banner6

AdaPass’ın sahtesini yaptılar

banner37

Özel bir şirkette aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan C.M., para karşılığında aşısız kişilere kayıt yapıp sahte AdaPass kartı bastırdığı, S.F. isimli polis memuru da bu şekilde sahte AdaPass kartı aldığı suçlamasıyla tutuklandı

AdaPass’ın sahtesini yaptılar
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemizde ciddi yankı uyandıran ve infialle neden olan “sahte AdaPass” kaydı yapılmasıyla ilgili özel bir şirketin çalışanı C.M. ile sahte AdaPass bastırdığı ileri sürülen polis memuru S.F. tutuklandı.

banner134

Güvenilir kaynaklardan elde edinilen bilgiye göre, Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı C.M., Girne Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuruna çift aşılı olmadığı halde 650 TL karşılığında AdaPass kartı düzenlemeyi teklif etti, söz konusu polis de Adli Şube’ye bilgi vererek, olayın ortaya çıkmasını sağladı.

Olayı soruşturan Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ekibi, Lefkoşa’da bir karakolda görev yapan polis memuru S.F.’nin de C.M. ile irtibata geçip, acil olarak yurtdışına çıkış yapabilmek için sahte AdaPass kaydı yaptırdığı yönünde bilgi ve kayıtlara ulaştı.

Polis memuru S..F, aşı yaptırdığı yönünde meslektaşlarına sözlü beyanlarda bulundu. Olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldı.

“Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürmek” ve “Sahtekarlıkla kayıt temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı C.M. dün sabah, polis memuru S.F. ise saat 15.00’te mahkemeye çıkarıldı.

Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen her iki tutukluluk duruşmasında da KKTC Başsavcılığı adına Savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, her iki zanlının da “Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla kayıt temini” suçuna methaldar olduğunu kaydetti.

Feyyaz İneci, haziran ve eylül ayları arasında Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde, ülkemizde de görülen Covid-19 salgını nedeniyle, aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı C.M.’nin, aşı olmayan kişileri aşı olmuş gibi gösterip, kayıt yaptırarak maddi menfaat elde ettiği yönünde bir soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Zanlı C.M.’nin gönüllü ifade verdiğini ve bu ifadenin teyit ile tekzibinin yapılmaya devam ettiğine vurgu yapan İneci, zanlının ikametgahının mahkeme emriyle arandığını, bilgisayarının emare olarak alındığını ve detaylı bir inceleme yapılacağını kaydetti.

“Polis memuruna ‘sahte AdaPass’ kaydı yaptı”

Feyyaz İneci, zanlı C.M.’nin, aşı olmayan ancak acil olarak yurtdışına çıkış yapması gereken zanlı S.F.’ye çift aşı olmuş gibi kayıt yapıp AdaPass uygulamasına kaydedip, yurtdışına giriş çıkış yapmasını sağladığını belirtti.

İneci, zanlı S.F.’nin 21 Eylül’de tutuklandığını ve sorgulamasında x hastanede aşı olduğuna dair sözlü beyanda bulunduğunu ve bu beyanın araştırıldığını kaydetti.

İneci, meseleyle bağlantısı olduğuna inanılan 8 kişi olduğunu, ayrıca alınması gereken ifadeler soruşturulacak şahıslar olduğunu belirtip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasını talep etti.
Zanlının avukatı, müvekkilinin aşılı olduğunu ancak sistemde hata olduğunu savundu. Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, meselenin çok yönlü soruşturulduğuna ve bu yönde de araştırma yaptıklarına vurgu yaptı.
Yargıç Mine Ozankaya, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104