banner6

“Aday olacaksam korkusuzca seçmenin karşısına çıkarım”

banner37

Yaşamını İstanbul’da sürdüren, UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün, KIBRIS’a konuştu. Özgürgün, dokunulmazlığının kaldırılması sürecinde yaşananların “siyasi amaçlı bir hamle” olduğunu ifade ederek yargı karşısına çıkmaktan korkmadığını, siyasetten de kopmadığını açıkladı

“Aday olacaksam korkusuzca seçmenin karşısına çıkarım”
banner99

“BU BİR SİYASİ OYUNDU”… UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün, “UBP, tabanıyla birlikte hükümette, iktidarda olmayı fazlasıyla seven bir partidir. 2018 yılındaki seçim sonuçları daha sıcaklığını korurken HP Genel Başkanı Kudret Özersay, telefonla arayıp görüşmek istedi. Aradığında annenim-babamın evindeydik. Tolga Atakan’la geldi. Kahveleri içtik konuştuk. Ayrıldılar. Ertesi gün koalisyon için kapıları UBP’ye kapatıp, bizlerle kahve bile içmeyeceklerini söyledi. Bu bir siyasi oyundu. Sonuçta dörtlü koalisyon kuruldu” dedi.
 

“YARGI KONUSUNDA İKİLEMİM VAR”… “Yargı karşısına çıkmaktan korkuyor musunuz?” sorusuna Özgürgün, şu yanıtı verdi; “Benim veremeyeceğim hiçbir hesabım yoktur. Konu edilen paranın önemli bir kısmı Gönyeli’de sattığım evden elde ettiğim paradır. Öteki kısmı da partinin parasıdır. Beni yargı konusunda ikileme düşüren, bu konunun gündeme gelmesiyle birlikte eşimin evliliğimiz öncesi sahip olduğu evine ve arabasına, mahkeme kararıyla, ‘el değiştirmeme’ kararı verilmesidir. Günü geldiğinde bu konuda daha fazla da konuşabilirim”.
 

“LEFKE’DEN BİRİNCİ SIRA ADAYLIK ÖNERDİ”… Özgürgün, Ersan Saner’in kendisini ziyarete gittiğinde Lefke’den birinci sıra adaylık önerdiğini söyledi. “Bu öneriyi, sanki de ben seçime girersem seçilme kaygım olacakmış gibi algıladım ve kendisine de söyledim” diyen Özgürgün, siyasetten kopmadığını, genel seçimlerde aday olacaksa da korkusuzca seçmenin karşısına çıkacağını ancak şu an için bu yönde kararı olmadığını ifade etti.


Ulusal Birlik Partisi (UBP) eski Genel Başkanı, eski Başbakan Hüseyin Özgürgün, KIBRIS Gazetesi’nden Hasan Hastürer’e konuştu.


UBP’de son dönemlerde yaşanan süreci değerlendiren UBP Milletvekili Özgürgün, “UBP köklü bir partidir. Kimin kazanıp, kaybetmesinden daha önemli olan UBP’nin zarar görmeden varlığını sürdürmesidir” dedi.


Yaşamını İstanbul’da sürdüren Özgürgün, siyasetten kopmadığını vurgulayarak “Ersan Saner beni ziyarete geldiğinde Lefke’den birinci sıra adaylık önerdi. Bu öneriyi, sanki de ben seçime girersem seçilme kaygım var olacakmış gibi algıladım ve kendisine de söyledim” şeklinde konuştu. Özgürgün, genel seçimde aday olacaksa geçmişte olduğu gibi korkusuzca seçmenin karşısına çıkabileceğinin altını çizdi.


Dokunulmazlığının kaldırılma süreciyle ilgili de Özgürgün,Kudret Özersay, benim üzerimden siyaset yapmak istiyordu. Dokunulmazlığımın kaldırılması CTP-HP-DP-TDP döneminde de gündeme getirilmek istendi. CTP ve DP, siyasi amaçlı bir hamle olduğunu görüp kabul etmedi” dedi.


“Yargı karşısına çıkmaktan korkuyor musunuz?” sorusuna ise Özgürgün, şu yanıtı verdi:
  “Benim veremeyeceğim hiçbir hesabım yoktur. Beni yargı konusunda ikileme düşüren, bu konunun gündeme gelmesiyle birlikte eşimin evliliğimiz öncesi sahip olduğu evine ve arabasına, mahkeme kararıyla, ‘el değiştirmeme’ kararı verilmesidir”.

