Adını, Nergis çiçeğinden alan 'Nergisli' Köyü

banner37

Fazla mülk sahibi insanı barındırması nedeniyle, eskiden “Ağalar Köyü” olarak bilinen bir köyümüz…

banner87
Adını, Nergis çiçeğinden alan 'Nergisli' Köyü
banner90
banner99

Derviş BARBAROS

Mesarya Ovası’nın bir parçası olan Nergisli ya da eski ismiyle Yenağra.

Peki Mesarya ne demek? ‘Mesarya’ Yunanca’da “İki tepe arasındaki düzlük” anlamına geliyor. Bu yazı da iki tepe arasında kalan Nergisli Köyü’nün bir ucundan diğer ucuna tarihin bıraktığı izler ışığındaki yolculuğu anlatıyor.

Nergisli (Yenağra) Köyü için eskiden “Ağalar Köyü” derlerdi. Nedeni, içinde fazla mülk sahibi insanı barındırmasıydı. Nergisli Köyü’ne adını veren ise Nergis çiçeğidir.

Eskiden Nergisli Köyü’nün tarlalarını bembeyaz yapan bu güzel çiçek, geçmişte yapılan yanlış müdahaleler ve yeteri kadar korunmadığından dolayı maalesef varlığını yitirdi. Ancak ismiyle yaşamayı sürdürüyor.

1974 yılından önce Nergisli, Türk ve Rumların birlikte yaşadığı bir köydü. Köyün yukarı kısmında Türkler, aşağı kısmında Türkler ve Rumlar birlikte yaşıyordu.

Köyün yaşlı isimleri, Türklerin yanında çalışmaya gelen Rumların, zamanla mal sahibi olduğunu ve köye yerleştiğini anlatıyor. Hatta anlatılanlar arasında 1960 yılından önce kiliseye vaaz vermeye gelen Makarios’un Kıbrıslı Rumlara “Türklerden daha fazla malınız olmazsa bir daha bu köye gelmem” dediği de var.

Ayia Yorgi Kilisesi’nden kusursuz manzara

O döneme ait izler hâlâ varlığını sürdürüyor.

Rum Kilisesi, Rum Mezarlıkları ve Ayia Yorgi Kilisesi gibi. Ayia Yorgi Kilisesi, Dünya Haritası’nda yeri olan bir yapı. Önceleri Rumların bayramlarında orada yarışmalar düzenlenip yemekler yenirdi.

Tüm köy halkı orada olurdu. Bugün bile çeşitli yerlerden gelen turistler kiliseyi ziyaret ediyor.

Ayia Yorgi stratejik konumu itibariyle çok önemli bir yere sahip. Normal şartlarda köyden geçen biri kiliseyi göremiyor. Ayia Yorgi’den bakıldığında tüm Mesarya Ovası kusursuz bir şekilde izlenebiliyor.

Bu da onu benzersiz kılıyor.

Nergisli eğitime önem veren, ilklere sahip olan bir köydü. 1920’lerde henüz genç bir öğretmenken göreve başlayan Kadriye Hacıbulgur, Kıbrıslı Türk kadınının peçeden kurtulma mücadelesini bu köyde başlattı.

Kıbrısla ilgili birçok kaynakta o dönemde yaşananlar şöyle aktarılıyor:

“Kurtuluş Savaşı’nın ardından Kıbrıs’a gelen Kızılay ekiplerinin ardından kürsüye çıkan köyün öğretmeni Kadriye Hacıbulgur, sert bir konuşma yaptıktan sonra peçesini çıkarıp kalabalığa doğru fırlattı. Bu yaşanandan sonra adım adım Kıbrıs’a yayılan bu hareket, Kıbrıslı Türk kadınının peçeden kurtulduğu gün olarak tarihteki yerini alır.”

Sembol isimler

Köyün bugün dahi konuştuğu sembol isimleri de var. Köy halkının bildiği ismiyle Cahit Dayı ve Ebe Ayşe Abla…

Cahit Dayı, köyde elinden her iş gelen bir kişiydi. Diş çekerdi, televizyon, radyo, saat tamir ederdi, manavlık yapardı ve kahvecilik yapardı. Köyde bugün Hüseyin Cahit Kahvehanesi’ni görmek mümkün. Ebe Ayşe Abla ise o dönemde köyde doğan tüm çocukların ebesiydi.

80 yıllık dut ağacı

Köyün en eski ağacı olarak bilinen dut ağacı ise Nergisli köy kahvesinin sembolü haline geldi. Ağaç yaklaşık 80 yıllık. Yaz aylarında verdiği dut meyvesiyle köy halkının vazgeçilmezi.

Köy halkının hitap ettiği şekilde “Gonno” (bir toprak türü) o dönemde köyde yapılan tüm kerpiç evlerde iz bırakmıştır. Hatta köyde bugün bile o topraktan yapılan evler ayakta duruyor. Zamanında o bölgeden su geçtiği için toprak ıslak bir hal alıyordu. Köy insanları da evlerini bu ıslaklıktan doğan malzemeden yani kerpiçten yapıyordu. 1980 yılına kadar içinde su bulunan Gonno, bugünlerde kuru bir şekilde köyün sembollerinden biri olarak varlığını sürdürüyor.

Nergisli (Yenağra) dönemin Tren İstasyonu’nun durak bölgesiydi. Köyde su alımı yapmak için mola verirdi. 1957 yılında tren rayları söküldü ve bir daha tren kullanılmadı.

Eskilerde çok görkemli ve adı bilinen Nergisli (Yenağra) Köyü şimdilerde ise o eski ihtişamından uzakta. Ama hâlâ yeni hikâyeler barındırmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75