Adı bile sahteymiş!

banner37

Bir dönem mahkemelerde Arapça tercümanlık da yapan Kadir Gülyani’nin, 30 yıldır adada kaçak olarak ikamet ettiği ve kullandığı tüm belgelerin de sahte olduğu ortaya çıktı.

banner87
Adı bile sahteymiş!
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkede, bir dönem mahkemelerde Arapça tercümanlık da yapan Kadir Gülyani’nin, 30 yıldır adada kaçak olarak ikamet ettiği, ismi dahil, kullandığı tüm belgelerin sahte olduğu ortaya çıktı.

Kadir Gülyani olarak bilinen zanlının gerçek adının Adil Muhammet Abd Elsayd olduğu belirlendi ve zanlıya ait, üzerinde fotoğrafı olan hiçbir belgenin olmadığı, KKTC’ye giriş kaydının dahi bulunmadığı anlaşıldı.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne sahte öğrenci belgesi veren Twafig Ali Nouralhadi Ali, sahte belgeyi, 250 dolar karşılığında Kadir Gülyani’den aldığını itiraf etmişti. 

“Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürme” ve “Sahtekârlıkla para temini” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Adil Muhammet Abd Elsayd, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsağlığı adına Savcı Ergin Atıcı, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Burçin Korgan’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Korgan, 25 Eylül’de, saat 11.30’da, Girne’de sakin zanlı Twafig Ali Nouralhadi Ali’nin, bir üniversite adına hazırlanmış sahte öğrenci belgesini, TC Büyükelçiliği’nde tedavüle sürdüğünü anımsattı.

Polis memuru Burçin Korgan, zanlı Twafig Ali Nouralhadi Ali’nin sorgusunda ve verdiği gönüllü ifadesinde, sahte öğrenci belgesini Kadir Gülyani’den aldığını itiraf ettiğini kaydetti.

Korgan, Kadir Gülyani olarak bilinen zanlının gerçek adının Adil Muhammet Abd Elsayd olduğunun belirlendiğini ancak zanlıya ait üzerinde fotoğrafı olan hiçbir belgenin olmadığını söyledi.

Zanlının KKTC’ye giriş kaydının da bulunmadığını belirten Korgan, sözlü beyanında 1985 yılında adaya giriş yaptığını söylediğini mahkemeye aktardı.

Korgan, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.  

Yargıç Cenkay İnan, zanlının yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, 5 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75