SORU: Siyasete adım attığınız yıllara gitsek neler söylersiniz?
ÖZGÜRGÜN:
Yıl 1998. Henüz 32 yaşındayım. Demokrat Parti’den Lefkoşa Belediye Başkan adayı oldum. O zaman UBP’nin oyu yüzde 44, DP’nin yüzde 20. Partideki arkadaşlar en başta kadın kolları başkanı İnci Tüccaroğlu, “Kapı kapı gezeceğiz” dediler. Öyle de yaptık.

Aday olmama rağmen popülaritem babam ve annemden az, diyebilirim. İnsanların beni “Sen, Sonal’ın oğlu değilmin?” diyerek kucaklaması siyasete ilk adımı atarken fark ettiğim en büyük avantajımdı.

Ailece güven veren bir yapımız olduğunu insanlar sevgileriyle gösterdi.

O seçimi UBP adayı Şemi Bora kazandı ancak aramızdaki fark partilerimiz arasındaki fark olan yüzde 24 değil, yüzde 7’ydi.

1998 Haziran’ında Belediye Başkanlığı seçimini kaybettim. Aralık 1998’de Milletvekili seçildim. Bir anlamda kaybederken seçilmiş oldum.

 

SORU: Siyaseti öğrenmende en önemli kilometre taşı ne oldu?
ÖZGÜRGÜN:
Bu soru beni, Milletvekili seçilip Maliye ve Bütçe Komitesi üyesi olmama götürdü. Yeni ve genç bir milletvekiliyim. DP’den Maliye ve Bütçe komitesi üyesi oldum. Hiç unutmam, CTP’den Ferdi Sabit Soyer, “Hiç heyecanlanma, bu komite siyaseti ve ülke sorunlarını en iyi öğreneceğin yerdir. Çekinme konuş” demişti. Öyle de yaptım. O komite çalışmaları siyasette benim için okul gibi olmuştu.

 

SORU: 2000 yılında UBP’ye geçtin. Geçiş o geçiş. Bu konuda söylemek istediklerini dinlemek isterim…
ÖZGÜRGÜN:
UBP’ye içten bir tercihle geçtim. UBP’ye geçişim bir anlamda kimlik ispatımdı. Desteksiz, sırtımı bireysel anlamda kimseye dayamadan durmamdı. UBP’yi ilk günden siyasi anlamda evim gördüm. UBP ailesinin bir mensubu oldum. UBP ailesi de beni bir evladı olarak bağrına bastı.

 

SORU: Milletvekili seçilmen 1998. Hiç seçim kaybetmedin… Ancak bakan olman için aradan 11 yıl geçti. İlk bakanlık deneyiminle ilgili neler anlatabilirsin?
ÖZGÜRGÜN:
Spor geçmişim var. Spor geçmişimden çok güzel alışkanlıklar edindim.  Hazır olduğunuz zaman takımda yer alır ya da piste çıkarsınız. Bakan olmak için hiçbir isteğim olmadı. 2009’da Derviş Eroğlu’nun Başbakanlığındaki hükümette, Dışişleri Bakanı oldum. İlk bakanlık deneyimimdi. Çok severek yaptım Dışişleri Bakanlığını.

İki neden sevgimi besledi. Bir… Sürekli yabancılarla, yabancı büyük elçilerle, diplomatlarla temas halindeyim.  Hiç unutmam ABD Büyükelçisiyle harika bir NBA sohbeti yapmıştık.

İki…  Kıbrıs siyasetinde partiler dahil sürekli istekler olur. Dışişleri Bakanlığı bu tür taleplerin olacağı bir bakanlık değildi. Bu bağlamda rahat bir alandı. Başbakanlık deneyimimden sonra, sözün gelişi, keşke 50 yıl Dışişleri Bakanlığı yapsaydım, dedim.

 

SORU: UBP Parti Genel Başkanlığı yıllarına gidelim…
ÖZGÜRGÜN:
2009-2013 arası UBP muhalefette. Milletvekili sayımız 14. 2013’te Genel Başkan olmam önerildi. Parti içi demokrasiye, parti içi zarar vermeyecek yarışa inansam da, tek aday olmam halinde kabul edebileceğimi söyledim. Bu görüşüm kabul gördü ve UBP Genel Başkanı seçildim.

