kalan, ateş gibi şikayetlerle hastanemize gelen 2 Alman 1 İsviçre vatandaşının tetkikleri yapılmakta ve sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır.
   Aynı zamanda basında yer alan Talasemia Merkezinde görev yapan bir sağlık çalışanının koronavirüs nedeniyle karantina merkezine alındığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.
   Tüm gelişmeler Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılmaya devam edecektir”.

 

İzole kuralına uymayanlar
hakkında yasal işlem başlatılacak
 
  
Sağlık Bakanlığı, yurt dışından gelip evde izole kuralına uymayanlar hakkında yasal işlem başlatılacağını, söz konusu kişilerin polis mensupları eşliğinde kontrol edileceğini ve gerekirse alıkonulabileceğini bildirdi.
   Bakanlığın açıklamasında, son 14 gün içinde kara, hava ve deniz yoluyla KKTC’ye giriş yapanlara “Takip, erken müdahale ve olası durumda virüsün yayılmasını engellemek için 14 gün süreyle evde izleminiz ve izolasyonunuz gerekli” hatırlatmasında bulunuldu.
   Açıklamada, seyahat öyküsü bulunan kimselerin evde kendini izole etmesi ve durumların derhal Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüsü ihbar hattı olan 0548 850 11 88 veya 0533 850 11 88 numaralı iletişim numaralarına bildirmelerinin  zorunlu olduğu vurgulandı.
   Bu kurala uyma kişinin kendi sağlığı, ailesinin sağlığı ve halk sağlığı için büyük önem taşıdığına işaret edildi.
   Evde bulunulan süre boyunca kişilerin kontrolü sağlık personeli ve /veya yetkilileri tarafından telefonla yapılacak. Bu kurala uymayanlar hakkında yasal işlem başlatılacak ve polis mensupları eşliğinde alıkonulabilecek.

Petridis: Ekonomi zarar görecek

ama bu krizden güçlü çıkacağız
 

Rum Maliye Bakanı Konstantinos Petridis, Covid-19’un etkilerinin Rum ekonomisini vuracağından kuşku olmadığına işaret ederek, devam etmekte olan krizin derecesinin öngörülmesinin imkânsız olduğunu söyledi.
   Uygulamaya hazırlandıkları çalışanlarla işletmelere destek paketinin ve kamu gelirinde beklenen düşüşün, bütçeye önemli bedeli olacağına da dikkat çeken Petridis, kalkınma hızının azalmasını, kamu borcunun ise artmasını beklediklerini kaydetti.
   Halkı, paniğe kapılmamaya da çağıran Petridis, “Bu krizle başa çıkabiliriz. Ekonomi zarar göreceği için, -zarar görmeden değil ama- bu krizden güçlü çıkabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

Siyaset dünyasında etkinlikler

kısmen veya tamamen iptal
 

Covid-19’un Rum siyaset dünyasını da etkilediğine dikkat çeken Fileleftheros, Mayıs 2011’deki genel ve 2023’teki Rum Başkanlık Seçimi çalışmalarına erken başlayan ve bunun için bir dizi planlama yapan partilerin, çeşitli toplantı ve etkinliklerini ya tamamen veya kısmen iptal ettiğini yazdı.
   Habere göre, DİSİ, AKEL, DİKO ve EDEK’in Rum yönetiminin 75’ten fazla kişinin bir araya toplanmasını yasaklama kararını da dikkate alarak, geniş katılım gerektiren etkinliklerini; Vatandaşlar İttifakı, Ekologlar, Dayanışma Hareketi, ELAM ve DİPA ise bütün etkinliklerini iptal etti.

 

Rum Meclisi’nde yarı kapalı birleşim
 

Bu arada, Rum meclisi de, katılımcı sayısının 75’i geçmemesini sağlamak için dünkü birleşimini yarı-kapalı olarak gerçekleştirecek. Kısa süre önce bir heyetle birlikte Atina’yı ziyaret ettiği için kendi rızasıyla evinde istirahate çekilen Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in dünkü birleşime büyük ihtimalle katılacağı belirtildi.
   Haberde, çarşamba günü itibarıyla Rum Meclisi’nde çalışan tek birimin Hukuk Komitesi olduğu, Taşımacılık Komitesi’nin de dün toplanmasının beklendiği, önümüzdeki hafta ise meclis komitelerinin toplantı yapıp yapmayacağının henüz netleşmediği belirtildi.


1 Nisan etkinlikleri ertelendi
 

Alithia, ertelenenler arasında, EOKA’nın silahlı tedhişe başlama yıldönümü için 1 Nisan’da yapılacak kutlama etkinliklerinin de bulunduğunu, “1955-59 EOKA’cılar Derneği” açıklamasını kaynak göstererek bildirdi.
 

“Uzaktan eğitim”
 

Gazete, Rum Eğitim Bakanlığı’nın da, Covid-19 önlemleri kapsamında derslerin askıya alınması nedeniyle bakanlığın web sayfasını güncelleyerek, son sınıf öğrencileri için internet üzerinden (uzaktan) eğitim uygulaması başlatacağına işaret etti.

