banner6

'Adayları üyeler veya delegeler belirleyebilir, parti meclisi seçemez'

banner37

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), dün akşamüzeri siyasi partilere yazı göndererek “Milletvekili adayı belirleme yöntemi” konusunda uyarı yaptı.

'Adayları üyeler veya delegeler belirleyebilir, parti meclisi seçemez'
banner151 banner143

Elmas TOKAY

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), dün akşamüzeri siyasi partilere bir yazı göndererek, “Milletvekili adayı belirleme yöntemi” konusunda uyarı yaptı. YSK, yasa gereği adayların üyeler veya delegeler tarafından belirlenebileceğini, parti meclisinin aday belirleyemeyeceğini vurguladı.

49/2015 sayılı Siyasal Partiler Yasası’nın 27 (1) Maddesi’ne atıfta bulunan YSK, siyasal partilerin milletvekili genel seçimlerinde gösterecekleri adaylar ve adayların sırasının, her seçim bölgesi için, Yüksek Seçim Kurulu tarafından denetlenen ve parti tüzüğüne göre o seçim bölgesindeki delegelerin veya üyelerin oy kullanacağı, demokratik kurallara uygun ön seçimlerle belirleneceğini belirtti.

Her halükarda 27. maddenin şart bendinin siyasal partilerin tüzüklerinde belirtilen istisnai durumlarda, adayların parti meclisi tarafından belirleneceğine değinen YSK, siyasal partilerin her bir seçim bölgesinde her cinsten en az yüzde 30 oranında aday göstermeleri gerektiğine dikkat çekti.

YSK’nın açıklamasının tam metni şöyle:

“Cumhuriyet Meclisi’nde Seçim ve Halkoylaması Yasası ile ilgili değişikliklerin onaylanması ile ‘Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nin 2018 yılının ocak ayında yapılması gündemdedir. Bu safhada Yüksek Seçim Kurulu aşağıdaki konularda siyasi partilerin bilgilendirilmesi için talimat vermiştir.

49/2015 sayılı Siyasal Partiler Yasası’nın 27 (1) maddesi uyarınca ‘Siyasal partilerin milletvekili genel seçimlerinde gösterecekleri adaylar ve adayların sırası, her seçim bölgesi için, Yüksek Seçim Kurulu tarafından denetlenen ve parti tüzüğüne göre o seçim bölgesindeki delegelerin veya üyelerin oy kullanacağı, demokratik kurallara uygun ön seçimlerle belirlenir.’

Bu madde altında oy kullanacak parti üyeleri, yasanın 5(3) maddesi altında Yüksek Seçim Kurulu’na sunulan üye listesinde ki üyeler ile o tarihten sonra Yüksek Seçim Kurulu’na bildirilen ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından başka bir siyasal parti üyesi olmadığı tespit edilerek, müracaat eden partinin üye listesine eklenenler olacaktır.

Her halükarda 27’nci maddenin şart bendi siyasal partilerin tüzüklerinde belirtilen istisnai durumlarda, adayların parti meclisi tarafından belirleneceğine yer verir.

Milletvekili adaylarının ön seçim dışında bir yöntem ile belirlenmesi ilgili Siyasi Parti Tüzüğü’nde açıkça yazan istisnai durumlarda olanaklıdır. İstisnai durumun ne olduğu ilgili parti tüzüğünde yer almadıkça ve o istisnai durum mevcut olmadıkça parti meclislerinin de aday belirleme yetkisinden söz ve yasa gereği aday tespiti ve aday sıralaması için ön seçimin 27’nci madde altında yapılması gerekmektedir.

5/1976 Sayılı Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın 55’inci maddesi altında siyasal partilerin seçimlerde gösterecekleri adayları, oy verme gününden önceki en geç 40’ıncı gününde saptamaları gerekmektedir.

Siyasal partilerin, adaylarını Yüksek Seçim Kurulu tarafından denetlenecek ön seçimlerde denetleyecekleri hallerde önce seçim tarihlerini ivedilikle Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmesi gerekmektedir

Milletvekili adaylarının saptanmasında 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 9’uncu maddesindeki seçilebilme niteliklerinin yanı sıra, 49/2015 sayılı Partiler Yasası’nın 27 (2) maddesinde yer alan ‘Siyasal partiler her bir seçim bölgesinde her cinsten en az %30 (yüzde otuz) oranında aday gösterirler’ kuralına duyulması gerekmektedir.

Milletvekilliği seçiminde, seçim bölgesi, 49/2015 sayılı yasanın 2 maddesi ve 5/1976 sayılı yasanın 5’inci maddesi uyarınca ‘Devlet Sınırları’dır. Bu durumda her siyasi parti adaylarının yasanın belirlediği orana göre iki cinsiyet arasında paylaşmalıdır.”

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 12:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104