banner6

Adaletin tecellisini engellemekle suçlanıyor

banner37

Adaletin tecellisini  engellemekle suçlanıyor
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa-Gazimağusa anayolunda yaya Hakkı Afşin’in hayatını kaybettiği trafik kazasından sorumlu tutulan ve kaza anında kanında uyuşturucu madde olduğu tespit edilen zanlı Aktan Naim Yıltan Birkaya’nın lehine polise yalan ifade verdiği belirlenen Haluk Kasap isimli kişiyi yönlendiren Birkaya’nın akrabası Yıltan Birkaya Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

   “Adaletin tecellisini engellemek” ve “Polise yalan ifade verme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Yıltan Birkaya, teminata bağlandı.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Senem Palabıyık, tanık olarak Adli Şube’de görev yapan polis memuru Atalay Yöntem’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Yöntem, 11.06.2022 tarihinde Haspolat’ta meydana gelen ölümle neticelenen trafik kazası meselesi ile ilgili olarak, zanlı Yıltan Birkaya’nın kendisine ucuz araç satacağı vaadi ile zanlı Haluk Kasap’ın, 23.06.2022 tarihinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü Trafik Şubesi’ne giderek bahse konu ölümle neticelenen trafik kazasını görmediği halde, maktul Afşin’in yolun içinde yürüdüğünü gördüğünü söyleyerek polise yalan ifade vermeye yönlendirdiğini kaydetti.

   Yöntem, zanlı Yıltan Birkaya’nın mahkeme emri gereğince tutuklandığını ve zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirtip, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 4 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 50 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve iki haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Kaza nasıl olmuştu?

   11.06.2022 tarihinde saat 07.40’ta Haspolat’ta Lefkoşa-Gazimağusa anayolu üzerinde çift şeritli yolda soldan birinci şerit içerisinde yönetimindeki JR 028 plakalı salon araç ile doğu istikametine doğru seyreden Dilekkaya’da sakin 19 yaşındaki Aktan Naim Yıltan Birkaya, seyrettiği yolun sağında bulunan Ergüden Tic. Ltd. önlerine geldiğinde, dikkatsizliği sonucu gidişine göre solda banket içerisinde yaya olarak aynı istikamete doğru yürümekte olan Lefkoşa’da sakin Hakkı Afşin’e aracının sol ön kısmı ile çarpıp, yoluna devam ederek yine gidişine göre solda bulunan çelik bariyerlere sol yan kısmı ile çarpıp önü doğu istikametine bakar şekilde tekerlekleri üzerinde durmuş, yaya Hakkı Afşin, kaza mahallinde vefat etmişti.

   Kaza anında kanında uyuşturucu madde olduğu tespit edilen Birkaya, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmişti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104