CTP-DP Koalisyon hükümeti bozulma aşamasına gelince CTP – UBP Koalisyonu bir seçenek oldu.  Bana Başbakan Yardımcılığı önerilse de CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’la dışarda kaldık. CTP – UBP Koalisyon Hükümeti kuruldu.

 

SORU: CTP-UBP Koalisyon Hükümeti’nin bozulmasında sizin sürpriz bir tavrınız olduğu hep söylenir. Ne oldu da iki gün önce CTP ile geleceği konuşurken, iki gün sonra koalisyon bozuldu?
ÖZGÜRGÜN:
CTP – UBP koalisyonu her bakımdan yakın tarihimizin en geniş tabanlı hükümetiydi. Toplamda 37 milletvekili ve yüzde 72’lik oy desteği.

Ben CTP-UBP Koalisyonuna, Kuzey Kıbrıs’a siyasal anlamda barış gelsin diye evet demiştim. Ancak önemli olan hükümetin özellikle mali yükümlülüklerini aksamasız yerine getirmesiydi.

Hiç unutmuyorum, Ankara’daydım. Kıbrıs’tan bir haber geldi, “Maaşların ödenmesinde sorun var”. CTP’den arkadaşları aradım. Bana, “Kaynak sorunu var. İki taksitte ödemeyi planlıyoruz” dediler.

Bunun güven bakımından açacağı yara ortadaydı. CTP – UBP Koalisyonu bu nedenle bozuldu.

 

SORU: Ardından Başbakanlık yolu açıldı. Değil mi?
ÖZGÜRGÜN:
Öyle oldu.

UBP’nin 14 milletvekili vardı. DP’nin de 8. Hasan Taçoy, Menteş Gündüz, Özdemir Berova ve Önder Sennaroğlu da bağımsız. Toplam 26 ediyordu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gidip, hükümeti kurabileceğimi bildirdim. Bağımsızların da destekleyeceğini söyledim. Yanımda bağımsız vekilleri arayıp sordu. Olumlu yanıt alınca, hükümeti kurma görevini bana verdi.

UBP-DP Koalisyon hükümetini kurdum.

 

SORU: 2018 erken genel seçimlerini anlatır mısın?
ÖZGÜRGÜN:
Normal seçim tarihine 9 ay varken erken seçime onay verdik. Genel Başkan ve Başbakan olarak benim için ciddi bir sınavdı. Oy oranımızı yüzde 22’den yüzde 37’ye, milletvekili sayımızı ise 14’ten 21’e çıkardık. Bunun kesin bir seçim başarısı olduğunun aksini kimse söyleyemez.

 

SORU: Seçim başarısına pek sevinemediniz değil mi?
ÖZGÜRGÜN:
Seçim başarısı ortada. Ancak UBP, tabanıyla birlikte hükümette, iktidarda olmayı fazlasıyla seven bir partidir. Seçim sonuçları daha sıcaklığını korurken HP Genel Başkanı Kudret Özersay telefonla arayıp görüşme istedi.  Aradığında annenim – babamın evindeydik. Tolga Atakan’la geldi. Kahveleri içtik konuştuk. Ayrıldılar. Ertesi gün koalisyon için kapıları UBP’ye kapatıp, bizlerle kahve bile içmeyeceklerini söyledi.

Şahsım gerekçe gösteriliyordu. Bu bir siyasi oyundu. Sonuçta dörtlü koalisyon kuruldu.

 

SORU: Kurultaya neden gittiniz?
ÖZGÜRGÜN:
Yaşananlardan rahatsızlık duyuyordum. Hatta gizli gizli bazı pazarlıkların yapıldığı da kulağıma geliyordu. Aslında istifa edip, Genel Başkanlığı bırakmak istedim. Ancak kaçtı deneceğini düşünerek vazgeçtim.

Kurultaya gidip, genel seçim başarısının ardından şahsıma duyulan desteği görmek istedim.

Ersin Tatar yüzde 35, ben yüzde 30 oy aldım.

İttifak arayışına hiç girmedim. Spordan da beslenen kültürümle sonucu kabul ettim. Şunu da bu noktada söylemek isterim. Biz UBP Kurultayına giderken UBP’den bazı isimlerin, Kudret Özersay’la gizli gizli görüştüklerini de biliyordum.