İngiltere’den gelenler 14 gün karantinaya alınacak

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüsü taşıdığı kesinleşen vaka sayısının perşembe akşam itibarıyla 10’a ulaşması, Rum hükümetini kararlarını yeniden gözden geçirmek zorunda bıraktı.
   Risk taşıyan ülkelerle ilgili liste perşembe günü hükümet tarafından gözden geçirildi ve İngiltere 3’üncü kategoriden, 14 gün boyunca ev karantinasında kalmayı gerektiren 2’nci kategoriye dahil edildi.
   Rum kesimindeki 10 vakadan 4’ünün İngiltere’den gelmiş olması sebebiyle, İngiltere’den Güney Kıbrıs’a gidecek olan yolcuların 14 gün boyunca ev karantinasında kalacak.
   Politis gazetesi, Rum hükümetinin İngiltere’den ülkeye gelişleri 3’üncü kategoriye yani kendi sağlık durumu kendi gözlemleme kategorisine koyarak aldığı riskin, en azından talihsiz bir şey olduğunun kanıtlandığını yazdı.
   İngiltere’den Güney Kıbrıs’a gidecek olan yolcuların, evlerinde veya Rum Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş bir yerde, telefon takibi altında olmak suretiyle 14 gün boyunca karantinada kalacaklarını yazan gazete, bu kişilerin aynı zamanda havalimanında da muayene edileceklerini belirtti.

 

Başkanlık konutunda toplantı


   Haberde, bakanlıklar arası komitenin, Koronavirüsüyle ilgili önlemlerin yeniden değerlendirilmesi için Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında perşembe günü Başkanlık konutunda toplandığı ifade edildi.
   Haberde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün akşam 20.30’da halka sesleneceği ve büyük olasılıkla Koronavirüsünün yayılmasının önlenmesi amacıyla yeni önlemler açıklayacağı da belirtildi.
   Elde ettiği bilgilere dayanarak, toplantıda, İngiltere’yle alakalı büyük bir endişe ortaya konduğunu da yazan gazete, masaya, Güney Kıbrıs’a giden tüm yolcuların sıkı bir kontrolden geçirilmesiyle birlikte, ülkelerle ilgili kategorilerinin ortadan kaldırılması gibi çeşitli öneriler konduğunu da belirtti.
   Toplantıda, Koronavirüsü vakalarının aşırı derecede artması durumunda, altyapıların yeterli olup olmadığı konusunda endişeler dile getirildiğini belirten gazete, Rum Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili planlamasında özel sağlık sektörüyle de işbirliği yapılmasının bulunduğunu ve özel sağlık sektörünün bu konu hakkında bilgilendirildiğini belirtti.
   Şu an itibarıyla Yunanistan’dan Güney Kıbrıs’a giden yolcular için daha sert tedbirler alınmamasının kararlaştırıldığını da yazan gazete, ancak durumun değişebileceğini ve Rum Sağlık Bakanlığı’nın Güney Kıbrıs’ta görülen vakaların kaynağını yakından takip ettiğini ifade etti.
   Güney Kıbrıs’ta önceki gün 4 yeni Koronavirüsü vakası daha görüldüğünü yineleyen gazete, bu kişilerin İtalya, Yunanistan, Almanya ve İngiltere’den Güney Kıbrıs’a dönüş yapmış kişiler olduklarını kaydetti.
   İtalya’dan dönen ve testi pozitif çıkan vakanın “Mağusa” bölgesindeki hastaneye nakledileceğini yazan gazete, diğerlerinin ise evde karantina altında olacaklarını kaydetti.
   Geçtiğimiz akşam Londra’dan Güney Kıbrıs’a giden ve Larnaka havalimanında alarm durumuna geçilmesine sebep olan 28 yaşındaki Kıbrıslı Rum’a yapılan ilk testin de negatif çıktığını yazan gazete, Hollanda’dan önceki gün Larnaka havalimanına giden şüpheli bir vakanın da teyakkuza sebep olduğunu ve bahse konu kişinin Lefkoşa Rum Genel Hastanesi’ne nakledildiğini ifade etti.
   Alithia gazetesi ise haberinde, Güney Kıbrıs’ta testleri pozitif çıkan 10 vaka içerisinden 64 ve 78 yaşlarındaki iki Kıbrıslı Rum’un “Mağusa” bölgesindeki hastanede tedavi edilmekte olduklarını, aynı zamanda önceki gün İtalya’dan gelen ve testi pozitif çıkan kişinin de “Mağusa” bölgesindeki hastaneye sevk edileceğini yineledi.
   Gazete “Mağusa” bölgesindeki hastanede tedavi edilen 3 kişinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
   Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’ne yüzlerce numune gönderildiğini ve geçen çarşamba günü 270 kişiden numune alındığını da belirten gazete, bu rakamın perşembe günü arttığını ve yetkili makamların 10 vakanın temasta bulunduğu herkesten numune aldığını ekledi.

 

İtalyan gemisi Limasol’a gelmeyecek
 

Politis gazetesi ise haberinde, 800’den fazla yolcusu bulunan ve çoğu da İtalyan olan “Marco Polo” isimli geminin bu sabah Limasol limanına gelmesinin beklendiğini, fakat daha sonra geminin Limasol’a gelmeyeceğinin ortaya çıktığını yazdı.
   Gemide şüpheli bir zatürre vakası bulunduğunu ve geminin Limasol’a gelme ihtimalinin kargaşaya neden olduğunu yazan gazete, Rum Ulaştırma Bakanı’nın twitter’da açıklama yaparak, hükümetin geminin (yolcular dışarı çıkmadan) iskelede demirli kalması kararının ardından, geminin Limasol’a gelmeyeceği konusunda kendilerini bilgilendirdiğini açıkladı.
   Geminin Hindistan’a yaptığı ziyaretin ardından bir aydır denizde olduğu, son günlerde çeşitli ülkelere yaklaştığı, fakat İsrail’in de aralarında bulunduğu ülkelerin gemiyi kabul etmediği kaydedildi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108