Adaya giriş-çıkış yapanlar iyi denetlenemiyor

banner37

Ülkemizde son yıllarda şiddet ve kriminal olaylar artarak devam ederken, uzman sosyolog Salman, adamızdaki güvenlik kontrollerinin yeterli olmadığına dikkat çekti

banner87
Adaya giriş-çıkış yapanlar iyi denetlenemiyor
banner90
banner99

“ADA, KÜLTÜR DEĞİŞİMİ YAŞIYOR”… Uzman Sosyolog Nihal Salman, son yıllarda şiddet olaylarında ciddi bir artış olduğunu ve şiddeti tetikleyen birçok faktör olduğunu söyledi. Şiddeti tetikleyen olayların başında ülkeye giriş-çıkış yapanların yeterli kontrol edilememesi olduğuna dikkat çeken Salman, ülkeye gelen yabancı uyruklu insanların adadaki kültürü de etkilediğini ve adanın kültür değişimi yaşadığını belirtti.

Erol KANLIADA

Ülkemizde son yıllarda artış gösteren şiddet ve kriminal olaylarının ardı arkası kesilmezken, gün geçmiyor ki hemen hemen her gün yeni bir şiddet olayı yaşanmasın.


Gerek yetersiz güvenlik önlemleri gerekse de ülkeye giriş-çıkış yapanların iyi denetlenememesi bu durumu doğurabiliyor.


Uzman Sosyolog Nihal Salman, son yıllarda şiddet olaylarında ciddi bir artış olduğunu ve şiddeti tetikleyen birçok faktör olduğunu söyledi.


Şiddeti tetikleyen olayların başında ülkeye giriş-çıkış yapanların yeterli kontrol edilememesi olduğuna dikkat çeken Salman, ülkeye gelen yabancı uyruklu insanların adadaki kültürü de etkilediğini ve adanın kültür değişimi yaşadığını belirtti.


Salman, geçmişte karşımıza çıkmayan fakat şu anda bolca işlenen suç türlerinin artmasının sebebini kültür değişimi olarak açıkladı.


Salman, “Devletimiz, dış ülkelerden gelen insanları yeterince denetleyemiyor, ülkeye giriş-çıkış yapanlar daha iyi denetlenebilseydi bu sorunları yaşamayabilirdik” dedi.

“Polis ve güvenlik yeterli değil”


Ülkemiz polisinin sayısının ve güvenliğinin yeterli olmadığına dikkat çeken Nihal Salman, polislerin ve güvenlik kuvvetlerinin bu konuda bir an önce adımlar atması gerektiğini söyledi.


Ülkede yaşayan yabancı uyruklu insanların ne amaçla ve nerede yaşadıklarının iyi araştırılması gerektiğini belirten Salman, bu kontrollerin yapılmasına başlandığı takdirde büyük etkisi olacağını vurguladı.


Salman, “Öncelikle toplumsal güvenlikte adımlar atılmalı, çünkü toplum kendini güvende hissetmiyor” dedi.

“İnsanlar güvenlik kaygısı yaşıyor”


Ülkemizde yeterli denetimin olmaması, yaşanan şiddet olaylarının önüne geçilememesi ve yeterli güvenliğin sağlanamamasının toplumda güvenlik kaygısı oluşturduğunu ifade eden Salman, vatandaşların kendilerini güvende hissetmemesi nedeniyle siyasilere karşı da eskiye nazaran daha az güvendiğini söyledi.


Salman, “Halkın seçimi ile başa gelen yönetimlerin, halkın güvenliğini iyi sağlayamaması, vatandaşların siyasilere olan güvenini yok olacak derecede azalttı ve bu yüzden gelecek seçimlerde halkın katılımı daha düşük olabilir” dedi.


Salman, ülkemizde bilişim yasasının olmadığına vurgu yaparak, bazı vatandaşların sosyal medya hesabı üzerinde de kendini güvende hissetmediğini ve vatandaşların, başına gelebilecek herhangi bir olayda, bilişim yasası olmadığı için mağduriyet yaşayabileceğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108