 

SORU: Anladığım kadarıyla dokunulmazlığınızın kaldırılma süreci sizi çok incitti ya da çok üzdü. Neler yaşandı o dönemde?
ÖZGÜRGÜN:
Kudret Özersay, benim üzerimden siyaset yapmak istiyordu. Bunu siyaseti azıcık bilen biri çok rahat görürdü. Dokunulmazlığımın kaldırılması CTP-HP-DP-TDP döneminde de gündeme getirilmek istendi. CTP ve DP, siyasi amaçlı bir hamle olduğunu görüp kabul etmedi.

Beni derinden üzen CTP ve DP’nin Tufan Erhürman’la Serdar Denktaş’ın karşı çıktığı dokunulmazlığımın kaldırılmasına dönemin UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar ile milletvekili arkadaşlarımın EVET demesidir. Belli ki benim dokunulmazlığımın kaldırılmasını kabul ederek arkadaşlarımız Başbakan ve bakan oldu.

Komitedeki üç UBP’li Ersan Saner, Oğuzhan Hasipoğlu ve Yasemin Öztürk, olumsuz oy kullansaydı, siyasi oyun yine bozulacaktı.

Bu noktada, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın oylamada dokunulmazlığımın kaldırılmasına karşı oy kullanıp, görüşlerini açıkça ortaya koymalarını unutmadığımı da belirtmek isterim.

SORU: Yargı karşısına çıkmaktan korkuyor musunuz?
ÖZGÜRGÜN:
Benim veremeyeceğim hiçbir hesabım yoktur. Konu edilen paranın önemli bir kısmı Gönyeli’de sattığım evden elde ettiğim paradır. Öteki kısmı da partinin parasıdır.

Beni yargı konusunda ikileme düşüren, bu konunun gündeme gelmesiyle birlikte eşimin evliliğimiz öncesi sahip olduğu evine ve arabasına, mahkeme kararıyla, ‘el değiştirmeme’ kararı verilmesidir. Günü geldiğinde bu konuda daha fazla da konuşabilirim.

 

SORU: Milletvekilliğinden istifada ne kadar samimiydiniz?
ÖZGÜRGÜN:
Kesinlikle samimiydim. Hâlâ da geçerli. Dokunulmazlığımın kaldırılmasına el kaldıranlar, milletvekilliğinden istifama el kaldırmadı. Ne diyeyim ki?

 

banner134

SORU: İstanbul’da mutlu musunuz?
ÖZGÜRGÜN:
Eşimle birlikte çok mutluyum. Her gün sporumuzu yapıyoruz.

 

SORU: Türkiye Devletinin size yaklaşımı ne düzeyde?
ÖZGÜRGÜN:
Çok iyi. En üst düzeyde devlet ilgisi bana yansıtılıyor. Hissettiriliyor. Bana açıkça, “Türkiye’de bulunduğunuz sürece devlet misafirimizsiniz” denildi.

 

SORU: Kıbrıs’la ilginiz…
ÖZGÜRGÜN:
Sorulur mu? Mesafe ne olursa olsun, Kıbrıs’ı gönülden yaşıyoruz. Temasım hiç kopmadı.

 

SORU: Yeniden siyaset mümkün mü?
ÖZGÜRGÜN:
Ersan Saner beni ziyarete geldiği zaman Lefke’den birinci sıra adaylık önerdi. Bu öneriyi, sanki de ben seçime girersem seçilme kaygım var olacakmış gibi algıladım ve kendisine de söyledim. Siyaseti, toplumuma karşı bir görev görürüm. Siyasetten kopmadım. Aday olacaksam da geçmişte olduğu gibi korkusuzca seçmenin karşısına çıkarım. Şu an için bu yönde kararım yok. Ama zamanın getirdiklerine hazır olmak da gerekir.

 

SORU: Kıbrıs’a bakınca neler görüyorsun?
ÖZGÜRGÜN:
Gördüklerim güzel değil elbette.

 

SORU: UBP Kurultayıyla ilgili görüşünüz nedir?
ÖZGÜRGÜN:
UBP köklü bir partidir. İçinden geçilen sıkıntılı dönemin yüz akıyla aşılacağına inanıyorum. Kimin kazanıp, kaybetmesinden daha önemli olan UBP’nin zarar görmeden varlığını sürdürmesidir. UBP, KKTC’nin varlık ve geleceği için çok önemlidir.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104