banner6

Adaylar güneydeki Türk malları konusunda sessiz

banner37

Rum Başkanlık adaylarının, güneyde en çok tartışılan konulardan biri olan ve pek çok skandalın yaşandığı güneydeki Kıbrıs Türk malları ve kuzeyden güneye göç eden Kıbrıslı Rumlarla ilgili planları analiz edildi.

Adaylar güneydeki Türk malları konusunda sessiz
banner8

Politis gazetesi, Kıbrıs Türk malları konusunun genelde adayların seçim kampanyaları dışında olduğuna dikkat çekti.

banner134

Yapılan açıklamalar çerçevesinde bir derlemede bulunan gazete, başkanlık adaylarından, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, İçişleri Bakanı’nın Kıbrıs Türk mallarıyla ilgili hazırladığı ve yakın zamanda açıkladığı planı benimsediğini belirtti.

Gazete planda, kuzeyde malını bırakıp güneye taşınan göçmenlerin daha çok memnun edilmesi, Kıbrıs Türk mallarının idaresinde daha fazla açıklık olması, Kıbrıs Türk Malları Vasiliği’nin gelirinin artırılması için Kıbrıs Türk mallarının en iyi şekilde kullanılması gibi konuların bulunduğunu aktardı.

DİKO’nun adayı olan ve Dayanışma Hareketi ile EDEK’in desteğini alan Nikolas Papadopulos’un, yaptığı açıklamalara göre mevcut politikanın değişmesinden yana görülmediğini belirten gazete, Papadopulos’un Kıbrıs Türk mallarını yasadışı kullananların incelenmesini istediğini belirtti.

AKEL’in desteklediği Satavros Malas’ın seçim programında bu konunun yer almadığını kaydeden gazete, Vatandaşlar İttifaklı Yorgos Lillikas’ın ise kuzeyden güneye göç edenlerin haklarını alamadıklarından söz ederek, bu haksızlığın giderilmesi gerektiğini, ayrıca Taşınmaz Mal Komisyonu’na yapılan başvuruların önüne geçilmesi gerektiğini savunduğunu aktardı.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2017, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104